Opracowanie: Artur Sawicki, ZIN
IBL
Wystawa prac Kazimierza Rykowskiego "Malarstwo - rzeźba - grafika"

28
lis
2008

W dniu 28 listopada 2008 r. w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż prac plastycznych prof. Kazimierza Rykowskiego – leśnika, naukowca, który całe swoje życie zawodowe związał z Instytutem.

   To pierwsza tego typu uroczystość w gmachu Instytutu – dotychczas prezentowane były wyłącznie fotoreportaże z wyjazdów naukowych i krajoznawczych pracowników naukowych. Tym razem w listopadowy wieczór zebrało się liczne grono przyjaciół, współpracowników i sympatyków, by podziwiać dzieła malarskie, rzeźbę i grafikę.

   Początki działalności artystycznej prof. Kazimierza Rykowskiego sięgają jeszcze Jego czasów studenckich, gdy ponad 50 lat temu rozpoczął współpracę z „Lasem Polskim" i na łamach czasopisma zamieszczał humorystyczne ilustracje do tekstów, reperując w ten sposób skromny studencki budżet (rysunki te wraz z komentarzami znalazły się w książce „Z uśmiechem przez las… i okolice", wydanej przez CILP w 2006 r.).

   Witając przybyłych gości kierownik IBL prof. Andrzej Klocek powiedział: Ekspozycja  prac pozwala nam odczytać jego pasje, wrażliwość artysty, leśnika, uczonego. Nie sposób nie podziwiać pogodzenia przez Kazimierza tak wielowymiarowych jego zainteresowań".

   Otwierając wystawę prof. Rykowski mówił: To, co tutaj widzicie, to moje wnętrze;  to jest to, co tkwiło we mnie, a co nieudolnie starałem się pokazać i co nie jest tak odległe od pracy zawodowej. Leśnicy bowiem doskonale wiedzą, że mówi się o sztuce hodowli lasu - podkreślił.

   Wystawa prac Kazimierza Rykowskiego wzbudziła nie tylko duże zainteresowanie, ale u wielu podziwiających prace nierzadko zdziwienie, a nawet zaskoczenie. Oprócz dzieł przedstawiających pejzaże można było obejrzeć autoportrety Profesora z różnych etapów Jego życia, najbliższą rodzinę, a nawet bardziej osobiste, wręcz intymne (np. olejne akty „Wrastanie", „Błękitny las" czy „Siódmy ślepiec"). Część z prezentowanych podczas wernisażu prac dostępna jest na stronie internetowej www.karyk.pl.

Gratulacje prof. Kazimierzowi Rykowskiemu składa wiceminister środowiska Janusz Zaleski

   Wystawa została ciepło przyjęta przez zwiedzających, o czym mogą świadczyć wpisy do Księgi Pamiątkowej:

Janusz Zaleski, wiceminister środowiska: Radość z możliwości oglądania Twoich dzieł i wdzięczność za to, że pokazujesz ludziom jak można żyć pełnią życia i cieszyć się nim.

Prof. Andrzej Szujecki: Ta wystawa udowodniła jak wielki talent wyrastał w spokoju pracowni naukowych i szumu lasu. Ta wystawa to dla mnie wielkie przeżycie i radość.

Wojciech Fonder, naczelnik DGLP: Kazimierz, zawsze byłeś dla mnie autorytetem, chociaż nierzadko się z Tobą nie zgadzałem. Ale poza ekologią i hodowlą jest jeszcze sztuka, w której jestem pariasem. Razem z moją małżonką, pełni podziwu dla Twojego talentu, dziękujemy za to wszystko co od Ciebie nas spotkało.

 

  

Obraz olejny pt. "Obierająca ziemniaki" oraz rzeźba w glinie pt. "Ojciec z dzieckiem"

   Komisarzem wystawy jest dr Maria Gozdalik, kierownik Zakładu Informacji Naukowej IBL.

   Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2009 r.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prof. dr hab. Kazimierz Rykowski

Jest pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa od 1966 roku.

Specjalizował się w fitopatologii leśnej i biologicznych metodach ochrony lasu przed chorobami grzybowymi. W latach 1986-1990 był kierownikiem Zakładu Fitopatologii Leśnej, w latach 1992-2008 kierownikiem Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa, zaś w latach 1991-1998 zastępcą dyrektora Instytutu do spraw naukowych. Zajmuje się ochroną lasu, ekologią i problematyką trwałości i równowagi w zagospodarowaniu ekosystemów leśnych, w tym kryteriami i wskaźnikami zrównoważonego rozwoju i trwałego zagospodarowania, problematyką wpływu zmian klimatycznych na lasy oraz zachowaniem różnorodności biologicznej i ochroną przyrody.

Jest aktywny w zakresie polityki leśnej oraz  globalnej i regionalnej współpracy międzynarodowej. W latach 1990-2003 był krajowym koordynatorem procesu pan-europejskiego, członkiem Głównego Komitetu Koordynacyjnego Ministerialnych Konferencji na temat Ochrony Lasów w Europie (MCPFE) oraz kierował Zespołem Sterującym V Konferencji MCPFE „Warszawskiej" (2007). Był przewodniczącym Europejskiej Komisji Leśnictwa FAO (1992-1994). W latach 1993-1997 był V-przewodniczącym Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Leśnego w Joensuu (Finlandia).

Jest członkiem Światowej Komisji Leśnictwa i Trwałego Rozwoju (World Commission of Forest and Sustainable Development), członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa oraz ekspertem w sekretariacie Konwencji o Różnorodności Biologicznej (AHTEG CBD). Jest członkiem trzech Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, autorem, koordynatorem i realizatorem licznych programów badawczych, autorem ponad 200 publikacji naukowych, artykułów, rozpraw i książek.

Od 2006 roku prof. dr hab. Kazimierz Rykowski jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa.

TAGI: wystawy


Więcej Informacji

Obchody 90-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 r. odbyły się obchody jubileuszu 90-lecia powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa....więcej »

Przedziwna Puszcza Białowieska

Tematem przewodnim filmu BULiGL pt. "Przedziwna Puszcza Białowieska" jest aktualna problematyka ochrony puszczy Białowieskiej w ujęciu historycznym oraz społecznym....więcej »

Wspomnienie o Doktorze Stanisławie Dunikowskim

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 28 września 2020 r. zmarł dr inż. Stanisław Dunikowski - wieloletni pracownik Zakładu Ekologii Lasu, Członek Honorowy Rady Naukowej IBL....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »