Ognista Puszcza 2019

Ostatnie słoneczne i ciepłe dni spowodowały wzrost zagrożenia i występowania pożarów w lasach. Dziennie powstawało ich już około stu kilkudziesięciu.

Największym był pożar w Puszczy Noteckiej, który wybuchł 1 kwietnia br. w Nadleśnictwie Karwin. Do jego gaszenia zostały wezwane lokalne jednostki zawodowych i ochotniczych straży pożarnych oraz służba leśna.

Pompy wysokiej wydajności na punkcie czerpania wody

Pompy wysokiej wydajności na punkcie czerpania wody

Budowa linii obrony

Budowa linii obrony

Ze względu na sprzyjające warunki pogodowe (3. – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu), w tym silny wiatr oraz ubogie, szczególnie palne siedliska, pożar był trudny do opanowania i objął swoim zasięgiem znaczny obszar ponad 100 ha lasu. Sytuację pogarszał fakt występowania licznych pożarów lasów na terenie województwa, stąd też nastąpił niedobór jednostek straży pożarnych. Z tego powodu zostały zaalarmowane jednostki z trzech sąsiednich województw, słuchacze Aspiranckiej Szkoły Pożarniczej, a także moduł niemieckiej służby ratowniczej THW, wyposażony w pompy wysokiej wydajności, umożliwiające tłoczenie wody na duże odległości. Do akcji zostały zadysponowane także samoloty „M-18 Dromader”, śmigłowiec, harvestery, forwardery, ciągniki ze zbiornikami na wodę, pracownicy ZUL i kilkanaście samochodów patrolowo-gaśniczych Lasów Państwowych.

Zrzut piany z Dromadera

Wykorzystanie harvestera i forwardera do tworzenia przerw ogniowych

Napełnianie bufora wodnego

Napełnianie bufora wodnego

Ze względu na wielkoobszarowy zasięg pożaru, który objął swym zasięgiem aż 1200 ha lasu i trwającej trzydniowej akcji ratowniczej brało w niej udział łącznie 500 osób i 129 samochodów pożarniczych. W jej trakcie doszło do wielu nieprzewidzianych zdarzeń takich jak: konieczność ewakuacji obserwatora z dostrzegalni przeciwpożarowej, a później strażaków otoczonych przez szalejący żywioł przy użyciu śmigłowca i grup ratownictwa wysokościowego czy ewakuacji pilota „Dromadera”, który podczas dokonywania zrzutu środka gaśniczego zawisł na koronach drzew. W trakcie gaszenia ognia natknięto się także na pozostawione w lesie beczki z niezidentyfikowaną substancją, co spowodowało konieczność wezwania grupy ratownictwa chemicznego. Doszło także do zapalenia się samochodu osobowego i namiotu na obozowisku. Prowadzone były również poszukiwania osoby zaginionej w lesie, jak i udzielono pomocy kobiecie w ciąży. Działania wspomagała policja, pogotowie ratunkowe i straż graniczna.

transport lotniczy obserwatora

Ewakuacja obserwatora z dostrzegalni przeciwpożarowej i transport lotniczy obserwatora po ewakuacji z dostrzegalni

Nocna ewakuacja pilota

Nocna ewakuacja pilota Dromadera, który zawisł na drzewie

Epizody te i inne przewidywał plan największych tegorocznych krajowych ćwiczeń „Ognista Puszcza 2019″. Pracownicy Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL uczestniczyli w pracach sztabu Lasów Państwowych i jako obserwatorzy ćwiczeń. Celem ich było przede wszystkim doskonalenie współdziałania służb Państwowej Straży Pożarnej i Lasów Państwowych oraz innych instytucji w działaniach ratowniczych podczas gaszenia wielkoobszarowych pożarów lasu, a także doskonalenia specjalistycznych działań ratowniczych (grup ratownictwa wysokościowego, chemicznego i poszukiwawczego). Ćwiczenia przebiegły sprawnie, zgodnie z założonym harmonogramem, a ich cele szczegółowe zostały osiągnięte, co pozwala mieć nadzieje na wysoką skuteczność służb ratowniczych w rzeczywistych działaniach.

Zbiórka ćwiczących poddziałów na zakończenie ćwiczeń

Zbiórka ćwiczących poddziałów na zakończenie ćwiczeń

Opracowanie: dr hab. Ryszard Szczygieł

Fot. Archiwum Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL

Translate »