Wernisaż wystawy Sokotra - wyspa krwi smoczej

02
gru
2011

W dniu 2 grudnia 2011 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej niezwykłej wyspie - Sokotrze.

Wernisaż wystawy "Sokotra - wyspa krwi smoczej"

Drzewa krwi smoczej – endemity z wyspy Sokotra (fot. J. Herman-Iżycki)

    Główną wyspą archipelagu  jest górzysta Sokotra (3625 km², druga co do wielkości afrykańska wyspa). Pierwsze zapisy o tej wyspie pochodzą z greckiego opisu żeglugi po Morzu Czerwonym (Periplus Morza Erytrejskiego) z przełomu I i II wieku. n.e. dla kupców i żeglarzy handlujących z Indiami i Afryką Wschodnią. Legendy mówią, że Sokotra była też ojczyzną mitycznego Feniksa, a odwiedzał ją także żeglarz Sindbad i sumeryjski heros Gilgamesz.

    Długotrwała izolacja tej wyspy spowodowała wytworzenie się na niej unikalnej przyrody, z ponad 300 endemicznymi gatunkami roślin, z których najbardziej znane jest niezwykłe drzewo butelkowe i drzewo smoczej krwi. Temu ostatniemu Sokotra zawdzięcza swoją potoczną nazwę. Z racji zachowania wyjątkowej różnorodności biologicznej Sokotrę zaliczono do pierwszej dziesiątki miejsc cennych przyrodniczo w skali świata.

    W czasach starożytnych Sokotra słynęła z soku aloesu, żywicy kadzidłowca oraz mirry. Te ostatnie kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i właśnie z tej racji wystawę zaplanowano na grudzień.

    Autorem prezentowanych zdjęć jest Pan Jacek Herman-Iżycki, podróżnik i fotograf, który kontynent afrykański przemierzył... na rowerze. Współtwórcą wystawy jest jego długoletni współpracownik Pan Robert Dul.

Jacek Herman Iżycki

 

Autorzy wystawy: Jacek Herman-Iżycki (na pierwszym planie) i Robert Dul (w głębi) (fot. A.S.)
 

    Oprócz zdjęć, zaprezentowano w gablotach szereg ciekawostek z Sokotry, m.in. żywicę kadzidłowca, a także specjalne patyczki służące mieszkańcom wyspy do rozniecania ognia. Dla zainteresowanych dostępna była książka pt. „SOKOTRA. Wyspa krwi smoczej", bogato ilustrowana fotografiami autora, z tekstem Roberta Dula.

Wernisaż "Sokotra"

 

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem pracowników IBL (fot. A.S.)

    Wystawa znajduje się w holu budynku B Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym i można ją oglądać do końca grudnia br.

 

opr. Artur Sawicki

Zakład Informacji Naukowej IBL

Szczegóły

  • Miejsce: Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym
  • Termin: 2 grudzień 2011 00:00
  • Opiekun wydarzenia: Jacek Herman-Iżycki, Robert Dul