Nazwa gazety: Internet Policzono zwierzęta w puszczach Białowieskiej i Augustowskiej

24
paź
2008

Naukowcy zastanawiają się, dlaczego w Puszczy Białowieskiej jest stosunkowo mało saren.

   

    Naukowcy z IBL prowadzili w lutym w Puszczy Białowieskiej pierwsze w kraju obserwacje nocą saren z użyciem kamery termowizyjnej. Badania wykazały np., że sarny preferują miejsca bytowania w pobliżu pól ze względu na lepszą bazę pokarmową, być może czują się tam także bezpieczniejsze wobec możliwego ataku drapieżników. Jakub Borkowski z Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa IBL uznał, że używanie do badań w Puszczy Białowieskiej kamery termowizyjnej nie do końca jednak się sprawdza, bo puszcza ma gęsty podszyt, a to wpływa na słabszą widoczność.

Pobierz


Więcej Informacji

VIII edycja Konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy"

Dyrekcja Instytutu Badawczego Leśnictwa ogłasza VIII edycję Konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy", w roku jubileuszowym pt. „IBL JAKIEGO NIE ZNAMY”....więcej »

Wytwarzanie energii z biomasy leśnej - dobrym rozwiązaniem w dobie kryzysu klimatycznego i ekologicznego

Krótka polemika ze stanowiskiem Greenpeace Polska pt. „Czy spalanie polskich lasów to recepta na kryzys wywołany pandemią czy próba zwiększenia zysków koncernu Lasy Państwowe?” (2 lipca 2020 r.) i z komentarzem pt. „Walka o martwe drewno i polskie lasy”, do projektu zmiany ustawy o OZE, autorstwa Marty Grundland, koordynatorki kampanii przyrodniczej w Greenpeace Polska....więcej »

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna w kadencji 2020-2023

W 2020 roku rozpoczęła się nowa kadencja Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN, do którego wybranych zostało czworo pracowników IBL: dr hab. Janusz Czerepko, prof. dr hab. Dorota Dobrowolska, prof. dr hab. Wojciech Grodzki i dr hab. Krzysztof Stereńczak....więcej »