IBL
„Naukowcy na start” - II Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa

31
maj
2017

27 maja 2017 r. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Nadleśnictwa Chojnów odbył się II Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”. W rywalizacji sportowej udział wzięło 107 biegaczy i biegaczek, natomiast w całym wydarzeniu około 200 osób.

   Bieg został zorganizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, drużyną biegową „Run Forest IBL" oraz Fundacją „Żyj aktywnie po 50-tce". Celem wydarzenia było upowszechnianie biegania oraz nordic walking jako najprostszych form ruchu i sportu oraz popularyzacja kultury fizycznej wśród pracowników jednostek naukowych w Polsce. Bieg został objęty patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dr. inż. Konrada Tomaszewskiego. Patronami medialnymi imprezy były redakcja miesięcznika „Głos Lasu" i POP Radio Pruszków.

Rozgrzewka najmłodszych uczestników tuż przed biegiem

   W ramach wydarzenia zostały zorganizowane trzy biegi oraz marsz nordic walking. W biegu przedszkolaka na dystansie 200 m, którego trasa została wyznaczona w całości na terenie Instytutu, zwyciężyli w kategorii dziewczyn – Zuzia Kołodziej a w kategorii chłopców – Jakub Kraszewski. Dzieci ze szkół podstawowych rywalizowały na dystansie ok. 800 m. Rywalizacja na trasie była bardzo zacięta i do ostatnich metrów ważyły się losy zwycięstwa. Wśród dziewczyn najszybciej wyznaczoną trasę przebiegła Antonina Jastrzębowska, a wśród chłopców Antoni Budzaj.

Rozgrzewkę dla dorosłych przeprowadziły wspólnie Pani Gabriela Helak wraz z córką Marianną

   Bieg główny na dystansie 5 km oraz marsz nordic walking przyciągnął na start łącznie 67 osób. Trasa biegu i marszu wyznaczona na terenie Lasów Sękocińskich była przeprowadzona ścieżkami i drogami leśnymi. Trudna trasa oraz ciepła i słoneczna pogoda sprawiły, że ukończenie biegu było nie lada wyzwaniem. W biegu głównym na dystansie 5 km jako pierwszy na mecie pojawił się pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa – Mariusz Ciesielski (czas 21:17), wyprzedając o ponad 30 sekund drugiego na mecie Daniela Zarodkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marcina Klimkiewicza z Dogoń Grodzisk Mazowiecki. Wśród kobiet trasę najszybciej pokonała Katarzyna Dąbrowska (24:44), druga na mecie była Ewa Chećko (Uniwersytet Warszawski), a trzecia Justyna Jonik z Wojskowej Akademii Technicznej. Marsz nordic walking przyciągnął na start 20 uczestników, z których najszybciej na mecie pojawił się Robert Gański wśród panów, a wśród pań - Beata Niemczyk.

   Oprócz części biegowej uczestnicy wydarzenia mieli możliwość skorzystania ze stoisk edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Chojnów, projektu ForBioSensing, Zakładu Ochrony Lasu IBL oraz Izby Edukacji Leśnej IBL.

Stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Chojnów

   W biegu, który dedykowany był głównie pracownikom jednostek naukowych udział wzięli przedstawiciele następujących instytucji: Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki biegu na 5 km

Open kobiet:
1. Katarzyna Dąbrowska 00:24:44
2. Ewa Chećko 00:25:16
3. Justyna Jonik 00:27:50

Open mężczyzn:
1. Mariusz Ciesielski 00:21:17
2. Dawid Zarodkiewicz 00:21:46
3. Marcin Klimkiewicz 00:21:53

Koła naukowe studentów - Kobiety
1. Justyna Gutkowska 00:32:10

Koła naukowe studentów - Mężczyźni
1. Przemysław Szabłowski 00:32:10

Kategoria magister i doktorant - Kobiety
1. Ewelina Stańczak 00:28:54
2. Maja Winnicka 00:33:56

Kategoria magister i doktorant - Mężczyźni
1. Rafał Sadkowski 00:25:35
2. Piotr Fiedoruk 00:25:45
3. Piotr Wrzesiński 00:26:24

Kategoria doktor - Kobiety
1. Marzena Niemczyk 00:28:54

Kategoria doktor - Mężczyźni
1. Marek Geszprych 00:24:57
2. Bartłomiej Kraszewski 00:27:37
3. Krzysztof Stereńczak 00:29:16

Kategoria doktor habilitowany i profesor - Kobiety
1. Małgorzata Sławska 00:30:19

Kategoria doktor habilitowany i profesor - Mężczyźni
1. Marek Sławski 00:25:19
2. Jacek Hilszczański 00:26:08

Najszybsze "trójki" w marszu Nordic Walking

Kobiety:
1. Beata Niemczyk
2. Małgorzata Wilczyńska
3. Gabriela Helak

Mężczyźni:
1. Robert Gański
2. Jakub Zaremba
3. Jakub Kowalski

Bieg przedszkolaka - dziewczyny
1. Zuzia Kołodziej
2. Jadzia Chećko-Zaremba
3. Julia Plewa

Bieg przedszkolaka - chłopcy
1. Kuba Kraszewski
2. Bartek Dubielecki
3. Jan Pękacki

Bieg szkół podstawowych - dziewczyny
1, Antonina Jastrzębowska
2. Alicja Markiewicz
3. Marianna Helak

Bieg szkół podstawowych - chłopcy
1, Antoni Budzaj
2. Michał Dubielecki
3. Marek Helak

 

Na metę wbiega rodzina Państwa Jastrzębowskich

Zwycięzca w kategorii Open mężczyzn Mariusz Ciesielski wraz z reprezentacją Dogoń Grodzisk Mazowiecki

   Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji II Biegu IBL „Naukowcy na start", a w szczególności:

  • Nadleśnictwu Chojnów za pomoc w wyznaczeniu trasy biegu oraz za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych.
  • Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych za udostępnienie bramy startowej, balonu z logo Lasów Państwowych oraz przekazanie nagród i upominków dla uczestników zajęć edukacyjnych.
  • Grupie Cogito za przekazanie upominków dla dzieci biegnących w biegach przedszkolaka oraz szkół podstawowych.
  • Fundacji Żyj aktywnie po 50-tce za przeprowadzenie rozgrzewki i przygotowanie zawodników do rywalizacji.
  • Firmie Multico, Ekolandia i Gelovox za wsparcie organizacyjne oraz ufundowanie upominków dla zwycięzców.
  • Grupie biegowej RunForest IBL, założonej w ubiegłym roku wśród pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa, za aktywne włączenie się w realizację tego przedsięwzięcia.
  • Wolontariuszom za pomoc w organizacji biegu i zajęć edukacyjnych oraz wszystkim pracownikom Instytutu za poświęcony czas, chęci oraz aktywne promowanie IBL w rywalizacji sportowej.

Patronat medialny nad Biegiem sprawowało POP-Radio Pruszków

   Impreza upłynęła w atmosferze pikniku sportowo-edukacyjnego, gdzie obok konkurencji beigowych, można było wraz z kolegami i rodziną wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, jak i spędzić czas przy ognisku. Zgodnie z życzeniem uczestników tegorocznego Biegu planowane jest zorganizowanie jego trzeciej edycji w przyszłym roku, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Uczestnicy II Biegu IBL „Naukowcy na start"

 

Oprac. Mariusz Ciesielski, Artur Sawicki

Fot. Grażyna Głuch, Artur Sawicki

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w FOTOGALERII

TAGI: runforest biegi sport


Więcej Informacji

„Naukowcy na start” - II Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa

27 maja 2017 r. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Nadleśnictwa Chojnów odbył się II Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”. W rywalizacji sportowej udział wzięło 107 biegaczy i biegaczek, natomiast w całym wydarzeniu około 200 osób....więcej »

Aktualna problematyka badawcza z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu

23 maja 2017 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium naukowe pt. „Aktualna problematyka badawcza z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu" zorganizowane przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL (LOPL)....więcej »

Jubileuszowy Dzień Informacyjny LIFE 2017

25 kwietnia 2017 roku odbył się dziesiąty Jubileuszowy Dzień Informacyjny LIFE 2017 (Sangate Hotel Airport, Warszawa). W ten sposób zainaugurowany został nabór wniosków do Programu LIFE w 2017 roku, który rozpoczął się z dniem ogłoszenia konkursu, tj. 28 kwietnia 2017 r....więcej »

Profesor Eugeniusz Bernadzki - wybitny leśnik, naukowiec i nauczyciel akademicki

11 maja 2017 r. w Suchedniowie odbyła się konferencja poświęcona pamięci Profesora Eugeniusza Bernadzkiego, pt. „Idee hodowlane prof. dr. hab. Eugeniusza Bernadzkiego a wielofunkcyjna gospodarka leśna”....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Odnowienie naturalne dębu w drzewostanach sosnowych a zoochoria”

10 maja 2017 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium naukowe pt. „Odnowienie naturalne dębu w drzewostanach sosnowych a zoochoria”....więcej »

Ochrona przeciwpożarowa lasu w obliczu zmian klimatycznych

W dniach 26-27 kwietnia 2017 roku w Aix-en Provence (Francja) odbyło się seminarium pt. "Forest Fires, a growing risk due to climate change" poświęcone zagadnieniom ochrony przeciwpożarowej lasu w obliczu zmian klimatycznych....więcej »

Plany gospodarowania wodą w lasach nizinnych

27 kwietnia 2017 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się szkolenie dotyczące planów gospodarowania wodą w lasach nizinnych....więcej »

Odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej Jana Teodora Hausbrandta

8 kwietnia 2017 r. na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej 54/56 odbyła się uroczystość upamiętnienia 77. rocznicy męczeńskiej śmierci pierwszego Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa inż. Jana Teodora Hausbrandta oraz odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej....więcej »

O zastosowaniu badań DNA w leśnictwie, tym razem w Białowieży

5 kwietnia 2017 r. w Sali Konferencyjnej im. prof. J. Karpińskiego Zakładu Lasów Naturalnych IBL w Białowieży odbyło się seminarium naukowe pt. „Zastosowanie badań DNA w leśnictwie”....więcej »

„Podróż w kierunku wolności”

4 kwietnia 2017 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy po 9. Edycjach Międzynarodowego Pleneru ekspresji twórczej malarstwa i rzeźby pt. „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko”....więcej »