XX Festiwal Nauki w Instytucie Badawczym Leśnictwa

26
wrz
2016

Już od 20 lat Instytut Badawczy Leśnictwa aktywnie włącza się w organizację Festiwalu Nauki, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Uniwersytet Warszawski.

   W ramach kolejnych edycji Warszawskiego Festiwalu Nauki w laboratoriach Instytutu oraz w Izbie Edukacji Leśnej corocznie odbywają się lekcje warsztatowe dla młodzieży szkolnej. Głównym odbiorcą tych zajęć są uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Od początku festiwalom patronuje Uniwersytet Warszawski, a sam Festiwal Nauki wchodzi w skład Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką. Co roku liczba imprez oraz lokalnych organizatorów Festiwalu wzrasta, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą popularyzacji nauki.
 
 
    Instytut Badawczy Leśnictwa od początku istnienia Festiwalu Nauki aktywnie uczestniczy w propagowaniu wiedzy leśnej i odkrywaniu tajników przyrody. Prezentacja bogatej i różnorodnej problematyki, którą na co dzień zajmują się jego pracownicy naukowi, wciąż cieszy się powodzeniem. Z satysfakcją należy stwierdzić, że młodzież wielu szkół należy do stałych bywalców zajęć festiwalowych, jednakże co roku zgłaszają się również kolejne szkoły. Tematyka przyrodniczo-leśna należy do pasjonujących, stąd też atrakcyjna i przystępna forma przekazu sprzyja praktycznemu zaangażowaniu uczniów w poznawanie praw natury w scenerii sękocińskiego lasu.
 
   Tegoroczny Festiwal Nauki w IBL zostanie zainaugurowany 26 września w Białowieży przeprowadzeniem II edycji  Konkursu „Dzień dla Szkół" pt. „Puszcza Białowieska – dziedzictwo ludzkości". Organizatorem Konkursu jest Instytutu Badawczy Leśnictwa wspólnie z: Technikum Leśnym w Białowieży, Białowieskim Parkiem Narodowym, Białowieską Stacją Geobotaniczną Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Informacja prasowa z ubiegłorocznej I edycji Konkursu „Dzień dla Szkół" pt. „W Kręgu Mistrza Profesora Jana J. Karpińskiego" jest dostępna TUTAJ.
 
    W tym roku w siedzibie Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym zostaną przeprowadzone następujące lekcje:
 1. „Las - najcichsza fabryka świata". Termin: 26 września 2016 r., godz. 9.00-12.00. Lekcja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 96 w Warszawie. Prowadzący: mgr inż. Grażyna Głuch.
 2. „Oblicza lasu w dzień i w nocy". Termin: 27 września 2016 r., godz. 9.00-12.00. Lekcja dla uczniów z Gimnazjum nr 144 w Warszawie. Prowadzący: dr Małgorzata Falencka-Jabłońska.
 3. „Kto drukuje w lesie?". Termin: 27 września 2016 r., godz. 10.00-12.00. Lekcja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 96 w Warszawie. Prowadzący: Wojciech Janiszewski.
 4. „Policzyć niepoliczalne". Termin: 28 września 2016 r., godz. 9.00-11.00. Lekcja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 96 w Warszawie. Prowadzący: dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek.
 5. „Polskie lasy XXI w. - debata oksfordzka". Termin: 28 września 2016 r., godz. 9.00-12.00. Lekcja dla uczniów z Gimnazjum nr 144 w Warszawie. Prowadzący: dr Małgorzata Falencka-Jabłońska.
 6. „Funkcje życiowe drzewa i lasu". Termin: 29 września 2016 r., godz. 9.30-12.00. Lekcja dla uczniów z Gimnazjum nr 16 w Warszawie. Prowadzący: mgr Ewa Fronczak.
    W 2016 r. roku Festiwal Nauki obchodzi jubileusz 20-lecia swojego istnienia. Ponieważ Instytut Badawczy Leśnictwa uczestniczy w Festiwalu Nauki od jego pierwszej edycji, serdecznie Państwa zapraszamy na jubileuszowe seminarium pt. "20 lat Festiwalu Nauki w Instytucie Badawczym Leśnictwa", które odbędzie się 30 września 2016 r. w godz. 11.00-13.00.
 
   Jak co roku zwieńczeniem tygodnia festiwalowego będzie PIKNIK RODZINNY, który odbędzie się w 1 października 2016 r. (SOBOTA) w godz. 10.00-15.00. Te spotkania weekendowe od lat cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Co roku w Pikniku bierze udział ok. 100-150 osób spragnionych kontaktu z przyrodą. W ramach spotkania weekendowego przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Na zakończenie Pikniku tradycyjnie przewidziane jest pieczenie kiełbasek na ognisku.
 
 
W programie Pikniku Rodzinnego m.in.:
 • "Co możesz zrobić z drewna?". Zrób to sam: domino, medal, zwierzaki-patyczaki.
 • "Od nasionka do deseczki". Gry, zabawy terenowe, zagadki logiczne nawiązują do cyklu życiowego drzewa i jego różnorodnego, „drugiego" życia w lesie i w produktach wykonanych z drewna. W trakcie zabaw dzieci prześledzą rozwój drzewa od powstania sadzonki, przez jej wzrost, proces rozmnażania, starzenia się do uzyskania surowca drzewnego. 
 • "Jakie to drewno?". Uczestnicy zajęć otrzymają różne próbki drewna polskich gatunków drzew. Będzie można wziąć do ręki drewno, obejrzeć, spróbować zgadnąć, co to za gatunek. Dowiedzieć się kilku ciekawostek o tym drewnie.
 • "Po głosach i piórach rozpoznacie ich!". Uczestnicy w formie quizu będą mogli wykazać się znajomością gatunków ptaków (nie tylko leśnych).
 • "Poznaj świat hub". Podczas krótkiej wędrówki po okolicznych lasach spróbujemy odnaleźć przynajmniej kilka gatunków grzybów saprotroficznych i pasożytniczych występujących na żywych drzewach.
 • "Leśne rekordy" - gra terenowa.

Gwarantujemy:

 • słoneczny nastrój,
 • piorunującą dawkę wiedzy w formie przystępnej dla każdego,
 • powietrze przesycone aromatem sosen,
 • wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku (kiełbaski zapewnia organizator).

Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

 • Miejsce: IBL, Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej 3
 • Termin: 26 wrzesień 2016 09:00 - 1 październik 2016 15:00
 • Opiekun: Artur Sawicki, Koordynator FN w IBL
 • telefon: 22 7150 617,
 • e-mail: A.Sawicki@ibles.waw.pl

Materiały do pobrania