Z LEŚNEGO ŚWIATA

Biuletyn ukazujący się od roku 2009 dostępny jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Instytutu Badawczego Leśnictwa. Pomysłodawcą jego utworzenia był prof. dr hab. Andrzej Klocek, Dyrektor IBL w latach 1990-2008.
Zespół redakcyjny wybiera i opracowuje publikacje z czasopism i portali zagranicznych zajmujących się problematyką leśną. Czytelnicy zainteresowani przedstawioną tematyką mogą się zapoznać z tekstami źródłowymi w wersji oryginalnej korzystając z zamieszczonych linków do stron internetowych, bądź z zasobów biblioteki IBL. Uwagi i sugestie dotyczące biuletynu prosimy przesyłać pod adresem T.Zachara@ibles.waw.pl

 

28.02.2018 r.

Drodzy Czytelnicy,

W nowym numerze Biuletynu sporo miejsca poświęcamy szeroko rozumianej polityce leśnej. W Niemczech dobiega końca konstruowanie koalicji rządowej i jeśli nie zajdzie jakaś niespodzianka, po wielomiesięcznych negocjacjach w marcu powstanie nowy rząd. W kampanii wyborczej aktywny udział brali ludzie lasu, którzy pozytywnie wyrażają się o zapisach umowy koalicyjnej dotyczących gospodarki leśnej. Dyskusja na temat polityki leśnej, a właściwie krytyka tej polityki, ma miejsce w Kanadzie a konkretnie w prowincji Kolumbia Brytyjska. Czy jest szansa na przywrócenie tamtejszemu leśnictwu dawnej świetności? Nad kierunkami tej polityki zastanawiają się również Finowie, posiłkując się badaniami socjologicznymi. Polityka leśna splata się często z łowiecką. Niemcy zastanawiają się czy wilków jest już na tyle dużo, aby wyjąć je spod całorocznej ochrony, a Białorusini kuszą zagranicznych myśliwych nowymi możliwościami, licząc na napływ „cennych dewiz".
Oprócz tego, piszemy o lizaniu ran po zimowych huraganach w Niemczech, o nowych metodach szacowania szkód od śniegu w Finlandii, wzroście użytkowania rębnego lasów w Szwecji, brakiem rąk do pracy w Australii i nowinkach z dziedziny nauki. Całość uzupełniają ciekawostki, z Rosji i Japonii.

Serdecznie zapraszamy do lektury „Z LEŚNEGO ŚWIATA"!
 

Z Leśnego Świata 2/2018(103)

Z Leśnego Świata 1/2018(102)

 

  

2017    
2015     2016
2014     2013
2012     2011
2010     2009