Instytut Badawczy Leśnictwa na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM po raz drugi

Targi POL-ECO SYSTEM w Poznaniu, które trwały od 23 do 25 października 2018 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska w Polsce i w Europie Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi.

Hasłem przewodnim tegorocznych, organizowanych po raz trzydziesty Targów POL-ECO SYSTEM było: „CZYSTE POWIETRZE – w trosce o zdrowie, klimat i środowisko„.

Podczas Gali Otwarcia wręczone zostały nagrody Ministra Środowiska w konkursie „Produkt w obiegu"

Podczas Gali Otwarcia wręczone zostały nagrody Ministra Środowiska w konkursie „Produkt w obiegu”

W pierwszym dniu targów odbywały się panele eksperckie organizowane przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Debatowano m.in. na temat adaptacji do zmian klimatu czy nowoczesnych metod informatycznych w zarządzaniu i kształtowaniu środowiska.

obrazek

Panel ekspercki pt. „Nowe wyzwania NFOŚiGW w obszarze ochrony środowiska, szczególnie w ochronie powietrza”

Podczas drugiego dnia POL-ECO odbyły się panele eksperckie, organizowane przez Ministerstwo Środowiska m.in. na temat programu „Czyste Powietrze”, zmian klimatu i poszanowania energii oraz rozwoju budownictwa drewnianego, w którym upatruje się szansę na nowoczesne i ekologiczne domy w Polsce.

W ramach targów w Pawilonie XV zorganizowano „Ekosferę”, specjalną przestrzeń wystawienniczo‐konferencyjną, w której odbywały się panele dyskusyjne, sesje, wystawy i wykłady poświęcone trendom w sektorze ochrony środowiska. W „Ekosferze” swoje stoiska informacyjne zaprezentowały: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Ochrony Środowiska S.A., Urzędu Zamówień Publicznych, PGL Lasy Państwowe oraz instytuty badawcze resortu środowiska. W ciągu trzech dni w „Ekosferze” miały miejsce takie wydarzenia, jak: Młodzieżowy Kongres Klimatyczny, Dzień Informacyjno-Szkoleniowy NFOŚiGW (w sześciu blokach tematycznych), 28 debat panelowych (w tym siedem szczebla ministerialnego), jak również odbyło posiedzenie Rady Nadzorczej NFOŚiGW, spotkanie konwentu Prezesów WFOŚiGW oraz spotkanie monitorujące realizację projektu doradztwa energetycznego.

Wspólną ofertę naukowo-badawczą zaprezentowały trzy instytuty nadzorowane przez Ministerstwo Środowiska: Instytut Ochrony Środowiska – PIB,Państwowy Instytut Geologiczny – PIB i Instytut Badawczy Leśnictwa, pod hasłem: NATURALNIE NAUKA. Stoisko Instytutu Badawczego Leśnictwa poprowadzili: dr inż. Joanna Szewczykiewicz, mgr inż. Marta Siebyła i mgr inż. Artur Sawicki z Działu Informacji Naukowej i Promocji.

Pan mgr inż. Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska przy stoisku IBL

Stoiska instytutów cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a pracownicy poszczególnych jednostek naukowych mogli przekazać informacje dotyczące szerokiego zakresu swojej działalności: od geologii, poprzez ochronę środowiska, po wiedzę o lasach i gospodarce leśnej.

Trzeci i ostatni dzień POL-ECO SYSTEM skupił się na panelach eksperckich NFOŚiGW, WFOŚiGW, BOŚ S.A. oraz instytutów badawczo-rozwojowych. W bloku pt. „Innowacje i rozwój w ochronie środowiska” Instytut Badawczy Leśnictwa zorganizował panel pt. „Współczesne metody teledetekcyjne w monitoringu środowiska”.

Uczestnicy panelu eksperckiego

Uczestnicy panelu eksperckiego pt. „Współczesne metody teledetekcyjne w monitoringu środowiska”

W panelu udział wzięli: dr hab. inż. Stanisław Lewiński (Centrum Badań Kosmicznych PAN), dr inż. Agata Hościło (Instytut Geodezji i Kartografii), dr inż. Anna Zmarz (Uniwersytet Warszawski), dr hab. inż. Krzysztof Stereńczak (Instytut Badawczy Leśnictwa) oraz dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak (Politechnika Warszawska). Spotkanie moderował dr inż. Bartłomiej Kraszewski z Zakładu Geomatyki IBL.

Omawiane zagadnienia miały na celu przybliżenie tematyki wykorzystania i rozwoju współczesnych metod teledetekcyjnych w monitorowaniu środowiska. W dyskusji poruszono wiele zagadnień związanych z zastosowaniem danych obrazowych oraz danych lotniczego skanowania laserowego do oceny stanu środowiska. Podczas spotkania paneliści próbowali odpowiedzieć na 4 tezy programowe panelu:

  1. Trendy w wykorzystaniu teledetekcji w monitoringu środowiska (AUDIO-MP3)
  2. Wyzwania stojące przed współczesną teledetekcją środowiska (AUDIO-MP3)
  3. Praktyczna teledetekcja – przykłady zastosowań (AUDIO-MP3)
  4. Polska teledetekcja za 5-10 lat (AUDIO-MP3)

Równolegle z odbywającym się panelem podczas trzeciego dnia targów zwiedzający mogli zapoznać się bliżej z projektem ForBioSensing na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. Przy nim informowaliśmy o bieżących zadaniach wykonywanych w ramach projektu oraz odpowiadaliśmy na wszystkie pytania, które pojawiły się ze strony uczestników.

Stoisko promocyjne projektu ForBioSensing

Stoisko promocyjne projektu ForBioSensing poprowadziła mgr inż. Wirginia Duranowska

W wydarzeniach EKOSFERY uczestniczyli przedstawicieli samorządów i administracji publicznej, firm i instytucji działających w branżach związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska, instytutów naukowo-badawczych i uczelni wyższych.

Pamiątkowe zdjęcie z „Kropelką"

Pamiątkowe zdjęcie z „Kropelką” z WFOŚiGW w Toruniu

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas tegorocznych Targów POL-ECO SYSTEM.

Tekst i zdjęcia: mgr inż. Artur Sawicki

Translate »