Opracowanie: Artur Sawicki, Leszek Kruczek
IBL
200 lat kartografii leśnej

20
maj
2013

W dniu 20 maja 2013 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy pt. „200 lat kartografii leśnej”.

    Wystawa obejmuje ponad 120 map oraz narzędzi służących do ich sporządzania. Zgromadzono na niej wiele eksponatów pochodzących z ubiegłych stuleci. Pierwsze mapy wspomagające prowadzenie gospodarki leśnej są odręcznymi, pięknie kaligrafowanymi rysunkami, nie zawsze precyzyjnie odzwierciedlającymi położenie odwzorowanych obiektów. należą do nich m.in. „Mappa Leśnictwa Kozienickiego" z 1810 r. i „Mapa Leśnictwa Koronnego Warszawa" z 1818 r.

    Niektóre mapy obszarów leśnych, np. mapy Nadleśnictw Kozienice i Zwierzyniec, zaprezentowano jako kolejne cykle planów urządzania lasu, począwszy od prowizorycznego urządzania z 1946 r., przez urządzanie definitywne w 1954 r. oraz kolejne rewizje wykonywane co 10 lat aż do ostatniej. Teren Puszczy Kozienickiej uwidoczniony jest też na mapach powstałych w Instytucie Geodezji i Kartografii pod koniec XX wieku, które przedstawiają klasyfikacje drzew i siedlisk Puszczy zinterpretowane ze zdjęć satelitarnych.

  Wystawę, która powstała dzięki inicjatywie dyrektora IBL prof. dr. hab. Tomasza Zawiły-Niedźwieckiego, współorganizowały instytucje zajmujące się kartografią leśną: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Geodezji i Kartografii, Wydział Leśny SGGW oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Prezentowane mapy pochodzą ze zbiorów organizatorów, a także Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie oraz ze zbiorów własnych nadleśnictw i osób prywatnych.

Wernisaż

Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Instytutu Geodezji i Kartografii prof. dr hab. Andrzej Ciołkosz, Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki i mgr inż. Krzysztof Okła z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

    Na wystawie przedstawiono również mapy sporządzane współcześnie metodami kartografii cyfrowej, a szeroki zakres ich zastosowań obejmuje wykaz 15 różnych typów map zdefiniowanych w „Instrukcji technicznej sporządzania i wydruku map leśnych" stanowiącej III część „Instrukcji urządzania lasu" z 2012 roku.

    Uzupełnieniem map jest ekspozycja narzędzi służących do ich sporządzania, m.in. autograf, którego oryginał można obejrzeć w Muzeum Leśnym OKL w Gołuchowie, podziałka transwersalna – przyrząd niezwykle pomocny taksatorom przy precyzyjnym mierzeniu odległości na mapach oraz planimetr – będący przez całe dziesięciolecia podstawowym narzędziem do pomiaru powierzchni na mapach gospodarczych.

Wernisaż

Prof. dr hab. Heronim Olenderek z Wydziału Leśnego SGGW i prof. dr hab. Arkadiusz Bruchwald z IBL


    Po zakończeniu ekspozycji w siedzibie IBL w Sękocinie Starym wystawa będzie prezentowana również na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie i Wydziale Leśnym UP w Poznaniu, w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Sękocinie, w siedzibach RDLP w Gdańsku i Radomiu, Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, jak również podczas XXVII Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii w Lublinie.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w FOTOGALERII.

 

tekst: Artur Sawicki

Kustosz wystawy "200 lat kartografii leśnej"

fot. Leszek Kruczek


Informacje

Przedszkolaki poznają tajemnice sękocińskich lasów

W dniu 21 maja br. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa miało miejsce podsumowanie V edycji Programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”....więcej »

200 lat kartografii leśnej

W dniu 20 maja 2013 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy pt. „200 lat kartografii leśnej”....więcej »

Młodzież sadzi las

W dniu 16 maja 2013 roku w leśnictwie Sękocin miała miejsce akcja sadzenia lasu zorganizowana dla uczczenia 140-lecia Technikum nr 7 w Warszawie (dawna „Kolejówka”), najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce....więcej »

Dzień Ziemi 2013 r.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się festyn rodzinny związany z obchodami Dnia Ziemi....więcej »

Prelekcja pt. "Historia Oddziału PTL w Warszawie"

Prelekcja doc. dr. Stanisława Dunikowskiego pt. „Historia Oddziału PTL w Warszawie”....więcej »

Panteon Polskiej Ekologii 2012 - wyróżnienie dla IBL

Podczas Międzynarodowych Targów POLEKO w Poznaniu IBL otrzymał wyróżnienie za projekt: "Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym"....więcej »

Konkurs fotograficzny pt. Las jakiego nie znamy

Dyrekcja Instytutu Badawczego Leśnictwa ogłasza V edycję konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy"...więcej »

Słoneczna róg Unijnej

W ramach promocji projektu „Leśne Centrum Informacji – platforma informacyjna monitoringu środowiska przyrodniczego” podczas XVI Festiwalu Nauki w IBL, zrealizowano zdjęcia do programu „Słoneczna róg Unijnej”....więcej »

Tajemnice borów i lasów - XVI Festiwal Nauki w IBL

W dniach 24−29 września 2012 r. na terenie naszego Instytutu odbywały się zajęcia z edukacji przyrodniczej i leśnej w ramach Warszawskiego XVI Festiwalu Nauki....więcej »