Wernisaż dwóch wystaw: "Z ołówkiem w Bitwie Warszawskiej" i "Stop zaśmiecaniu lasów"

12
kwi
2012

W dniu 12 kwietnia 2012 r. odbył się w Instytucie Badawczym Leśnictwa wernisaż dwóch wystaw: Jacka Frankowskiego "Z ołówkiem w Bitwie Warszawskiej" i zbiorowej "Stop zaśmiecaniu lasów".

Otwarcia wernisażu dokonała Pani Izabela Krzyżanowska – zastępca dyrektora IBL ds. ekonomicznych. Jacek Frankowski - autor wystawy karykatur i komisarz wystawy zbiorowej jest z wykształcenia leśnikiem, z zainteresowania historykiem, z zawodu karykaturzystą. Debiutował w 1974 r. w "Słowie Powszechnym" i "Lesie Polskim". Eksponował swoje prace na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką tytułów prasowych i programów telewizyjnych ("Karuzela", "Szpilki", "Rzeczpospolita", "Courrier Internationale" "Godzina Szczerości" TVP2, "Warszawski Przegląd Tygodnia" TVP3). Jest doradcą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. sztuki, a na co dzień specjalistą ds. sztuki w Ośrodku Kultury Leśnej w Goluchowie.

Pani Dyrektor Izabela Krzyżanowska oraz autor i komisarz wystawy Pan Jacek Frankowski

    Wernisaż był dla Niego swoistą podróżą sentymentalną w czasie, gdyż pierwszą pracę podjął w 1973 r. w Zakładzie Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL. Artysta ten ostatnio brał udział w akcji związanej z pomnikiem Adama Loreta, organizował wystawę malarstwa Ludomira Benedyktowicza i był autorem scenariusza filmu o pierwszym Naczelnym Dyrektorze Lasów Państwowych Adamie Lorecie. Aktualnie pracuje nad "Kronikami kombatanckimi" leśników upamiętniającymi świadków naszej historii.

Wystawę z zainteresowaniem obejrzało grono pracowników Instytutu

    Fragment polskiej historii - Bitwę Warszawską 1920 r., przedstawiały karykatury aktorów i realizatorów filmu, który od września 2011 r. jest prezentowany w kinach. Natomiast intencją wystawy zbiorowej "Stop zaśmiecaniu lasów" było pokazanie w krzywym zwierciadle zjawiska zaśmiecania polskich lasów. Wystawa ta jest pokłosiem ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego w 2011 r. pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

    Przybyli goście z zainteresowaniem obejrzeli prezentowane prace i chętnie wysłuchali kulis powstania obu wystaw.

tekst i zdjęcia: Artur Sawicki

Szczegóły

  • Miejsce: Sękocin Stary
  • Termin: 12 kwiecień 2012 10:00 - 12 kwiecień 2012 15:00
  • Opiekun wydarzenia: Artur Sawicki, ZIN
  • e-mail: A.Sawicki@ibles.waw.pl
  • telefon: 22 7150 617

Więcej Informacji

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »

Nadanie tytułu profesora Pani Dorocie Hilszczańskiej

Postanowieniem z dnia 21 lipca 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk rolniczych Pani Dorocie Hilszczańskiej, pracownikowi IBL....więcej »

Nagroda 18 MFFP dla filmu „Życie drzewa”!

Z dumą informujemy, że film „Życie drzewa”, wykonany na potrzeby projektu Forbiosensing, zdobył nagrodę dla filmu o charakterze edukacyjnym!...więcej »

Wspomnienie o Profesorze Andrzeju Kolku

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 6 października 2020 r. zmarł prof. dr hab. ANDRZEJ KOLK....więcej »