Opracowanie: Artur Sawicki, fot. L. Kruczek
INP
Dzień Ziemi 2013 r.

28
kwi
2013

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się festyn rodzinny związany z obchodami Dnia Ziemi.

    Tegoroczne hasło przewodnie festynu brzmiało: "Elektroodpady - proste zasady". Instytut Badawczy Leśnictwa wpisał się w tę tematykę organizując poszukiwanie elektrośmieci z wykorzystaniem wykrywacza metali. W trakcie poszukiwań uczestnicy odkryli, oprócz specjalnie ukrytych w tym celu zużytych baterii, również oryginalne, zagubione przed kilkudziesięciu laty, zegarki.

    Choć pogoda była kapryśna i przez cały czas trwania festynu padał deszcz, stoisko promocyjne IBL było oblężone. Duże zainteresowanie gości budziły zrzezy wierzby witwy (Salix viminalis), z których według dołączonej ulotki można wyhodować w swoim ogrodzie różne "zielone konstrukcje": wigwamy, domki, pergole, altanki itp. Rekordową liczbę 8 tys. zrzezów Instytut otrzymał nieodpłatnie ze Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Łężanach. Ze stacją tą od wielu lat współpracuje Zakład Ekologii Lasu IBL. Aby otrzymać "zielony pakiet", należało wykazać się wiedzą leśną w przeprowadzanych konkursach, a także umiejętnością segregacji odpadów. Bez względu na wiek, uczestnicy festynu chętnie odpowiadali również na przygotowane przez naukowców pytania. Nagrodami były wydawnictwa książkowe o tematyce leśnej, ulotki, fotografie przyrodnicze, a także nasiona świerka, jodły i sosny, z których wyhodować własne drzewko. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja zabytkowych pił spalinowych.

Stoisko IBL

    Sponsorami, dzięki którym uczestnicy mogli otrzymać atrakcyjne nagrody, w tym roku byli: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arkadiusz Grzegorczyk oraz Stacja Badawczo-Dydaktyczna UWM w Łężanach.

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w FOTOGALERII.

TAGI: zin dzień ziemi


Informacje

Przedszkolaki poznają tajemnice sękocińskich lasów

W dniu 21 maja br. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa miało miejsce podsumowanie V edycji Programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”....więcej »

200 lat kartografii leśnej

W dniu 20 maja 2013 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy pt. „200 lat kartografii leśnej”....więcej »

Młodzież sadzi las

W dniu 16 maja 2013 roku w leśnictwie Sękocin miała miejsce akcja sadzenia lasu zorganizowana dla uczczenia 140-lecia Technikum nr 7 w Warszawie (dawna „Kolejówka”), najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce....więcej »

Dzień Ziemi 2013 r.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się festyn rodzinny związany z obchodami Dnia Ziemi....więcej »

Prelekcja pt. "Historia Oddziału PTL w Warszawie"

Prelekcja doc. dr. Stanisława Dunikowskiego pt. „Historia Oddziału PTL w Warszawie”....więcej »

Panteon Polskiej Ekologii 2012 - wyróżnienie dla IBL

Podczas Międzynarodowych Targów POLEKO w Poznaniu IBL otrzymał wyróżnienie za projekt: "Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym"....więcej »

Konkurs fotograficzny pt. Las jakiego nie znamy

Dyrekcja Instytutu Badawczego Leśnictwa ogłasza V edycję konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy"...więcej »

Słoneczna róg Unijnej

W ramach promocji projektu „Leśne Centrum Informacji – platforma informacyjna monitoringu środowiska przyrodniczego” podczas XVI Festiwalu Nauki w IBL, zrealizowano zdjęcia do programu „Słoneczna róg Unijnej”....więcej »

Tajemnice borów i lasów - XVI Festiwal Nauki w IBL

W dniach 24−29 września 2012 r. na terenie naszego Instytutu odbywały się zajęcia z edukacji przyrodniczej i leśnej w ramach Warszawskiego XVI Festiwalu Nauki....więcej »