IBL
Film pt. „Identification and Molecular Detection of Invasive Alien Species (IAS) in Forest Ecosystem”

02
lis
2014

    Na stronie internetowej https://www.youtube.com/channel/UC6DUeEE3bkxmZzrNSZaievQ ukazał się film pt. „Identification and Molecular Detection of Invasive Alien Species (IAS) in Forest Ecosystem" upamiętniający trzydniową Międzynarodową Szkołę Letnią „Molekularna Identyfikacja i detekcja obcych inwazyjnych gatunków w ekosystemach leśnych", która była zorganizowana w ramach Akcji COST FP1002 PERMIT w dniach 8-10 Lipca 2014 r. w Laboratorium Biologii Molekularnej IBL w Sękocinie Starym. Film powstał ze środków UE COST Action FP1002 oraz IBL.

    Akcja COST FP1002 PERMIT (2010-2014) miała na celu identyfikację głównych dróg przenoszenia wraz z transportem w Europie obcych inwazyjnych gatunków szkodliwych owadów i patogenów w ekosystemie leśnym. W trakcie Szkoły Letniej uczestnicy poznali nowoczesne metody identyfikacji morfologicznej i molekularnej (opartej na analizie cząsteczek DNA w technice sekwencjonowania nowej generacji), umożliwiające szybką detekcję inwazyjnych organizmów. Uczestnicy Szkoły Letniej zdobyli nową wiedzę o wczesnym wykrywaniu i identyfikacji gatunków na podstawie analizy DNA, która pomoże im w przyszłej karierze naukowej, a tym samym zmniejszy rozprzestrzenianie się szkodników i patogenów w szkółkach i ekosystemach leśnych.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego

dr hab. Justyna Nowakowska, prof. IBL

Polski koordynator Akcji COST FP1002

TAGI: o ibl youtube cost


Więcej Informacji

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »

Nadanie tytułu profesora Pani Dorocie Hilszczańskiej

Postanowieniem z dnia 21 lipca 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora nauk rolniczych Pani Dorocie Hilszczańskiej, pracownikowi IBL....więcej »

Nagroda 18 MFFP dla filmu „Życie drzewa”!

Z dumą informujemy, że film „Życie drzewa”, wykonany na potrzeby projektu Forbiosensing, zdobył nagrodę dla filmu o charakterze edukacyjnym!...więcej »

Wspomnienie o Profesorze Andrzeju Kolku

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 6 października 2020 r. zmarł prof. dr hab. ANDRZEJ KOLK....więcej »