IBL
Z Marymontu na Ursynów czyli 200 lat tradycji SGGW

24
maj
2016

W 2016 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie obchodzi 200-lecie kształcenia rolniczego na ziemiach polskich. SGGW jest najstarszą uczelnią rolniczą w Polsce.

   Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie i utworzeniem Praktycznej Szkoły Weterynarii oraz Szczególnej Szkoły Leśnictwa. Główne obchody dwusetnego Jubileuszu SGGW trwały w dniach 19-22 maja br. Zorganizowano z tej okazji wiele uroczystości i wydarzeń towarzyszących, by godnie uczcić ten wyjątkowy Jubileusz (więcej szczegółów na specjalnie dedykowanej stronie internetowej poświęconej Jubileuszowi SGGW - http://www.sggw.pl/uczelnia/historia-sggw/obchody-200-lecia-uczelni).

   Co roku w połowie maja Uczelnia organizuje na Ursynowie DNI SGGW. Tegoroczne obchody DNI SGGW, które odbyły się 19-22 maja 2016 r., miały wyjątkowy charakter ze względu dostojny Jubileusz Uczelni. Podczas dni otwartych, w formie pikniku naukowego połączonego z festynem rodzinnym, pracownicy Uczelni organizują dla mieszkańców Warszawy i okolic, pokazy i imprezy towarzyszące. W ich trakcie wielu absolwentów szkół średnich, zapoznając się z bogatą ofertą przygotowaną dla młodych ludzi, decyduje się na podjęcie studiów właśnie na SGGW.

  Jubileusz został zainagurowany nadaniem tytułu doktora honoris causa profesorowi Hansowi-Peterowi Liebigowi – Rektorowi Uniwersytetu Hohenheim w Stuttgarcie w latach 2002-2012, podczas uroczystego posiedzenie Senatu w Auli Kryształowej.

Doktor honoris causa profesor Hans-Peter Liebig (fot. arch. Agropolska)

   Profesor Hans-Peter Liebig jest wybitnym specjalistą w zakresie warzywnictwa oraz organizatorem międzynarodowej współpracy dydaktycznej i naukowo-badawczej na polu nauk przyrodniczych. Dzięki inicjatywie między innymi Profesora Liebiga w 2005 r. do grona członków sieci elitarnych uniwersytetów przyrodniczych - Euroligi dołączyły Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Czeski Uniwersytet Nauk Przyrodniczych w Pradze.

   Odwiedzający w tych dniach Kampus na Ursynowie mogli oglądać nie tylko stoiska 13 wydziałów SGGW, ale także wziąć udział w różnorakich grach i konkursach przygotowanych dla dorosłych i dzieci przez studentów z kół naukowych i organizacji studenckich oraz pracowników instytucji współpracujących z uczelnią. Na centralnym placu kampusu odbyło się wiele pokazów, uzupełnionych występami artystycznymi uczelnianych zespołów. Dużą atrakcją był występ znanego piosenkarza Andrzeja Rosiewicza - absolwenta Wydziału Melioracji SGGW.

Uroczysty przemarsz członków Rady Senatu SGGW z Rektoratu do Auli Kryształowej

   Z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej przygotowano „leśne miasteczko”, w skład którego weszły stoiska: kół naukowych Wydziału Leśnego SGGW, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Instytutu Badawczego Leśnictwa, firmy TAXUS SI, BOŚ Banku i Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie.

Studentki reprezentujące Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie

Stoisko promocyjne Instytutu Badawczego Leśnictwa

   Podobnie jak w ubiegłym roku IBL przygotował bogatą ofertę wystawienniczą. W ciągu trzech dni festynu pracownicy z zakładów naukowych oraz z Informacji Naukowej i Promocji zaprezentowali m.in.:

  • Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych (Projekt LIFE+ ForBioSensing PL) – mgr inż. Karolina Stępkowska i Łukasz Kuberski (Zakład Lasów Naturalnych w Białowieży) oraz mgr inż. Żaneta Ciarka i mgr inż. Miłosz Mielcarek (Zakład Zarządzania Zasobami Leśnymi),

  • Wpływ szkodników liściożernych na obieg materii i przepływ energii w lesie - mgr Aleksandra Prokocka (Zakład Ochrony Lasu),
  • Identyfikacja DNA w walce z nielegalnym handlem drewna – dr inż. Anna Tereba i mgr inż. Agata Konecka (Laboratorium Biologii Molekularnej),

  • Rozpoznawanie rzadkich i pospolitych, ale mało znanych gatunków roślin występujących na polu i w lesie – mgr Ewa Fronczak (Zakład Zarządzania Zasobami Leśnymi),

  • Działalność Biblioteki i wydawnictw Instytutu Badawczego Leśnictwa – mgr Danuta Lotz, mgr inż. Joanna Szewczykiewicz, mgr inż. Anna Tylman, inż. Przemysław Szmit i mgr inż. Artur Sawicki (Informacja Naukowa i Promocja).

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek i dyrektor IBL dr hab. Janusz Czerepko

   Ostatni dzień obchodów (22 maja) miał wyjątkowo uroczysty charakter i odbył się w Łazienkach Królewskich. Zaprezentowały się wszystkie wydziały, koła naukowe, organizacje studenckie, zespoły artystyczne oraz inne jednostki organizacyjne pracujące na rzecz studentów i pracowników naukowych SGGW. Wydziały prezentowały się w czterech wydzielonych strefach: Wodozbiór, Trou Madame, Stara Kordegarda i Belvedere, których studenci dzielili się wiedzą teoretyczną i praktyczną nabytą w trakcie studiowania, prezentując ją w formie gier i zabaw dla dzieci.

 

   Czterodniowe obchody DNI SGGW zakończyły się uroczystą Galą Jubileuszową w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, podczas której dr hab. Janusz Czerepko, prof. nadzw., dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa odebrał z rąk JM Rektora prof. dr. hab. Alojzego Szymańskiego pamiątkowy Medal 200-lecia SGGW jako symbol wieloletniej, owocnej współpracy obu instytucji.

 

Opracowanie i zdjęcia: Artur Sawicki

Informacja Naukowa i Promocja

TAGI: ibl jubileusz dni sggw sggw


Więcej Informacji

Obchody 90-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa

W dniach 10 i 11 grudnia 2020 r. odbyły się obchody jubileuszu 90-lecia powstania Instytutu Badawczego Leśnictwa....więcej »

Przedziwna Puszcza Białowieska

Tematem przewodnim filmu BULiGL pt. "Przedziwna Puszcza Białowieska" jest aktualna problematyka ochrony puszczy Białowieskiej w ujęciu historycznym oraz społecznym....więcej »

Wspomnienie o Doktorze Stanisławie Dunikowskim

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 28 września 2020 r. zmarł dr inż. Stanisław Dunikowski - wieloletni pracownik Zakładu Ekologii Lasu, Członek Honorowy Rady Naukowej IBL....więcej »

Seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej”

24 listopada 2020 r. odbyło się zdalne seminarium naukowe pt. „Monitoring zanieczyszczeń powietrza w Puszczy Białowieskiej” przygotowane przez dr hab. Rafała Palucha, prof. IBL oraz dr Izabelę Sondej....więcej »