IBL
III Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”.

26
wrz
2018

Nietypowo, gdyż po raz pierwszy na zakończenie lata 22 września 2018 r., odbył się III Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”. W rywalizacji sportowej udział wzięło ponad 150 osób, a więc najwięcej z dotychczasowych edycji biegu.

   Bieg został zorganizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów, Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, drużyną biegową „Run Forest IBL" oraz Fundacją „Żyj aktywnie po 50-tce". Celem zorganizowanego wydarzenia była popularyzacja wśród pracowników jednostek naukowych w Polsce biegania oraz nordic walking jako najprostszych form ruchu i sportu.

   Jak co roku rywalizacja sportowa odbyła się w trzech konkurencjach biegowych oraz marszu nordic walking. Dla najmłodszych uczestników, grupy przedszkolaków, została przygotowana 200 metrowa trasa wyznaczona wzdłuż jednej ze ścieżek edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Instytutu. Nad bezpieczeństwem najmłodszych biegaczy czuwali rodzice, którzy licznie zdecydowali się pobiec razem ze swoimi pociechami.

   Rywalizacja starszych dzieci, ze szkół podstawowych, miała miejsce na dystansie około 800 m. W obu biegach na starcie stanęło ponad 50 dzieci. Najszybszą dziewczyną w biegu przedszkolaka okazała się Janeczka Radziszewska, a w biegu szkół podstawowych Zuzanna Zajączkowska. Wśród chłopców rywalizacje na tych dystansach wygrali Franek Karczewski (bieg przedszkolaka) oraz wśród starszych dzieci Janek Samul.

Zwycięzcy w biegu przedszkolaków

Zwycięzcy w biegu uczniów szkół podstawowych. Nagrody wręcza dr inż. Piotr Gołos, Zastęca Dyrektora IBL ds. ekonomicznych

   Bieg główny na dystansie 5 km przyciągnął w tym roku na start 71 biegaczy z kilkudziesięciu miejscowości, wśród których najdalej położoną od Instytutu był Gdańsk, natomiast najliczniej reprezentowaną miejscowością była Warszawa. Trasa biegu „Naukowcy na start" wiodła urokliwymi ścieżkami i drogami leśnymi Lasów Sękocińskich, a ze względu na swój profil w początkowym etapie biegu mogła sprawić biegaczom sporo trudności. W pięknych, jesiennych okolicznościach przyrody najszybciej trasę pokonała triumfatorka I edycji biegu, Anna Szewczykowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (czas 22:31). Wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Śliwa z grupy biegowej Naprzód Młociny (czas 18:25).

Zwycięzcy w Biegu Głownym (OPEN) na dystansie 5 kilometrów

   Tradycyjnie podczas naszego biegu wyłoniono również najszybsze biegaczki i biegaczy w kategoriach „naukowych". Wśród „profesorów i doktorów habilitowanych" kolejny rok z rzędu triumfowali Małgorzata i Marek Sławscy z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W kategorii „doktor" zwyciężyła Marta Grech-Baran z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a wśród mężczyzn Marek Goździk z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych. Wśród „Magistrów i doktorantów" trasę 5 km najszybciej pokonali Justyna Jonik z Wojskowej Akademii Technicznej i Jacek Nowocień ze Szkoły Podstawowej w Ruścu.

Wśród kobiet „profesorów i doktorów habilitowanych" kolejny rok z rzędu I. miejsce zajęła dr hab. Małgorzata Sławska z  Wydziału Leśnego SGGW

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii "doktor"

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii "magister i doktorant"

   Również na dystansie 5 km rywalizowało 25 uczestników marszu nordic walking. Wśród Pań najszybciej trasę pokonała Beata Niemczyk (czas 36:23), natomiast wśród Panów Rober Gański (czas 33:40), który drugi raz z rzędu stanął na najwyższym stopniu podium.

Zwycięzcy w marszu nordic walking na dystansie 5 kilometrów

   Jednocześnie z Biegiem IBL odbywał się Piknik Rodzinny „Las, jakiego nie znamy" zorganizowany w ramach XXII Festiwalu Nauki. Zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych poprowadzili edukatorzy z Instytutu Badawczego Leśnictwa i leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów (LKP „Lasy Warszawskie"). Zwieńczeniem pikniku było tradycyjne pieczenie kiełbasek przy ognisku. W pikniku uczestniczyło ok. 80 osób, w większości rodziny z małymi dziećmi.

   Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Piknik Rodzinny IBL w oczach uczestników to kameralne i rodzinne imprezy, które umożliwiają nie tylko aktywne spędzenie czasu podczas rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim pozwalają na kontakt z naturą, który według wielu badań naukowych ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

   Jak co roku otrzymaliśmy od sponsorów cenne nagrody, dzięki którym uczestnicy rywalizacji sportowej, zajęć warsztatowych i konkursów zostali obdarowani materiałami edukacyjnymi z zakresu wiedzy przyrodniczej. Sponsorami nagród III Biegu Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start" był IBL i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, natomiast Pikniku Rodzinnego IBL: Uniwersytet Warszawski, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych i „Dwór Strzyżew" – Arkadiusz Grzegorczyk.

 

Opracowanie: Mariusz Ciesielski

Zdjęcia: Artur Sawicki (IBL), Grodzisk Sport News

TAGI: festiwal nauki biegi biegnaukowca sport ibl piknik rodzinny


Więcej Informacji

Perspektywy hodowli jesionu wyniosłego w Polsce - potrzeba nowych badań

25 września br. w Sękocinie Starym odbyło się seminarium otwarte IBL w ramach Sekcji Chorób Roślin Drzewiastych Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego pt. „Perspektywy hodowli jesionu wyniosłego w Polsce - potrzeba nowych badań”....więcej »

Awanse naukowe pracowników IBL wrzesień 2019

19 września br. Rada Naukowa Instytut Badawczego Leśnictwa podjęła uchwałę w sprawie nadania dr. Andrzejowi Boczoniowi stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie nauki leśne....więcej »

IV Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa "Naukowcy na start"

IV Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start” odbył się 21 września 2019 r., a więc tuż przed zakończeniem lata. W rywalizacji sportowej wzięło udział 158 osób, najwięcej z dotychczasowych edycji biegu....więcej »

Piknik Rodzinny IBL "Las, jakiego nie znamy" - XXIII Festiwal Nauki 2019

W ramach XXIII Festiwalu Nauki 2019 Instytut Badawczy Leśnictwa organizuje piknik rodzinny pt. "Las, jakiego nie znamy". Począwszy o tego roku w ramach FN poszerzamy formułę pikniku o zajęcia edukacyjne związane z realizacją projektu pn. "Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie", dofinansowanego przez NFOŚiGW....więcej »