Z LEŚNEGO ŚWIATA

Biuletyn ukazujący się od roku 2009 dostępny jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Instytutu Badawczego Leśnictwa. Pomysłodawcą jego utworzenia był prof. dr hab. Andrzej Klocek, Dyrektor IBL w latach 1990-2008.
Zespół redakcyjny wybiera i opracowuje publikacje z czasopism i portali zagranicznych zajmujących się problematyką leśną. Czytelnicy zainteresowani przedstawioną tematyką mogą się zapoznać z tekstami źródłowymi w wersji oryginalnej korzystając z zamieszczonych linków do stron internetowych, bądź z zasobów biblioteki IBL. Uwagi i sugestie dotyczące biuletynu prosimy przesyłać pod adresem T.Zachara@ibles.waw.pl

 

28.03.2018 r.

Drodzy Czytelnicy,

Międzynarodowy Dzień Lasu obchodzony w mijającym miesiącu to okazja do wielu refleksji na temat roli tej formacji roślinnej dla całości życia na ziemi jak i dla gospodarki ludzkiej. Swoje zdanie wyrażali zarówno politycy, jak i liczni interesariusze. Przykładem mogą być właściciele lasów niemieckich lasów, którzy swoją działalność, etos i doświadczenie w realizacji idei zrównoważonego rozwoju nie wahają się stawiać za wzór i przykład dla reszty społeczeństwa.
Przy tej okazji nie można jednak zapominać o zagrożeniach jakie czyhają na lasy, a należą do nich tradycyjnie już pożary, których zasięg niepokojąco rośnie, co autor jednego z doniesień nie wahał się zilustrować cytatem z piosenki Jaremy Stępowskiego. Innym zagrożeniem są gradacje owadów, które zdaniem austriackich i szwajcarskich naukowców mogą się w tym roku również nasilać.
Pocieszające jest natomiast, że coraz więcej wiemy o lesie. Nowoczesne technologie (na przykład w Finlandii) pozwalają zwiększyć dostępność danych o lasach, interesujących dla wszystkich, którzy korzystają z ich darów.
W numerze ponadto nieco wiadomości z rynków drzewnych, nowinek ze świata nauki oraz ciekawostek, niekiedy szokujących, jak choćby ta, o rozmiarach śmieci porzucanych w lesie.

Naszym Czytelnikom życzymy dobrych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, serdecznie zapraszając do lektury
„Z LEŚNEGO ŚWIATA"!

 

Z Leśnego Świata 3/2018(104)

Z Leśnego Świata 2/2018(103)

Z Leśnego Świata 1/2018(102)

 

  

2017    
2015     2016
2014     2013
2012     2011
2010     2009