IBL V Konferencja Dendrochronologów Polskich
W dniach 5–6 lutego 2020 r. w Instytucie Nauk Leśnych SGGW w Warszawie odbyła się V Konferencja Dendrochronologów Polskich.
Konferencja jest wydarzeniem skierowanym do polskich naukowców wykorzystujących w swoich badaniach metody dendrochronologiczne. Ma ona na celu prezentację metod i ich zastosowań, wyników, a także dzielenie się doświadczeniami w tym zróżnicowanym środowisku skupiającym osoby reprezentujące różne dziedziny naukowe, takie jak leśnictwo, klimatologia, archeologia, ekologia i in.
Uczestnicy V Konferencji Dendrochronologów Polskich
Podczas pierwszego dnia konferencji odbyły się warsztaty pt. „Wiem co badam, czyli mikro- i makroskopowe rozpoznawanie drewna", przeprowadzone przez dr hab. Mirellę Tulik oraz dr hab. Pawła Staniszewskiego.
Warsztaty „Wiem co badam, czyli mikro- i makroskopowe rozpoznawanie drewna"
Drugiego dnia odbyła się sesja posterowa oraz trzy sesje referatowe. Przedstawione referaty dotyczyły zróżnicowanych zagadnień oraz przedmiotów badań. Naukowcy w omawianych na konferencji pracach zajmowali się m.in. wpływem czynników klimatycznych, zanieczyszczeń powietrza i zabiegów hodowlanych na przyrost drzew, aktywność kambium czy zdrowotność takich gatunków, jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, dęby, jodła pospolita, jesion wyniosły, a nawet cyprysik groszkowy i sosna Banksa.
Referat dr inż. Rafała Wojtana
Instytut Badawczy Leśnictwa reprezentowali na konferencji pracownicy Zakładu Lasów Naturalnych w Białowieży. Dr inż. Ewa Zin wygłosiła referat pt. „Rola ognia w zmianach struktury lasów mieszanych i liściastych – dendrochronologiczna rekonstrukcja długoterminowej dynamiki populacji drzew i historii pożarów na siedlisku grądowym w Puszczy Białowieskiej". Prelegentka wykazała w swych badaniach znaczącą rolę ognia w dynamice kształtowania się struktury i składu gatunkowego badanego drzewostanu. Podobne wyniki uzyskiwano do tej pory w lasach mieszanych i liściastych Ameryki Północnej. Porównywalność tych danych pozwala zasugerować, iż rola ogania w strukturze lasów tego typu w Europie może być podobna.
Referat dr inż. Ewy Zin
Pracownicy Zakładu przedstawili również pierwsze wyniki badań dendrochronologicznych prowadzonych w projekcie LIFE+ ForBioSensing w postaci posteru pt. „Badania dendrochronologiczne w projekcie LIFE+ ForBioSensing ‘Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych' – pierwsze wyniki". Jego autorami byli: dr inż. Ewa Zin, mgr Kamil Pilch, mgr inż. Paula Całusińska oraz mgr inż. Agnieszka Bosak. Ponadto członkowie zespołu LIFE+ ForBioSensing z Białowieży prowadzili stoisko promocyjne, na którym mieli okazję opowiedzieć o pracach prowadzonych w ramach projektu.
Stoisko promocyjne projektu LIFE+ ForBioSensing
Tekst: Agnieszka Bosak
Zdjęcia: Kamil Pilch, Ewa Zin
TAGS: forbiosensing instytut nauk leśnych ibl dendrochronologia life zln konferencja