Z LEŚNEGO ŚWIATA

Biuletyn ukazujący się od roku 2009 dostępny jest w formie elektronicznej na stronie internetowej Instytutu Badawczego Leśnictwa. Pomysłodawcą jego utworzenia był prof. dr hab. Andrzej Klocek, Dyrektor IBL w latach 1990-2008.
Zespół redakcyjny wybiera i opracowuje publikacje z czasopism i portali zagranicznych zajmujących się problematyką leśną. Czytelnicy zainteresowani przedstawioną tematyką mogą się zapoznać z tekstami źródłowymi w wersji oryginalnej korzystając z zamieszczonych linków do stron internetowych, bądź z zasobów biblioteki IBL. Uwagi i sugestie dotyczące biuletynu prosimy przesyłać pod adresem T.Zachara@ibles.waw.pl

 

30.05.2018 r.

Drodzy Czytelnicy,

O lasach i ich problemach można myśleć zarówno globalnie jak i lokalnie. Przykładem podejścia globalnego są nowe wytyczne FAO dotyczące ochrony praw pracowniczych osób pracujących w lasach. Nietrudno zgadnąć, że sytuacja jest pod tym względem zróżnicowana w zależności od kontynentu i kraju, jakiego dotyczy. Jak donosi prasa fachowa, nie powinni pod tym względem narzekać nasi zachodni sąsiedzi – ostatnio związkom zawodowym udało się wynegocjować podwyżki płac, między innymi dla leśników. Jeśli o Niemczech mowa, udało się tam również wypracować nowe zaostrzone standardy certyfikacji lasów w ramach FSC. Powstaje jednak pytanie: jak duży procent właścicieli będzie w stanie je wypełnić? Dla odmiany Finowie badają możliwości dalszego uproszczenia zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Powód prozaiczny – poszukiwanie oszczędności. W bieżącym numerze robimy wyjątek od reguły polegającej na wyszukiwaniu informacji wyłącznie ze źródeł zagranicznych. Jedno z doniesień dotyczy Polski, ale ilustruje zagadnienie o charakterze międzynarodowym – migracji gatunków, nie tylko między sąsiadującymi krajami, lecz także między kontynentami. Czy w naszych lasach na stałe zagości pewien gatunek papugi? A jeśli tak, to jaki będzie miało to wpływ na rodzime gatunki ptaków? Eksperci twierdzą, że nie ma się czego obawiać. Życie pokaże, czy mieli rację. Jak zwykle piszemy też o różnych klęskach – huraganach i pożarach oraz o tym, jakie wnioski i porady wyciągają naukowcy z badań nad nimi. Całość okraszamy ciekawostkami z różnych stron naszego globu.

Serdecznie zapraszamy do lektury „Z LEŚNEGO ŚWIATA"!

 

Z Leśnego Świata 5/2018(106)

Z Leśnego Świata 4/2018(105)

Z Leśnego Świata 3/2018(104)

Z Leśnego Świata 2/2018(103)

Z Leśnego Świata 1/2018(102)

 

  

2017    
2015     2016
2014     2013
2012     2011
2010     2009