Wystąpienie ekspertki IBL na Galaktyce Kobiet w CNK

17 września 2018 r. pod kopułą Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się druga edycja Galaktyki Kobiet.

Rozpoczęcie spotkania Galaktyki Kobiet pod kopułą Planetarium CNK

Rozpoczęcie spotkania Galaktyki Kobiet pod kopułą Planetarium CNK

Wśród ekspertek wystąpiła przedstawicielka naszego Instytutu, pani Martyna Wietecha, specjalistka ds. teledetekcji hiperspektralnej w projekcie REMBIOFOR.

„Galaktyka Kobiet. Kosmiczne dziewczyny: rozwój i kariera w nauce” to druga edycja wydarzenia organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej w Polsce (ESERO Polska) – programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem spotkania było zainteresowanie młodych osób tematyką kosmiczną, nowymi technologiami i pracą w nauce. Wydarzenie zadedykowano przede wszystkim dziewczętom, ponieważ wciąż stanowią one mniejszość w zawodach technicznych i naukach ścisłych.

zdjęcie

Zaproszone prelegentki wraz z organizatorką spotkania (od lewej): Justyna Średzińska – organizatorka spotkania, przedstawicielka projektu ESERO Polska, doktorantka w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie; Monika Osiak – studentka informatyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, członkini Geek Girls Carrots; Estera Kot – doktorantka w Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, gdzie zajmuje się wspomaganiem leczenia guzów mózgu na potrzeby Zakładu Medycyny Nuklearnej WUM; Aleksandra Hamanowicz – doktorantka astrofizyki w Europejskim Obserwatorium Południowym; Barbara Wajnchold – magister inżynier inżynierii materiałowej i doktor nauk fizycznych, specjalizująca się w fotonice, pracuje w firmie InPhoTech; Martyna Wietecha – specjalistka ds. teledetekcji hiperspektralnej w Instytucie Badawczym Leśnictwa; Weronika Woińska – uczy się w Akademeia High School, gdzie realizuje program matury międzynarodowej A-Level, by w przyszłości studiować w Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych

Przedstawicielka Laboratorium Geomatyki IBL opowiedziała uczestniczkom spotkania o swojej pracy związanej z przetwarzaniem i analizą obrazów satelitarnych i możliwościach wdrażania nowoczesnych technologii do praktyki leśnej. Pod hasłem „Zostań leśną HyperWoman” zachęciła młode dziewczęta do prowadzenia własnych badań naukowych, interesowania się nowoczesnymi technologiami, a także rozwijania i łączenia swoich pasji.

Pozostałe prelegentki opowiedziały m.in. o tym, jak realizować swoje marzenia o studiach na prestiżowych uczelniach wyższych, o zastosowaniu światłowodów, programowaniu, technologiach leczenia guza mózgu, czy obserwacjach gazu w odległych galaktykach.

Po krótkich prezentacjach zaproszonych ekspertek, uczestniczki spotkania miały okazję porozmawiać z nimi osobiście w swobodnej i kameralnej atmosferze, przy specjalnie przygotowanych stanowiskach w przestrzeni wokół Planetarium.

Pani Martyna Wietecha podczas spotkania z uczestnikami

Pani Martyna Wietecha podczas spotkania z uczestnikami

Wśród zaproszonych gości zaprezentowali się także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polish Space Professionals Association (PSPA), Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Fundacji Geek Girls Carrots.

 

Opracowanie: Martyna Wietecha

Zdjęcia: Julia Zdzieszyńska i Waldemar Kompała

Translate »