Konferencja pt. "Hodowla selekcyjna drzew leśnych w Polsce"

26
wrz
2017

Hodowla selekcyjna drzew leśnych w Polsce

      Obserwujemy na rynku Europejskim stały wzrost zapotrzebowania na drewno, z drugiej strony wywierana jest coraz większa presja społeczna na ograniczenie wyrębu w lasach ze względu na ich funkcje pozaprodukcyjne czy też uwarunkowania związane z gromadzeniem węgla przez lasy. Można przypuszczać, że możliwości pozyskania drewna w następnej dekadzie zostaną istotnie ograniczone choćby poprzez układ klas wieku i znaczny wzrost powierzchni lasów pełniących funkcje pozaprodukcyjne. Konsekwentne działania selekcyjne, wybór i hodowla populacji i cennych genotypów gatunków drzew, mogą w przyszłości znacznie zwiększyć zasoby drzewne, zaspokoić wzrastające zapotrzebowanie na surowiec drzewny oraz zapewnić utrzymanie dotychczasowej funkcjonalności lasów. Dla osiągnięcia zysku z selekcji, należy poznać uwarunkowania genetyczne przekazywania ważnych cech drzew z punktu widzenia hodowli selekcyjnej. Działania takie realizowane są zgodnie z przyjętym "Programem zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew w Polsce na lata 2011-2035". Po pierwszym okresie jego realizacji zachodzą przesłanki, aby podsumować dotychczasowe działania i zastanowić się nad strategiami hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce na najbliższe lata.

      Instytut Badawczy Leśnictwa zaprasza na Konferencję, która odbędzie się w dniach 26-27 września 2017 r. w Hotelu Astor w Jastrzębiej Górze i jest adresowana do leśników praktyków oraz decydentów zarządzających pracami selekcyjnymi na szczeblu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i krajowym. Do udziału w konferencji szczególnie zapraszamy Zastępców Dyrektorów RDLP d.s. Gospodarki Leśnej, Naczelników wydziałów właściwych ds. gospodarowania ekosystemami, Specjalistów właściwych ds. nasiennictwa i selekcji w RDLP oraz zainteresowanych Pracowników nadleśnictw.
      Celem konferencji jest podsumowanie dotychczasowych działań z zakresu hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce i dyskusja nad priorytetami i strategiami na najbliższe lata.

Prosimy osoby zainteresowane udziałem w konferencji o wypełnienie  formularza zgłoszeniowego do dnia 11 sierpnia 2017 r.

KOMUNIKAT 1


Hotel Astor - Jastrzębia Góra http://www.astorhotel.pl
Teren RDLP Gdańsk i Nadleśnictwa Wejherowo
 

Szczegóły

  • Miejsce: Hotel Astor w Jastrzębiej Górze
  • Termin: 26 wrzesień 2017 09:00 - 27 wrzesień 2017 16:00
  • Opiekun: dr hab. Jan Kowalczyk
  • e-mail: J.Kowalczyk@ibles.waw.pl