IBL
Instytut Badawczy Leśnictwa wziął udział w VII edycji Nocy Biologów

17
sty
2018

12 stycznia 2018 r. w ramach współpracy IBL z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach odbyła się kolejna, VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Biologów. Tym razem tematem przewodnim było „Woda to życie”.

   Tegoroczną Noc Biologów w Katowicach odwiedziło ponad tysiąc osób, głównie uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, naukowcy oraz pracownicy jednostek naukowych. Wśród uczestników nie zabrakło również uczniów szkół podstawowych, którzy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą. Organizatorami Nocy Biologów byli: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i Instytut Badawczy Leśnictwa.

Współorganizatorzy Nocy Biologów: Joanna Szymanowska-Pulka Katedra Biofizyki i Morfogenezy Roślin Uniwersytet Śląski i mgr Marta Siebyła Zakład Ochrony Lasu Instytut Badawczy Leśnictwa

   Jednostki naukowe, które wzięły udział w imprezie oprócz Instytutu Badawczego Leśnictwa to: Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Akademia Młodych Biologów, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Geografii, Ogród Botaniczny w Zabrzu, Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie a także 10 katedr z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W trakcie akcji NB 2018 zaprezentowano 12 wykładów i warsztatów oraz przeprowadzono 13 zajęć zorganizowanych w laboratoriach na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.

Uczestnicy Nocy Biologów przy stoisku Instytutu Badawczego Leśnictwa

   Głównym celem warsztatów było zapoznanie się z tematyką badań prowadzonych przez ośrodki naukowe, a także możliwość kontaktu z doświadczeniami wykonywanymi w laboratoriach oraz ze sprzętem i technologią stosowaną w leśnictwie. Noc Biologów była jedną z nielicznych okazji do zetknięcia się „oko w oko" z pracami laboratoryjnymi i wyzwaniami stawianymi przed naukowcami.

   Stoisko promocyjno-edukacyjne Instytutu Badawczego Leśnictwa pod hasłem „Las dla wody – woda dla lasu" było prowadzone przez mgr inż. Grażynę Głuch z Izby Edukacji Leśnej i mgr Martę Siebyłę z Zakładu Ochrony Lasu. Uczniowie, studenci, nauczyciele i wszyscy goście odwiedzający stoisko IBL zdobywali wiedzę poprzez rozwiązywanie zadań eksperymentalnych oraz udział w grach związanych z tematyką leśną w tym: z florą i fauną siedlisk wilgotnych i bagiennych, a także obiegiem wody i materii w przyrodzie.

Gra edukacyjna „Rośliny bagienne"

   Pracownicy podczas rozmów i na podstawie prostych doświadczeń przedstawili jak ważną rolę odgrywa woda w środowisku leśnym. Nie zabrakło również prostych gier i zabaw, które zachęcały do rywalizacji lub współdziałania w grupie. Odwiedzającym stoisko i uczestnikom biorącym udział w grach oraz eksperymentach wręczono pomoce edukacyjne oraz ulotki promujące IBL.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w FOTOGALERII.

Opracowanie: Marta Siebyła, Grażyna Głuch

Fot. Grażyna Głuch, Zbigniew Kuc

TAGI: ibl uniwersytet śląski woda katowice edukacja noc biologów


Więcej Informacji

Wizyta polskich naukowców na Ukrainie

W pierwszym tygodniu października 2018 r. Jan Kowalczyk, Tomasz Wojda, Marek Rzońca i Vasyl Mohytych z Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych IBL przebywali na Ukrainie....więcej »

Jesienne wypalanie wrzosowisk

2 października 2018 r. na terenie Wrzosowisk Przemkowskich (Nadleśnictwo Przemków) przeprowadzono jesienne wypalanie wrzosowisk....więcej »

XXII Festiwal Nauki w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Już od ponad dwudziestu lat ostatni tydzień września poświęcony jest popularyzacji wyników najciekawszych badań placówek naukowych i wyższych uczelni w formie lekcji, warsztatów, wykładów i pogadanek....więcej »

Wernisaż ceramiki, fotografii i malarstwa „WWW.W...”

21 września 2018 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa odbył się wernisaż ceramiki, fotografii i malarstwa noszący tytuł „WWW.W... w lesie, w parku, w ogrodzie ...” autorstwa Grażyny Głuch....więcej »