Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Międzynarodowa Szkoła Letnia

08
lip
2014

W dniach 8-10 lipca 2014 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym, odbędzie się Międzynarodowa Szkoła Letnia "Molekularna identyfikacja i detekcja obcych inwazyjnych gatunków w ekosystemach leśnych".

                   

   Międzynarodowa Szkoła Letnia zorganizowana będzie w ramach Akcji COST FP1002 PERMIT pt. „Ocena ryzyka przenoszenia szkodników przez międzynarodowy transport drewna", pod kierownictwem profesora Hugh Evansa z Forest Research (Wielka Brytania) i  Dyrektora IBL dr. hab. Janusza Czerepko, prof. nadzw.

   W ostatnich latach, odnotowuje się rosnącą liczbę obcych inwazyjnych gatunków szkodliwych owadów i patogenów występujących w ekosystemie leśnym. Aby skutecznie wykryć obecność i zapobiec rozprzestrzenianiu inwazyjnych organizmów, przeprowadza się diagnostykę opartą na identyfikacji morfologicznej i molekularnej (opartej na DNA). Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z różnych krajów (UE, Azji i USA) z narzędziami diagnostyki molekularnej takimi, jak: qPCR i sekwencjonowanie nowej generacji (NGS), stosowanych do wykrywania patogenów i szkodników w szkółkach i drzewostanach. Podczas szkoły, eksperci z renomowanych ośrodków naukowych i EFSA przedstawią aktualną ocenę zagrożenia oraz nowoczesne metody wykrywania i identyfikacji obcych patogenów i owadów, przenoszonych w trakcie międzynarodowego handlu materiałem szkółkarskim. Uczestnicy zapoznają się z symptomami wywołanymi przez patogeny Phytophthora i Chalara na siewkach gatunków drzew leśnych hodowanych eksperymentalnie w szklarni, oraz zapoznają się z najnowszą metodą detekcji patogenów i owadów, a mianowicie sekwencjonowaniem nowej generacji.

   Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy Szkoły Letniej zdobędą nową wiedzę o wczesnym wykrywaniu i identyfikacji gatunków na podstawie analizy DNA, która pomoże im w przyszłej karierze naukowej, a tym samym zmniejszy rozprzestrzenianie się szkodników i patogenów w szkółkach i ekosystemach leśnych. Ponadto, spotkanie będzie okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy między uczestnikami i liderami wiodących jednostek naukowych w ramach przyszłych grantów badawczych składanych do Komisji Europejskiej.

   Program Międzynarodowej Szkoły Letniej - Training School of Permit COST Action_draft programme

    Poranne sesje (od godz. 9-ej do 12-ej) otwarte są dla szerokiego grona słuchaczy.

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego:
dr hab. Justyna Nowakowska, prof. IBL,
Polski koordynator Akcji COST FP1002

Szczegóły

  • Termin: 8 lipiec 2014 09:00 - 10 lipiec 2014 18:00
  • Opiekun wydarzenia: dr hab. Justyna Nowakowska, prof. IBL
  • e-mail: J.Nowakowska@ibles.waw.pl
Zarejestruj się