Opracowanie: Bartłomiej Kołakowski, B. Kołakowski, M. Kwiatkowski
Ppoż
Bezpilotowa platforma latająca FlyEye

18
lip
2013

W dniu 18 lipca 2013 r. na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól oraz Sława Śląska (RDLP w Zielonej Górze) testowano możliwości wykrywania pożarów lasów i obserwacji terenu przez bezpilotową platformę latającą FlyEye.

Start platformy FlyEye

 

    Współorganizatorem prób byli pracownicy Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa. Do udziału zaproszono przedstawicieli sąsiednich RDLP (w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu), Państwowej Straży Pożarnej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

    Bezpilotowa platforma latająca FlyEye jest całkowicie polską konstrukcją, stworzoną pierwotnie na potrzeby wojska. Jej głównym elementem jest stabilizowana głowica obserwacyjna wyposażona w kamerę światła dziennego oraz kamerę termowizyjną. Czas lotu platformy wynosi od 2 do 3 godzin w zależności od warunków atmosferycznych, a standardowy zasięg transmisji obrazu to 30 km. Lot jest automatyczny, po wytyczonej wcześniej trasie, z możliwością przejścia w każdej chwili na sterowanie ręczne. Start odbywa się poprzez wypuszczenie samolotu z ręki. Przed lądowaniem odrzucany jest zasobnik z głowicą i akumulatorami na spadochronie, co pozwala chronić ten najdroższy element systemu.

FlyEye

Bezpilotowa platforma FlyEye gotowa do startu

    W leśnictwie platforma FlyEye może znaleźć zastosowanie nie tylko w wykrywaniu pożarów, ale również w badaniu stanu zdrowotności lasów, inwentaryzacji zwierzyny, ewidencji gruntów czy tworzeniu numerycznych modeli terenu.

opr. Bartłomiej Kołakowski

fot. B. Kołakowski, M. Kwiatkowski


Informacje

"Fuels of Today - Fire Behavior of Tomorrow" - międzynarodowo o pożarach lasu

W dniach 29.04-3.05 2019 r. w Marsylii (Francja) oraz w Sydney (Australia) i Albuquerque (USA) odbyła się równolegle szósta edycja międzynarodowej konferencji pt. “Fire Behavior and Fuels Conference, Fuels of Today – Fire Behavior of Tomorrow”. Szczególną uwagę poświęcono problematyce zagrożenia pożarowego na styku terenów leśnych i zurbanizowanych (z ang. wildland-urban interface)....więcej »

Studia podyplomowe - 2019 "Ochrona przeciwpożarowa lasu"

W połowie stycznia planowane jest rozpoczęcie naboru na czwartą edycję studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu" na rok akademicki 2019/2020....więcej »

Nauka a pożary lasu

W dniach 12-16 listopada 2018 r. w Coimbrze (Portugalia) odbyła się VIII edycja międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu (8th International Conference on Forest Fire Research)....więcej »

Jesienne wypalanie wrzosowisk

2 października 2018 r. na terenie Wrzosowisk Przemkowskich (Nadleśnictwo Przemków) przeprowadzono jesienne wypalanie wrzosowisk....więcej »

Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej lasu w „Postępach techniki w leśnictwie”

Właśnie ukazał się nowy zeszyt „Postępów techniki w leśnictwie” w całości poświęcony wybranym aspektom ochrony przeciwpożarowej lasu....więcej »

Trwa nabór na studia podyplomowe „Ochrona przeciwpożarowa lasu” na rok akademicki 2016/2017!

Informujemy, że trwa nabór na trzecią edycję studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu” na rok akademicki 2016/2017 organizowanych wspólnie przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej i Instytut Badawczy Leśnictwa....więcej »

Bezpilotowa platforma latająca FlyEye

W dniu 18 lipca 2013 r. na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól oraz Sława Śląska (RDLP w Zielonej Górze) testowano możliwości wykrywania pożarów lasów i obserwacji terenu przez bezpilotową platformę latającą FlyEye....więcej »

50 lat SPOPL

W dniu 11 kwietnia 2013 r. odbyła się w Instytucie Badawczym Leśnictwa uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu....więcej »

Międzynarodowy projekt EFFMIS

W dniach 19-20 czerwca 2012 r. odbyła się wizyta studyjna i spotkanie bilateralne w ramach międzynarodowego projektu EFFMIS (European Forest Fire Monitoring using Information Systems)....więcej »

Europejski Monitoring Pożarów Lasu

W dniach 25-26 kwietnia 2012 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyły się międzynarodowe warsztaty w ramach projektu EFFMIS (Europejski Monitoring Pożarów Lasu za pomocą Systemów Informatycznych)....więcej »