Nazwa gazety: Trybuna Leśnika Trufle z polskich lasów?

10
kwi
2009

Trufle - najdroższe grzyby świata - wyglądają mało efektownie. Niepozorne, pomarszczone i bulwiaste, zabrudzone ziemią, pod którą się kryją.

 

Naukowcy oceniają, że areał świerczyn beskidzkich wymagających przebudowy będzie wynosił ponad 20 tys. hektarów Owocnik trufli wgłębionej

   Mimo to za ich kilogram płaci się średnio od 500 do 2000 euro. W ubiegłym roku biała trufla ważąca 1,08 kg została sprzedana na międzynarodowej aukcji za 200 tysięcy dolarów!

   W Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie dr Dorota Hilszczańska realizuje projekt badawczy, którego celem jest m.in. poznanie zmienności środowiskowej i gatunkowej grzybów rodzaju Tuber (czyli właśnie trufli) i ocena możliwości sztucznej introdukcji w Polsce trufli letniej.

 Więcej:  "Trybuna Leśnika", nr 4/2009 (PDF).


Więcej Informacji

Nominacje profesorskie w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał nominacje profesorskie pracownikom IBL: Pani Iwonie Skrzecz i Panu Tomaszowi Oszako....więcej »

Gospodarowanie wodą w lasach Nadbałtyckich

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia trzech filmów przygotowanych w ramach projektów WAMBAF „Gospodarowanie wodą w lasach Nadbałtyckich” oraz WAMBAF Tool Box – „Wdrożenie rezultatów projektu WAMBAF”....więcej »

Biebrza w ogniu

Tegoroczny sezon pożarowy w lasach zaczął się dokładnie już pierwszego dnia nowego roku. Do 27 kwietnia powstało aż 3400 pożarów lasów i kilkunastokrotnie więcej pożarów traw i terenów niezagospodarowanych....więcej »