IBL
Dzień Ziemi 2016 "Palący temat-niska emisja"

28
kwi
2016

W 1969 r na konferencji UNESCO poświęconej problemom środowiska po raz pierwszy z inicjatywą obchodów Dnia Ziemi na całym świecie wystąpił amerykański ekolog John McConnell.

 Święto naszej planety zagościło  w Polsce od 1990 r, a pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa w tym roku już po raz dwudziesty uczestniczyli w tradycyjnym festynie na Polu Mokotowskim w Warszawie., który odbył się 24 kwietnia. W 2016 r  wiodącym tematem były zmiany klimatu i konieczność ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, pod hasłem „Palący temat - niska emisja!”.
Instytut Badawczy Leśnictwa reprezentowali pracownicy z Zakładu Ekologii Lasu, Zakładu Ochrony Lasu, Zakładu Zarządzania Zasobami Leśnymi, Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu, Laboratorium Biologii Molekularnej oraz Informacji Naukowej i Promocji.

Dr inż. Emilia Wysocka-Fijorek prezentowała temat „Las to pochłaniacz czy emiter CO2”. Na stoisku można było zmierzyć się z rozpoznawaniem nie tylko polskich gatunków drewna, samemu policzyć lub dowiedzieć się, ile czystego węgla zostało związane w drewnie różnych gatunków drzew. Prezentowano wyniki badań dotyczących optymalizacji akumulacji węgla przez drzewostany. Można było również zaobserwować, jak wraz z wiekiem zmienia się ilość pochłanianego CO2 z atmosfery przez drzewostany z udzialem różnych gatunków.

Pod hasłem: „Kto z apetytem lasy wcina – Czyja to wina? – Wpływ szkodników liściożernych na obieg materii i przepływ energii w lesie” przygotowały stoisko mgr Aleksandra Prokocka i mgr Marta Siebyła.

W formie popularnonaukowej oraz rebusów dla najmłodszych została przedstawiona tematyka najnowszych badań realizowanych w Zakładzie Ochrony Lasu. Zaprezentowano kilka gatunków grzybów patogenicznych oraz grzyby z rodzaju Phlebiopsis zabezpieczające pniaki przed grzybami i owadami. Najwięcej pytań kierowanych przez dorosłych uczestników festynu dotyczyło trufli. Główną atrakcją dla najmłodszych uczestników były okazy owadów m.in. żywej larwy barczatki sosnówki. Nie brakowało chętnych do udziału w konkursach dotyczących np. znalezienia piędzika przedzimka na pędach drzewek czy policzenia na strzale sosnowej żerów smolika sosnowca. Najmłodsi uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy zakładając fartuch laboratoryjny, okulary i pozując przy mikroskopie. Swoje materiały udostępnili również realizatorzy projektu Hesoff z funduszu LIFE+.

Mgr inż. Małgorzata Białczak i mgr inż. Żaneta Ciarka wystąpiły z tematem „Las się zmienia – prezentacja projektu LIFE+ ForBioSensing realizowanego na terenie Puszczy Białowieskiej”. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z zadaniami realizowanymi w ramach projektu oraz zobaczyć Puszczę Białowieską na zdjęciach lotniczych w 3D. Odwiedzający również wypełniali ankietę, która miała na celu zbadanie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat Puszczy. Uczestnikom rozdano gadżety związane z projektem m.in. koszulki z logo projektu oraz ulotki z naklejkami. Więcej informacji o monitoringu Puszczy Białowieskiej można znaleźć na stronie www.ForBioSensing.pl

Temat „Analizy DNA w nowoczesnym leśnictwie” prezentowany był przez dr hab. Justynę Nowakowską, która przedstawiła zastosowanie tych badań m.in. do analiz drewna na cele procesowe Straży Leśnej, sądów i policji.

Zagadnienia dotyczące oceny i prognozowania zagrożenia pożarowego lasu omawiali mgr inż. Mirosław Kwiatkowski i mgr inż. Bartłomiej Kołakowski. Dodatkowo udzielali informacji na temat negatywnego i pozytywnego znaczenia ognia, a w formie licznych zabaw z wykorzystaniem sprzętu gaśniczego, prezentowali rozwiązania techniczne przydatne do zwalczania pożarów w środowisku leśnym.

