Opracowanie: Artur Sawicki Zakład Informacji Naukowej IBL w Sękocinie Starym
IBL
Z Marymontu na Ursynów - SGGW ma własne muzeum

28
sty
2008

W dniu 28 stycznia 2008 r. w gmachu Biblioteki Głównej SGGW na warszawskim Ursynowie otwarto Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, profesorów i absolwentów SGGW, kustoszy muzeów, przedstawicieli władz samorządowych, uczelni i instytutów naukowych, przyjaciół i sympatyków SGGW. Gościem honorowym uroczystości był Janusz Zaleski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, potomek Jerzego Beniamina Flatta, założyciela Instytutu Agronomicznego w Warszawie, a równocześnie absolwent Wydziału Leśnego SGGW.

JM Rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki otwierając Muzeum powiedział, że spełniło się Jego osobiste marzenie, które było także marzeniem wielu pokoleń leśników, absolwentów SGGW. „Utworzone zostało z szacunku dla tych, którzy tworzyli SGGW, z szacunku dla historii, ale także po to, by z optymizmem patrzeć w przyszłość" – powiedział. „Jest to chwila historyczna także dla Ursynowa, ponieważ jest to pierwsze muzeum na Ursynowie" – dodał.

Do najcenniejszych eksponatów Muzeum zalicza się rękopis  z 1816 r. - „Dziennik podróży do Szwaycaryi z Kalisza" Jerzego Beniamina Flatta. J. B. Flatt był pierwszym Dyrektorem Instytutu Agronomicznego w Warszawie, od którego wzięła swoje początki Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Rękopis ten pochodzi ze zbiorów prywatnych i jest darem pana Janusza Zaleskiego, potomka Beniamina Flatta.

    Wiceminister resortu środowiska Janusz Zaleski, po przeczytaniu fragmentów z „Dziennika podróży do Szwaycaryi z Kalisza" stwierdził, że „to znakomity pomysł, aby dokonania naszych przodków, ich dzieła i przedmioty zaprezentować w salach Muzeum, a my, byśmy w swych działaniach tak pracowali, by następne pokolenia były z nas dumne".

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Zaleski prezentuje fragmenty „Dziennika podróży do Szwaycaryi z Kalisza" Jerzego Beniamina Flatta

 

Historię powojennej reaktywacji SGGW przedstawił absolwent pierwszego powojennego rocznika Wydziału Leśnego SGGW Andrzej Zalewski, znany wszystkim redaktor EkoRadia i pomysłodawca „Święta Polskiej Niezapominajki". Pan Andrzej należy do grona pierwszych studentów, którzy wraz z rektorem Franciszkiem Staffem w maju 1945 r. organizowali od podstaw życie uczelni w gmachu na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Przedstawiciel pierwszego powojennego rocznika absolwentów Wydziału Leśnego SGGW redaktor Andrzej Zalewski w trakcie przecinania wstęgi inaugurującego otwarcie Muzeum SGGW

 

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego ma bogatą i ciekawą historię. W trakcie dwustu lat swojego istnienia SGGW kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Kolebką Szkoły był Instytut Agronomiczny w Marymoncie, założony w 1816 roku, a następnie przeniesiony do Puław. Uczelnia pod obecną nazwą, jako Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego funkcjonuje od 1918 roku, od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Gmachy przy ulicy Rakowieckiej wybudowano na potrzeby SGGW na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Przeprowadzka całej Uczelni na Ursynów odbyła się zaledwie 5 lat temu. O wędrówce SGGW opowiada pierwsza ekspozycja w Muzeum SGGW, zatytułowana „Z Marymontu na Ursynów". Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znaleźć można listy i pisma studentów do profesorów, stare indeksy i pomoce naukowe, a także meble z gabinetu Rektora SGGW w latach 1944-47, Franciszka Staffa.

Arytmometry - mechaniczne maszyny liczące, poprzedniczki obecnych kalkulatorów

Muzeum podzielone zostało na 7 ekspozycji:

·        Marymont i Marymontczycy

·        Od Towarzystwa Kursów Naukowych do Wyższej Szkoły Rolniczej

·        Sylwetka profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego

·        Powstanie SGGW

·        SGGW w okresie okupacji i pierwszych latach powojennych

·        Gabinet Rektora Franciszka Staffa

·        Gabinet botanika

Jedna z muzealnych ekspozycji - gabinet botanika

 

  Muzeum jest ogólnodostępne dla zwiedzających, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Mieści się w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Nowoursynowskiej 161 (wejście C, I piętro). Kontakt: Karolina Grobelska (Kustosz Muzeum SGGW), telefon: (22) 59 358 00 lub 02.

TAGI: archiwum aktualnosci


Więcej Informacji

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Instytutem Badawczym Leśnictwa a Szkołą Główną Służby Pożarniczej

1 grudnia 2021 r. została podpisana umowa o wspólnej organizacji i prowadzeniu studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasów” pomiędzy Instytutem Badawczym Leśnictwa a Szkołą Główną Służby Pożarniczej....więcej »

Nabór na studia podyplomowe pt. „Hodowla selekcyjna i genetyka drzew leśnych”

Instytut Badawczy Leśnictwa ogłasza nabór na studia podyplomowe pt. „Hodowla selekcyjna i genetyka drzew leśnych”. Program studiów obejmuje podstawy genetyki drzew leśnych, hodowlę selekcyjną oraz ochronę bioróżnorodności genetycznej w lasach w kontekście zmian klimatu....więcej »

Nowa Rada Naukowa Instytutu Badawczego Leśnictwa, kadencji 2021-2025.

27 października 2021 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa, kadencji 2021-2025....więcej »

Wydanie nowej wersji QGIS - QGIS 3.22 BIałowieża, darmowego systemu informacji geograficznej na obchody stulecia Białowieskiego Parku Narodowego

QGIS jest przyjaznym dla użytkownika, otwartoźródłowym i darmowym Systemem Informacji Geograficznej (GIS). Oprogramowanie służy do przeglądania, edytowania i analizowania danych przestrzennych oraz tworzenia map. Zakłada usprawnienie procesów związanych z mapami, takich jak: wyszukiwanie obiektów, analizę materiałów czy także podejmowanie decyzji....więcej »