Konferencja pt Foresight w badaniu popytu na produkty i usługi leśne

13
wrz
2011

W dniu 13 września 2011 r., pod patronatem Polskiej Prezydencji Unii Europejskiej, odbyła się w IBL konferencja podsumowująca projekt warsztatów strategicznych COST pt. „Foresight w badaniu popytu na produkty i usługi leśne”.

Konferencja pt. „Foresight w badaniu popytu na produkty i usługi leśne

 

    Celem konferencji było podsumowanie projektu COST Forest Foresight, wzbogacenie wiedzy o podstawach badań metodą foresight, podniesienie świadomości znaczenia tych badań w sektorze leśnym, podkreślenie związków między sektorem leśnym i pozostałymi sektorami, a także – zaprezentowanie propozycji nowych badań, a w dalszej perspektywie finansowania programu COST.

    W pierwszej sesji zatytułowanej: „Jak stosowaliśmy foresight, jakie rezultaty osiągnęliśmy" Päivi Pelli z Europejskiego Instytutu Leśnego zaprezentowała rezultaty warsztatów, Jon Moen z Uniwersytetu w Umeå – szwedzki Program Przyszłość Leśnictwa, Leena Ilmola z IIASA (Austria) – projekt foresight w sektorze papierniczym, a Annette Freibauer z Instytutu w Thunen (Dania) – projekt foresight w rolnictwie.

    W drugiej sesji pt. „Spojrzenie do przodu: idee na rzecz badań foresight sektora leśnego" Mariano Perez z Instytutu Technologii Meblarstwa, Drewna i Opakowań (Hiszpania) przedstawił prezentację o pożytkach z badań foresight dla małych i średnich przedsiębiorstw, a Metodi Sotirov przedstawiciel Uniwersytetu Leśnictwa i Polityki Środowiskowej Uniwersytetu we Fryburgu (Niemcy) - możliwości zastosowania foresight w opracowywaniu polityki leśnej na przykładzie projektu zarządzania europejskimi krajobrazami leśnymi (projekt INTEGRAL).

    Konferencję zakończyła dyskusja panelowa z udziałem Marii Gafo Gómez-Zamalloa z Wydziału Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej, Dirka Johanna z Europejskiej Platformy Foresight i Austriackiego Instytutu Technologii, prof. Jussi Uusivuori reprezentującego Międzynarodową Unię Leśnych Organizacji Badawczych (IUFRO) i fiński Instytut Badawczy Leśnictwa (METLA) oraz dr Wernera Förstera z Europejskiej Platformy Leśno-Drzewnej. Paneliści zostali poproszeni o wskazanie najważniejszych czynników, które w przyszłości będą oddziaływać na sektor leśny. Następnie odpowiadali na pytania prowadzącego dyskusję dr Lauriego Hetemäkiego z Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI), wzmocnienia współpracy sektora leśnego z innymi sektorami, potrzeby syntezy wiedzy o badaniach foresight w sektorze leśnym i znaczenia badań foresight w kontekście polityki leśnej. Dyskutowano także o utworzeniu nowej akcji COST poświęconej badaniom foresight w leśnictwie.

    Informacje o projekcie są dostępne na stronie internetowej: COST


opr.: Michał Kalinowski

fot. Leszek Kruczek

Szczegóły

  • Miejsce: Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym
  • Termin: 13 wrzesień 2011 00:00
Zarejestruj się