Bezpośrednio z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi związana była prezentacja możliwości ograniczenia efektu cieplarnianego i rola w tym procesie plantacji energetycznych wierzby wiciowej Salix viminalis L. w warunkach polskich. Problematyka ta przedstawiona przez dr Małgorzatę Falencką- Jabłońską  w formie ulotki nt „Zielone oblicze wierzby wiciowej (Salix viminalis L) - plik pdf, była jednocześnie propozycją aktywnego włączenia się do działania na rzecz Ziemi poprzez stworzenie zielonych konstrukcji na działkach czy też w ogrodach. Dzięki dziesięcioletniej owocnej współpracy  z pracownikami Stacji Dydaktyczno-Badawczej w Łężanach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otrzymane 12.000 zrzezów wierzbowych było nagrodą dla bardzo licznych uczestników konkursów o tematyce przyrodniczo-leśnej, prowadzonych przez dr Małgorzatę Falencką- Jabłońską.
 

„Las, woda a klimat” to hasło przewodnie przygotowanej przez mgr Ewę Fronczak prezentacji przestrzennej oraz konkursów i zajęć plastycznych. Zadania związane z hasłem przewodnim polegały m.in. na wskazaniu na schemacie funkcji środowiskowych lasu i roli lasu w życiu człowieka. Zabawa plastyczna „Ratujemy drzewa i przyrodę” w formie wycinanki z papieru zawieszanej na bezlistnym drzewie, zawierała wykonany przez uczestnika opis sposobu dbania o przyrodę. Na koniec Dnia Ziemi na drzewie wisiało około 150 zawieszek.

Mgr inż. Grażyna Głuch prowadziła „Gry i zabawy klimatyczne” – quizy, konkursy. Natomiast dodatkową atrakcją na festynie były „leśne samochody przyszłości”, sterowane pilotem i jeżdżące na wodór, uruchamiane i obsługiwane przez gości festynu pod okiem wolontariuszy z Gimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej, Technikum Samochodowego nr 2 im. Czesława Orłowskiego oraz z Technikum Mechatronicznego nr 1.

Natomiast studenci z Sekcji Edukacji Leśnej i Komunikacji Społecznej Koła Naukowego Leśników SGGW prowadzili konkursy dotyczące m.in. surowców odnawialnych oraz zapisków historycznych o suszach, powodziach, anomaliach termicznych, huraganach występujących na terenach Polski od 988 roku do czasów współczesnych.
Uczestnicy festynu, którzy wykazali się znajomością przyrody otrzymywali m.in. sadzonki gatunków drzew leśnych z zakrytym systemem korzeniowym przygotowane przez Nadleśnictwo Jabłonna Szkółka Skierdy (ufundowane przez CILP).
Działalność Biblioteki i wydawnictw Instytutu Badawczego Leśnictwa prezentowane były na stoisku przygotowanym przez: mgr Ewę Lewandowską, mgr inż. Joannę Szewczykiewicz i mgr Katarzynę Tkaczyk.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi przyciągnęły rekordową liczbę uczestników. Stoiska przygotowane przez Instytut Badawczy Leśnictwa odwiedziło prawie 700 osób.

Opracowanie pracownicy IBL uczestniczący w Dniu Ziemi 2016.
Zdjęcia: Grażyna Głuch, Joanna Szewczykiewicz, Damian Korzybski, Leszek Kruczek

TAGI: dzień ziemi ibl festyn


Więcej Informacji

Obchody 90-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 r. odbyły się obchody jubileuszu 90-lecia powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa....więcej »

Przedziwna Puszcza Białowieska

Tematem przewodnim filmu BULiGL pt. "Przedziwna Puszcza Białowieska" jest aktualna problematyka ochrony puszczy Białowieskiej w ujęciu historycznym oraz społecznym....więcej »

Wspomnienie o Doktorze Stanisławie Dunikowskim

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 28 września 2020 r. zmarł dr inż. Stanisław Dunikowski - wieloletni pracownik Zakładu Ekologii Lasu, Członek Honorowy Rady Naukowej IBL....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »