Opracowanie: Artur Sawicki Zakład Informacji Naukowej IBL
IBL
Popularyzatorzy Nauki 2007

22
sty
2008

22 stycznia 2008 r. w Centrum Prasowym PAP przy ul. Brackiej w Warszawie rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu „Popularyzator Nauki” - organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

    W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz stanu w MNiSW prof. Maria Elżbieta Orłowska oraz prezes PAP Piotr Skwieciński.

    „My naprawdę robimy wspaniałą naukę w Polsce, obserwuję to w bardzo wielu dziedzinach. Natomiast promocja jej osiągnięć, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami, wymaga minimalnej poprawy. Taka inicjatywa, jak ta - żeby szerzyć promocję nauki w Polsce - jest niezwykle ważna" - oceniła prof. Elżbieta Orłowska.

    Prezes PAP Piotr Skwieciński zapewnił, że „Polska Agencja Prasowa przykłada dużą wagę do problematyki naukowej". „Przede wszystkim dlatego, że doceniamy znaczenie nauki dla naszego kraju" – dodał.

    Przewodnicząca jury konkursu, prof. Magdalena Fikus stwierdziła, że „o nauce nie tylko trzeba mówić, ale trzeba ją także pokazywać - trzeba umieć robić filmy, warsztaty, imprezy. Powstają nowe instytucje tylko ku temu celowi zwrócone. To jest wielkie zadanie wprowadzania do świadomości społeczeństwa, tego że bez nauki współczesny kraj istnieć nie może. Nie będziemy nigdy w czołówce Europy, jeśli nie będziemy mieć również dobrej nauki".

    Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: „naukowiec lub instytucja naukowa" oraz „dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa".

    W kategorii „naukowiec lub instytucja naukowa" przyznano cztery równorzędne tytuły „Popularyzator Nauki 2007". Otrzymali je: dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, dr Ryszard Kowalski z Akademii Podlaskiej w Siedlcach, prof. Tomasz Twardowski - szef Polskiej Federacji Biotechnologii oraz Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku.

Dr Stanisław Bajtlik

    W tej kategorii wyróżniona (nominowana) została również dr Małgorzata Falencka-Jabłońska z Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Nominowani w kategorii: Naukowiec lub instytucja naukowa

    W kategorii „dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa" przyznano dwa równorzędne tytuły „Popularyzator Nauki 2007". Uhonorowano nimi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i redaktora Mariana Nowego z Krakowa.

    Ponadto w konkursie „Popularyzator Nauki" przyznano trzy równorzędne wyróżnienia w kategorii „najlepsza prezentacja na festiwalach nauki" w 2007 r. Otrzymali je: dr Lech Kotwicki z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, dr Grzegorz Nałęcz-Jawecki z Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie oraz Konrad Nesteruk - uczeń I LO w Siedlcach.

    Więcej informacji o Konkursie „Popularyzator Nauki 2007" oraz o osobach wyróżnionych można przeczytać na stronie internetowej Nauka w Polsce PAP

TAGI: festiwal nauki


Więcej Informacji

Obchody 90-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 r. odbyły się obchody jubileuszu 90-lecia powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa....więcej »

Przedziwna Puszcza Białowieska

Tematem przewodnim filmu BULiGL pt. "Przedziwna Puszcza Białowieska" jest aktualna problematyka ochrony puszczy Białowieskiej w ujęciu historycznym oraz społecznym....więcej »

Wspomnienie o Doktorze Stanisławie Dunikowskim

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 28 września 2020 r. zmarł dr inż. Stanisław Dunikowski - wieloletni pracownik Zakładu Ekologii Lasu, Członek Honorowy Rady Naukowej IBL....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »