Opracowanie: Artur Sawicki ZIN
IBL
Regulacje prawne i finansowe oraz działania w zakresie leśnictwa w ramach polityk Unii Europejskiej

01
sty
2008

Nakładem Instytutu Badawczego Leśnictwa ukazała się książka autorstwa: Stanisława Zająca, Adama Sikory i Wojciecha Rzewuskiego pt. „Regulacje prawne i finansowe oraz działania w zakresie leśnictwa w ramach polityk Unii Europejskiej”.

W książce przedstawiono regulacje prawne oraz polityki krajów Unii Europejskiej dotyczące lasów i leśnictwa, instrumenty finansowe Unii Europejskiej oraz warunki korzystania ze środków pomocowych przez gospodarkę leśną w Polsce. Opisano również instytucje oraz organy unijne odpowiedzialne za podejmowanie decyzji dotyczących lasów i leśnictwa, a także sposoby kształtowania polityki leśnej w Unii Europejskiej.

    W publikacji dokonano przeglądu i sporządzono charakterystykę regulacji prawnych oraz dokumentów pozaprawnych Unii Europejskiej w ramach takich dziedzin, jak:

· rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa

· ochrona lasów

· handel drewnem

· rozwój współpracy w leśnictwie

· statystyka leśna

· badania leśne

· leśny materiał reprodukcyjny

· energia w leśnictwie

· zasoby genetyczne w leśnictwie

    Ważnym elementem opracowania jest opisanie instrumentów finansowych Unii Europejskiej, najistotniejszych z punktu widzenia polskiego leśnictwa, m.in. omówienie prawnych i ekonomicznych sposobów rozdzielania dotacji kierowanych do polskiego leśnictwa na lata 2007-2013.

    Publikacja została sfinansowana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Nakład wynosi 1000 egzemplarzy.

Książka jest dostępna w czytelni Biblioteki IBL w Sękocinie Starym.

TAGI: archiwum aktualnosci


Więcej Informacji

VIII edycja Konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy"

Dyrekcja Instytutu Badawczego Leśnictwa ogłasza VIII edycję Konkursu fotograficznego pt. "Las jakiego nie znamy", w roku jubileuszowym pt. „IBL JAKIEGO NIE ZNAMY”....więcej »

Wytwarzanie energii z biomasy leśnej - dobrym rozwiązaniem w dobie kryzysu klimatycznego i ekologicznego

Krótka polemika ze stanowiskiem Greenpeace Polska pt. „Czy spalanie polskich lasów to recepta na kryzys wywołany pandemią czy próba zwiększenia zysków koncernu Lasy Państwowe?” (2 lipca 2020 r.) i z komentarzem pt. „Walka o martwe drewno i polskie lasy”, do projektu zmiany ustawy o OZE, autorstwa Marty Grundland, koordynatorki kampanii przyrodniczej w Greenpeace Polska....więcej »

Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna w kadencji 2020-2023

W 2020 roku rozpoczęła się nowa kadencja Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna PAN, do którego wybranych zostało czworo pracowników IBL: dr hab. Janusz Czerepko, prof. dr hab. Dorota Dobrowolska, prof. dr hab. Wojciech Grodzki i dr hab. Krzysztof Stereńczak....więcej »