Seminarium naukowe pt. Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)

12
kwi
2018

W dniu 12 kwietnia 2018 r. o godz. 11:00 w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbędzie się seminarium, na którym naukowcy z Zakładu Ekologii przybliżą tematykę ochrony i uprawy trufli letniej.

Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią - TRANSMISJA

Trufle, to grzyby workowe (które tworzą symbiozę mykoryzową z wieloma gatunkami drzew, krzewów i roślin zielnych. Owocniki trufli są szczególnie cenione z uwagi na ich walory smakowe i zapachowe. Współcześnie, oprócz najpopularniejszej pod względem kulinarnym trufli białej (Tuber magnatum Picco) i trufli czarnozarodnikowej (T. melanosporum Vittad.), do cenionych gatunków należą trufle: zimowa (T. brumale Vittad.), wielkozarodnikowa (T. macrosporum Vittad.), wgłębiona (T. mesentericum Vittad.) i biaława (T. borchii Vittad.), a także trufla letnia (T. aestivum Vittad.) i jej odmiana jesienna (T. aestivum var. uncinatum Chatin), zwana też truflą burgundzką. Trufle w naszym kraju są dziś uważane za grzyby rzadkie, chociaż w XIX w. były stale obecne w polskiej kulturze, o czym świadczą liczne źródła historyczne.

Od około 10 lat obserwowany jest renesans trufli w Polsce – wzrasta zainteresowanie społeczeństwa pozyskiwaniem i użytkowaniem tych grzybów. Pomyślne wyniki badań dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii trufli, jak i udane próby zakładania ogrodów truflowych z użyciem rodzimego inokulum potwierdzają potencjał naszego kraju w uprawie trufli.
Kluczowym wynikiem prowadzonych w Instytucie Badawczym Leśnictwa badań jest uzyskanie owocników trufli letniej w uprawie, co wskazuje, że stosowane metody hodowli (wzorowane na metodach stosowanych w krajach śródziemnomorskich), sprawdzają się również w warunkach środowiskowych Polski. Taki wynik otwiera nowe możliwości w propagowaniu ochrony czynnej cenionego gatunku grzyba, jak również może mieć znaczenie gospodarcze w Lasach Państwowych w kontekście promowanych przez DGLP działań na rzecz społeczeństwa i korzystania z dóbr lasu. Wpisuje się również w promowane w Europie  rolniczo-leśne przedsięwzięcia o charakterze ekonomiczno-socjalnym.

Szczegóły

  • Miejsce: Sękocin Stary, ul. Braci Leśnej 3, sala konferencyjna, budynek B
  • Termin: 12 kwiecień 2018 11:00 - 12 kwiecień 2018 15:30
  • Opiekun: dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka
  • e-mail: A.Rosa@ibles.waw.pl