Opracowanie: Grażyna Szujecka
INP
Tajemnice borów i lasów - XVI Festiwal Nauki w IBL

24
wrz
2012

W dniach 24−29 września 2012 r. na terenie naszego Instytutu odbywały się zajęcia z edukacji przyrodniczej i leśnej w ramach Warszawskiego XVI Festiwalu Nauki.

 

    W dniach 24−28 września 2012 r., w ramach lekcji festiwalowych, w Sękocinie Starym odbyły się warsztaty i pokazy przeprowadzone przez pracowników naukowych IBL dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych. Zrealizowano 6 lekcji tematycznych:
„Dzień z życia dzika",
− „Trufle w leśnym królestwie",
− „Grzyby – leśne skarby",
− „Las w kołysce",
− „Kropla, rzeka, las",
− „Tajemnice gleby".

W zajęciach tych uczestniczyło 167 osób ze szkół podstawowych w Raszynie, Sękocinie i Warszawie.

XVI Festiwal Nauki

Lekcja pt. "Dzień z życia dzika"

    W dniu 29 września br., w ramach XVI Festiwalu Nauki, na terenie IBL w Sękocinie Starym odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Tajemnice borów i lasów". W jego bogatym programie znalazły się różne typy zajęć edukacyjnych: warsztaty, pokazy, gry, konkursy terenowe, eksperymenty i prace plastyczne. Zaproponowane warsztatowe zajęcia edukacyjne związane z wiedzą przyrodniczą dotyczyły następujących tematów:
− „Co w bagnach piszczy",
− „Geografia i biologia w przyrodzie",
− „O czym myślą i jak postrzegają świat zwierzęta".

    Poznawanie lasu wszystkimi zmysłami było możliwe dzięki pokazom edukacyjnym realizowanym również w formie gier terenowych i konkursów:
− „Poszukiwanie leśnych skarbów",
„Piętra lasu i ich mieszkańcy",
„Kropla, rzeka, las",
„Pójść do lasu i nie narobić hałasu",
„Pilarki wczoraj i dziś".

    Uczestnikom pikniku zaproponowano również konkurs terenowy „Leśna sztafeta wiedzy" z licznymi interaktywnymi zadaniami. Jego stacje zlokalizowano w części centralnej, na której odbywała się impreza, oraz na ścieżkach edukacyjnych: „Na sosnowym szlaku" i „Ruch w świecie przyrody".

XVI Festiwal Nauki

Lekcja pt. "O czym myślą i jak postrzegają świat zwierzęta"

    Jak co roku, otrzymaliśmy od sponsorów cenne nagrody, dzięki którym uczestnicy zajęć i konkursów zostali obdarowani materiałami edukacyjnymi z zakresu wiedzy przyrodniczej. Do sponsorów nagród tegorocznego XVI Festiwalu Nauki zorganizowanego w IBL należą:
Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arkadiusz Grzegorczyk
Oficyna Wydawnicza MULTICO
Agencja Reklamy i Dydaktyki MENTOR S.C.
PULS-ART
Agencja Wydawnicza AGA PRESS Sp. z o.o.

    Na zakończenie pikniku, przy ognisku, gdzie zorganizowano poczęstunek, zostały ogłoszone wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczestników, mającej na celu zebranie ich opinii dotyczących sobotniej edukacji. Otrzymali oni ankietę z początkiem zdania, które należało zakończyć zgodnie z pierwszym skojarzeniem: Piknik rodzinny w IBL to…
Nasi goście tak m.in. je kończyli:
− fantastyczny sposób na bliższe poznanie lasu i jego mieszkańców. Gwarantuje przyjemnie spędzony dzień, łączy naukę z zabawą.
− fajna zabawa i dobry pomysł na spędzenie czasu z rodziną.
− doskonała okazja na rodzinny relaks.
− fantastyczna zabawa dla całej rodziny i możliwość poszerzenia wiedzy.
− wspaniała zabawa i dużo cennych wiadomości na temat otaczającej nas przyrody.
− najlepszy pomysł na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Bawiłam się wspaniale. Było cudnie!
− wspaniała nauka i zabawa, rodzinna atmosfera sprzyja integracji. Wyjątkowe miejsce, wyjątkowa organizacja.

XVI Festiwal Nauki

Lekcja terenowa pt. "Piętra lasu i jego mieszkańcy"

    W pikniku rodzinnym wzięło udział 250 osób, a wśród nich byli uczniowie ze szkół podstawowych wraz z nauczycielami, rodzice z dziećmi oraz osoby dorosłe, szczególnie zainteresowane pokazem pilarek.

    XVI Festiwal Nauki zorganizowany przez pracowników IBL odbywał się przy sprzyjającej, najczęściej słonecznej pogodzie i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem gości. Na tegorocznych spotkaniach edukacyjnych Instytut gościł ponad 400 osób.

    Zdjęcia z zajęć festiwalowych i pikniku rodzinnego zostały zamieszczone w FOTOGALERII.

 

tekst: Grażyna Szujecka

Koordynator Festiwalu Nauki w IBL

zdjęcia: arch. IBL


Informacje

Przedszkolaki poznają tajemnice sękocińskich lasów

W dniu 21 maja br. na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa miało miejsce podsumowanie V edycji Programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”....więcej »

200 lat kartografii leśnej

W dniu 20 maja 2013 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbył się wernisaż wystawy pt. „200 lat kartografii leśnej”....więcej »

Młodzież sadzi las

W dniu 16 maja 2013 roku w leśnictwie Sękocin miała miejsce akcja sadzenia lasu zorganizowana dla uczczenia 140-lecia Technikum nr 7 w Warszawie (dawna „Kolejówka”), najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce....więcej »

Dzień Ziemi 2013 r.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się festyn rodzinny związany z obchodami Dnia Ziemi....więcej »

Prelekcja pt. "Historia Oddziału PTL w Warszawie"

Prelekcja doc. dr. Stanisława Dunikowskiego pt. „Historia Oddziału PTL w Warszawie”....więcej »

Panteon Polskiej Ekologii 2012 - wyróżnienie dla IBL

Podczas Międzynarodowych Targów POLEKO w Poznaniu IBL otrzymał wyróżnienie za projekt: "Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym"....więcej »

Konkurs fotograficzny pt. Las jakiego nie znamy

Dyrekcja Instytutu Badawczego Leśnictwa ogłasza V edycję konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy"...więcej »

Słoneczna róg Unijnej

W ramach promocji projektu „Leśne Centrum Informacji – platforma informacyjna monitoringu środowiska przyrodniczego” podczas XVI Festiwalu Nauki w IBL, zrealizowano zdjęcia do programu „Słoneczna róg Unijnej”....więcej »

Tajemnice borów i lasów - XVI Festiwal Nauki w IBL

W dniach 24−29 września 2012 r. na terenie naszego Instytutu odbywały się zajęcia z edukacji przyrodniczej i leśnej w ramach Warszawskiego XVI Festiwalu Nauki....więcej »