Opracowanie: Artur Sawicki
INP
Dzień Ziemi 2008

27
kwi
2008

Idea obchodów Dnia Ziemi, jako formy reakcji ludzi na degradację środowiska przyrodniczego, powstała w USA przed 38 laty (22 kwietnia 1970 r.). Z początkowo niewielkiego festynu dość szybko przeistoczył się w ogólnoświatowe święto, którego głównym celem stało się wskazanie najważniejszych „problemów” naszej Planety. W Polsce w tym roku Dzień Ziemi obchodzono po raz dziewiętnasty. W ramach tych obchodów tradycyjnie przeprowadzono szereg seminariów i sesji popularnonaukowych, wystaw, konkursów oraz konferencji prasowych.

    Jednak najważniejszym punktem tych obchodów był centralny Festyn Rodzinny w Warszawie w dniu 27 kwietnia 2008 r., na Polu Mokotowskim. Hasłem przewodnim Festynu (zgodnie z faktem, że rok 2008 został ogłoszony Rokiem Ziemi) było „Klimat w potrzebie".

    Instytut Badawczy Leśnictwa zaprezentował się wszechstronnie przedstawiając zarówno dorobek naukowy, jak i popularyzatorsko-edukacyjny. Ta szeroka oferta znalazła swe odzwierciedlenie w ogromnym zainteresowaniu uczestników festynu i to we wszystkich przedziałach wiekowych. Dzieci i młodzież mogły poddać się sprawdzianom swej wiedzy przyrodniczo-leśnej biorąc udział w konkursach. Oprócz satysfakcji uczestnicy mogli wygrać atrakcyjne nagrody (książki, koszulki, długopisy, breloczki oraz gry edukacyjne).

    Jednocześnie załącznikiem cieszącym się dużym powodzeniem było ponad 1000 sadzonek sosny otrzymanych z Nadleśnictwa Drewnica oraz 5 tysięcy zrzezów wierzby witwy, 4 ekotypów ofiarowanych IBL przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Do tych ostatnich były rozdawane specjalne „instrukcje-ulotki", na podstawie których można uformować sadzonki i uzyskać efekt „zielonej bramy" we własnym ogródku, a na większej działce wyhodować własny „zielony domek". A wiadomo, że tym samym każdy z nas ma szanse dołożenia swojej cegiełki do pochłaniania zwiększonej ilości CO2, jednego z głównych sprawców ocieplenia klimatu.

    Dla osób zainteresowanych wynikami badań IBL, związanych z problematyką "lasy a klimat", przygotowane zostały postery i ulotki informacyjne:

  • Plantacje energetyczne z wykorzystaniem Salix viminalis (wierzby wiciowej) w Polsce i ich rola w ograniczaniu efektu cieplarnianego (dr Małgorzaty Falenckiej-Jabłońskiej z Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa IBL),
  • „Każde drzewo ma znaczenie - pozytywny wpływ lasu na kształtowanie klimatu" (dr inż. Marzeny Niemczyk z Zakładu Hodowli Lasu IBL),
  • „Udział zasobów drzewnych w wiązaniu węgla atmosferycznego" (mgr Ewy Zaperty z Zakładu Urządzania i Monitoringu Lasu IBL).


    Ogromne zainteresowanie wśród uczestników obchodów Dnia Ziemi wzbudziła, podobnie jak w latach ubiegłych, akcja rozdawania sadzonek drzew leśnych. W tym roku leśnicy z Lasów Państwowych w ramach akcji „I ty posadź swoje drzewko" rozdali ponad 10 tys. sadzonek sosny, świerka, modrzewia, dębu i jawora. Drzewka te posadzone pod oknami, na działce czy nawet na balkonie świadczyć będą o naszej świadomości z tego, że „każde drzewo ma znaczenie".Pracownicy Zakładu Informacji Naukowej zaprezentowali dorobek wydawniczy IBL, gdzie największym zainteresowaniem cieszyła się książka pt. „Dobór drzew i krzewów do zadrzewień na obszarach wiejskich" autorstwa doc. dr. hab. Kazimierza Zajączkowskiego.


Więcej Informacji

Nominacje profesorskie w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał nominacje profesorskie pracownikom IBL: Pani Iwonie Skrzecz i Panu Tomaszowi Oszako....więcej »

Gospodarowanie wodą w lasach Nadbałtyckich

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia trzech filmów przygotowanych w ramach projektów WAMBAF „Gospodarowanie wodą w lasach Nadbałtyckich” oraz WAMBAF Tool Box – „Wdrożenie rezultatów projektu WAMBAF”....więcej »

Biebrza w ogniu

Tegoroczny sezon pożarowy w lasach zaczął się dokładnie już pierwszego dnia nowego roku. Do 27 kwietnia powstało aż 3400 pożarów lasów i kilkunastokrotnie więcej pożarów traw i terenów niezagospodarowanych....więcej »