IBL
„Naukowcy na start” - I Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa

08
cze
2016

5 czerwca 2016 r. na terenie Lasów Sękocińskich przy słonecznej aurze odbył się inauguracyjny I Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa - „Naukowcy na start“, w którym udział wzięło ponad 150 biegaczy.

     Jego organizatorem był Instytut Badawczy Leśnictwa we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, amatorską drużyną biegową „Run Forest IBL”, grupą biegową „Biegdalenka” oraz Fundacją "Żyj aktywnie po 50-tce".

     Celem imprezy było promowanie kultury fizycznej i korzystanie z tej formy rekreacji w lasach. Bieg główny był przeznaczony dla pracowników instytutów badawczych i uczelni wyższych oraz studentów z kół naukowych.


Przybyłych na I Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start” przywitał dr hab. Janusz Czerepko, dyrektor IBL

     Bieg został przeprowadzony w Sękocinie Starym na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Lasów Sękocińskich. W jego ramach odbył się bieg przeznaczony dla przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych oraz bieg główny wraz z marszem nordic walking na dystansie 5 km dla osób powyżej 16 roku życia.


Do biegu na dystansie 200 metrów przygotowują się przedszkolaki wraz z towarzyszącymi im rodzicami


…i na trasie

     W biegu dla przedszkolaków wystartowało 28 najmłodszych biegaczy, którzy trasę 200 metrów wyznaczoną na terenie IBL pokonali wraz z towarzyszącymi im rodzicami. W tej kategorii wszyscy byli zwycięzcami i każdy przedszkolak wbiegając na metę otrzymywał pamiątkowy medal. Tuż po przedszkolakach, już na dłuższy dystans 800 metrów, wystartowali uczniowie szkół podstawowych m.in. z Chylic, Konstancina Jeziornej, Lesznowoli, Warszawy i Ząbek. W tej konkurencji również wszyscy, którzy ukończyli bieg, zostali zwycięzcami.


Rozgrzewka przed biegiem uczniów szkół podstawowych


Puchary ufundowane dla uczestników biegu głównego za zajęcie pierwszych trzech miejsc we wszystkich kategoriach biegowych

     Choć impreza miała charakter otwarty, to jednak była przeznaczona dla obecnych i przyszłych naukowców. Dlatego w biegu głównym oprócz kategorii „Open” wyróżniono dodatkowe podkategorie dla naukowców: „Koła naukowe studentów”, „Magister i doktorant”, „Doktor” oraz „Doktor habilitowany i profesor”.

     W biegu uczestniczyła liczna reprezentacja świata nauki złożona z przedstawicieli instytutów badawczych i uczelni wyższych, tj.: Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo, że bieg odbywał się w rodzinnej atmosferze, z zachowaniem zasad fair play, to jednak rywalizacja była bardzo zacięta.

    Miejsca na podium w poszczególnych kategoriach biegowych, zajęli:

Nordic walking open kobiet

 1. Gabriela Helak
 2. Beata Wysocka
 3. Alina Ewa Pawłowicz

Nordic walking open mężczyzn

 1. Cezary Brzoska
 2. Jakub Kowalski
 3. Maciej Helak

Bieg główny na 5 km – kategoria open kobiet

 1. Anna Szewczykowska
 2. Katarzyna Dąbrowska
 3. Lidia Kurcińska

Bieg główny na 5 km – kategoria open mężczyzn

 1. Mariusz Ciesielski
 2. Piotr Mikołaj Zdziarski
 3. Marcin Klimkiewicz

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa doktor habilitowany i profesor - kobiety

 1. Małgorzata Sławska

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa doktor habilitowany i profesor - mężczyźni

 1. Marek Sławski

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa doktor – kobiety

 1. Marzena Niemczyk
 2. Joanna Zalipska
 3. Emilia Wysocka-Fijorek

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa doktor - mężczyźni

 1. Jakub Gryz
 2. Marek Geszprych
 3. Marcin Jachym

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa magister i doktorant - kobiety

 1. Anna Szewczykowska
 2. Beata Mróz
 3. Maja Winnicka

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa magister i doktorant – mężczyźni

 1. Mariusz Ciesielski
 2. Piotr Wrzesiński
 3. Dariusz Anderwald

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa koła naukowe – kobiety

(brak klasyfikacji)

Bieg główny na 5 km – kategoria naukowa koła naukowe – mężczyźni

 1. Konrad Mikita
 2. Bartosz Trzaska

 


W biegu głównym mężczyzn pierwszy na metę wbiegł Mariusz Ciesielski z Instytutu Badawczego Leśnictwa


W biegu głównym na 5 km, w kategorii open mężczyzn I miejsce zajął przedstawiciel Instytutu Badawczego Leśnictwa Mariusz Ciesielski, II i III miejsce zajęli Piotr Zdziarski i Marcin Klimkiewicz reprezentujący grupę Dogoń Grodzisk Mazowiecki

     Każdy wyróżniony sportowiec otrzymał oryginalny, wykonany z drewna puchar, a zwycięzcy poszczególnych kategorii nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę „RowEL” z Magdalenki. Puchary wręczał dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa dr hab. Janusz Czerepko wraz z panią Joanną Szewczykiewicz, kierownikiem Działu Informacji Naukowej i Promocji IBL.


Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa dr hab. Janusz Czerepko wraz z panią Joanną Szewczykiewicz podczas wręczania pucharów zwyciężczyniom w kategorii Nordic Walking Open kobiet


W biegu głównym na 5 km w kategorii naukowej doktor habilitowany i profesor kobiet zwyciężyła dr hab. Małgorzata Sławska, a w kategorii mężczyzn – dr hab. Marek Sławski, oboje z SGGW

     Biegom towarzyszyło wiele różnych atrakcji edukacyjno-rekreacyjnych przygotowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, które prowadziły panie: Grażyna Głuch, Ewa Fronczak, Olga Jasińska, leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów oraz wolontariusze. Dzieci i dorośli mogli wziąć udział w grach i zabawach na wolnym powietrzu, konkursach z nagrodami, skorzystać z urządzeń interaktywnych na ścieżce edukacyjnej oraz poznać kolekcję roślin przy ścieżce edukacyjnej IBL liczącą niemal 600 gatunków i odmian. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra zatytułowana „Powiązania”, która związana była z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Rozwoju.


Grę zespołową dla młodzieży pt. „Powiązania” poprowadziła pani Grażyna Głuch z Izby Edukacji Leśnej IBL


Stoiska edukacyjne

     Wszyscy uczestnicy imprezy, a było ich niemal 250, mogli się posilić kiełbaskami pieczonymi na ognisku.


Uczestnicy I Biegu IBL „Naukowcy na start”

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jej sprawnego przeprowadzenia, a w szczególności:

 • Nadleśnictwu Chojnów za pomoc w wyznaczeniu wymagającej trasy biegu oraz za przeprowadzenie zajęć edukacyjnych,
 • Centrum Informacyjnemu Lasów Państwowych za udostępnienie bramy startowej, balonu LP oraz przekazanie nagród i upominków dla uczestników zajęć edukacyjnych,
 • Wydawnictwu „Aga-Press” za przekazanie upominków dla dzieci biegnących w biegach przedszkolaka oraz szkół podstawowych,
 • Fundacji „Żyj aktywnie po 50-tce” za przeprowadzenie rozgrzewki i przygotowanie zawodników do rywalizacji,
 • firmie „RowEL” w Magdalence za ufundowanie upominków dla biegaczy,
 • grupie biegowej „Biegdalenka” za wsparcie organizacyjne,
 • grupie biegowej „RunForest IBL”, założonej w zeszłym roku w Instytucie, za aktywne włączenie się w realizację przedsięwzięcia,
 • hotelowi „Leśna Polana” za wsparcie w organizacji ogniska,
 • wolontariuszom za pomoc w organizacji wydarzenia oraz wszystkim pracownikom Instytutu za poświęcony czas, chęci oraz aktywne promowanie wartości lasu samej w sobie oraz zdrowego stylu życia.

     Impreza upłynęła w atmosferze przyjaznej rywalizacji. Planowane jest zorganizowanie Biegu w przyszłym roku, na który już dziś serdecznie zapraszamy.


Większość uczestników Biegu zapowiedziała, że z przyjemnością weźmie udział w kolejnych biegach organizowanych przez Instytut

 

Załączniki:
Wyniki klasyfikacji I Biegu Instytutu Badawczego Leśnictwa - „Naukowcy na start“ (pdf)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Biegu w FOTOGALERII. (Fot. Grażyna Głuch, Olga Jasińska, Kamil Sawicki)

 

 

Opr. Mariusz Ciesielski, Artur Sawicki
Fot. Grażyna Głuch, Kamil Sawicki

TAGI: ibl biegi sport


Więcej Informacji

Obchody 90-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 r. odbyły się obchody jubileuszu 90-lecia powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa....więcej »

Przedziwna Puszcza Białowieska

Tematem przewodnim filmu BULiGL pt. "Przedziwna Puszcza Białowieska" jest aktualna problematyka ochrony puszczy Białowieskiej w ujęciu historycznym oraz społecznym....więcej »

Wspomnienie o Doktorze Stanisławie Dunikowskim

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 28 września 2020 r. zmarł dr inż. Stanisław Dunikowski - wieloletni pracownik Zakładu Ekologii Lasu, Członek Honorowy Rady Naukowej IBL....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »