XXIII Festiwal Nauki w IBL

23
wrz
2019

Już niemal od ćwierć wieku ostatni tydzień września poświęcony jest popularyzacji wyników najciekawszych badań placówek naukowych i wyższych uczelni w formie lekcji i warsztatów.

   Jak co roku organizatorzy XXIII Festiwalu Nauki przygotowali kilkaset spotkań i tyleż samo lekcji dla grup zorganizowanych i indywidualnych osób, którzy chcieliby jeszcze lepiej rozumieć otaczające je świat. Tegoroczny Festiwal potrwa od 21 do 29 września 2019 r. Tradycyjnie od pierwszej edycji hasłem festiwalu jest: „Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję".

  W ramach kolejnych edycji Warszawskiego Festiwalu Nauki w laboratoriach Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz w Izbie Edukacji Leśnej IBL corocznie odbywają się lekcje warsztatowe dla młodzieży szkolnej. Głównym odbiorcą tych zajęć są uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich. Od początku festiwalom patronuje Uniwersytet Warszawski, a sam Festiwal Nauki wchodzi w skład Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką. Co roku liczba imprez oraz lokalnych organizatorów Festiwalu wzrasta, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą popularyzacji nauki.
 

   W tym roku naukowcy i edukatorzy z Instytutu Bdawczego Leśnictwa przygotowali cztery lekcje, w tym dwie dotyczące żywiołów powodujących klęski ekologiczne w polskich lasach:

Lekcja pt. "Woda w lesie" (środa, 25 IX 2019 r., godz. 09:30-12.30), prowadzący: dr inż. Grzegorz Zajączkowski, mgr inż. Bartosz Nowakowski.

 •  Uczestnicy zajęć zapoznają się z metodami gospodarowania wodą w lasach. Znaczenie wody przedstawione będzie w dwóch aspektach: jako źródło życia i jako żywioł posiadający siłę niszczącą. Młodzież zapozna się z pojęciami: powódź, susza, susza fizjologiczna, powierzchnia referencyjna, melioracja, mała retencja, śryż, okiść, sadź, szron. Poznają także skutki nadmiaru wody i jej deficytu w lasach oraz zjawisk związanych ze zmiana stanu skupienia wody np. okiść. Poznają działania leśników w obliczu klęsk żywiołowych związanych z wodą.

Lekcja pt. "Grzyby nadziemne i podziemne" (piątek, 27 IX 2019, godz. 9.30-11.30),  prowadzący: mgr inż. Marta Siebyła, mgr Grażyna Głuch.

 • Głównym celem warsztatów będzie zapoznanie się z tematyką rozpoznawania i zbierania grzybów. Uczniowie zapoznają się z wiedzą dotyczącą zasad, których należy przestrzegać podczas grzybobrania, tak aby uniknąć pomyłek i problemów zdrowotnych.
 • Nie zabraknie również prostych gier i zabaw, które będą zachęcały młodzież do rywalizacji lub współdziałania w grupie. Uczniowie zdobędą wiedzę na temat grzybów poprzez rozwiązywanie zadań, quizów oraz w trakcie gier edukacyjnych i konkursów.
 • Na zakończenie uczniowie zapoznają się z wystawą pt. „Skarb odzyskany" dotyczącą trufli.

Lekcja pt. "Wiatr największym zagrożeniem dla lasu" (piątek, 27 IX 2019, godz. 10.00-13.00)prowadzący:  mgr Andżelika Haidt, mgr inż. Adam Wójcicki.

   Młodzież zapozna się z:

 • przyczynami powstawania wiatrów, prądów wstępujących i zstępujących,
 • będzie potrafiła odróżnić: huragan, tajfun od cyklonu,
 • pozna przyczyny powstawania trąb powietrznych (tornad),
 • poszuka odpowiedzi na pytanie: klęski huraganów – czy można ich uniknąć?
 • dowie się o wiatrowałach i wiatrołomach – czym się różnią i kiedy powstają?
 • pozna regulacyjne funkcje lasu, wpływ okrajka na kształtowanie się mikroklimatu w lesie i stworzenie osłony przeciwwietrznej lasu,
 • pozna sposoby obrony drzew przed niszczycielską siłą wiatru: tworzeniem się drewna reakcyjnego - twardzicy u drzew gatunków iglastych i drewna napięciowego - u gatunków drzew liściastych.

Lekcja pt. "Geografia i biologia w przyrodzie" (wtorek, 24 IX 2019, godz. 9.30-11.30), prowadzący: dr hab. Małgorzata Sułkowska.

 • Zajęcia przybliżające powiązania pomiędzy przyrodniczymi warunkami położenia geograficznego Polski (gleba i klimat), a przystosowaniami biologicznymi podstawowych gatunków drzew leśnych.

      Lekcja jest jeszcze wolna - zapraszamy!

   Ponadto jest możliwość zamówienia lekcji jako "powtórzonych" - jesteśmy w stanie na specjalne życzenie daną lekcję przeprowadzić specjalnie dla zainteresowanych uczniów. 

SERDECZNIE ZPRASZAMY!

XXIII Festiwal Nauki - Program Spotkań (PDF)

XXIII Festiwal Nauki - Program Lekcji (PDF)

Szczegóły

 • Miejsce: Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary, Izba Edukacji Leśnej
 • Termin: 23 wrzesień 2019 09:00 - 27 wrzesień 2019 15:30
 • Opiekun: mgr inż. Artur Sawicki
 • telefon: kom. 697 177 388, stac. 22 7150 617
 • e-mail: A.Sawicki@ibles.waw.pl