IBL
Seminarium wyjazdowe Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych

13
paź
2021

Punktualnie o godzinie 9.00 na leśnej polanie w miejscowości Truskaw, 7. października 2021 r. rozpoczęło się pierwsze w historii Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych – seminarium wyjazdowe.

    Prelekcję pod tytułem „Bagna i wydmy, czyli kampinoskie bogactwo przyrodnicze Mazowsza" wygłosił dr inż. Szymon Jastrzębowski, debiutujący jako świeżo upieczony, licencjonowany przewodnik Kampinoskiego Parku Narodowego.

   Piękne, jesienne słońce, zróżnicowane tereny  KPN oraz charyzmatyczny i potrafiący zaciekawić słuchacza przewodnik – zapewniły temu wyjątkowemu Seminarium niepowtarzalną atmosferę.

   Trasa krajoznawcza prowadziła czarnym szlakiem z Truskawia do Palmir, przechodząc wzdłuż granicy Obszaru Ochrony Ścisłej (OOŚ) Cyganka (z najstarszymi drzewostanami olszowymi na terenie Parku) oraz OOŚ Sieraków (największego i jednego z najstarszych OOŚ w KPN). Szlak wiódł kładkami,  z których można było podziwiać kępkowo-dolinkową budowę olsu. Następnie wędrując po jednym z ramion wydmy parabolicznej obserwowaliśmy strukturę drzewostanów sosnowych na siedlisku Bśw i BMśw. Wywiązała się także w tym miejscu dyskusja na temat przyszłości drzewostanów sosnowych w KPN. Po dotarciu do Palmir, uczestnicy zwiedzili ekspozycję poświęconą egzekucjom dokonywanym przez Niemców na cywilnej ludności Warszawy i okolic. Następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie oddaliśmy się chwili zadumy i refleksji. Dalsza część wycieczki przebiegała wzdłuż Długiego Bagna, jedynego w KPN torfowiska wysokiego, gdzie oprócz wełnianki pochwowatej, spotkać można relikt epoki polodowcowej – chamedafne północą (jedno z dwóch stanowisk tego gatunku w KPN). Zwieńczeniem tej naukowej drogi był odpoczynek przy ognisku, na polanie, nieopodal miejscowości Pociecha.

   Bogatsi w wiedzę o przyrodzie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz nierozerwalnie z nim złączonej historii walk o niepodległość Polski – pozujemy do wspólnego zdjęcia.

   Na zakończenie seminarium, przy pomniku na rynku w Truskawiu, wysłuchaliśmy jeszcze opowieści o Zgrupowaniu AK „Kampinos" oraz Bitwie nad Bzurą, w której, jak się okazało walczył także członek rodziny jednego z naszych pracowników.

Opr. Tomasz Wojda, Szymon Jastrzębowski

Fot. V. Mohytych

TAGI: zhligdl seminarium wyjazdowe seminarium


Więcej Informacji

Co zmniejsza ryzyko negatywnych interakcji pomiędzy wilkami i psami?

Wyniki badań dotyczących interakcji pomiędzy wilkami i psami naukowcy z IBL: Andżelika Haidt i Radosław Gawryś oraz Maciej Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego opublikowali w piśmie "Animals"....więcej »

Ruszyła rejestracja uczestników na konferencję Środowisko Informacji 2021!

Już 25 listopada br. rozpocznie się jedno z największych w Polsce spotkań specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i aktywnym udostępnianiem informacji i danych cyfrowych o środowisku i jego ochronie....więcej »

Seminarium wyjazdowe Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych

Punktualnie o godzinie 9.00 na leśnej polanie w miejscowości Truskaw, 7. października 2021 r. rozpoczęło się pierwsze w historii Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych – seminarium wyjazdowe....więcej »

120 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego w Katowicach

W dniach 9-11 września 2021 r. w Katowicach odbył się 120 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego, któremu towarzyszyły sesje naukowe: „Sylwan - dwa wieki historii leśnego czasopisma naukowego” oraz „Wyzwania dla gospodarki leśnej w warunkach globalnych zmian w środowisku”....więcej »