Opracowanie: Ppoż
Ppoż
Międzynarodowy projekt EFFMIS

18
cze
2012

W dniach 19-20 czerwca 2012 r. odbyła się wizyta studyjna i spotkanie bilateralne w ramach międzynarodowego projektu EFFMIS (European Forest Fire Monitoring using Information Systems).

 

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Istotą projektu EFFMIS jest wymiana doświadczeń z dziedziny ochrony ppoż. lasów pomiędzy partnerami poprzez organizowanie warsztatów, wymianę personelu oraz wizyt studyjnych. Rezultatem projektu będą tzw. Plany Działań zakładające zaadaptowanie i wdrożenie wybranych elementów lub ich części przez poszczególnych partnerów. Ma to na celu ulepszenie już istniejących, krajowych systemów ochrony przeciwpożarowej, a w szerszej perspektywie wpłynie na zacieranie różnic pomiędzy bardziej i mniej zaawansowanymi pod tym względem regionami Europy. Polski Plan Działania w ramach projektu EFFMIS oparty będzie na wdrożeniu rozwiązań informatycznych pochodzących z hiszpańskiego systemu ochrony przeciwpożarowej lasu.


Spotkanie miało miejsce w miejscowości Soria w Hiszpanii, gdzie znajduje się siedziba organizacji CESEFOR, która wraz z Instytutem Badawczym Leśnictwa uczestniczy w projekcie EFFMIS. W  spotkaniu udział wzięli pracownicy Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL oraz pracownicy Dyrekcji Generalnej i Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych reprezentujący rejony zaliczone do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego.

Nadrzędnym celem wyjazdu było zapoznanie polskich specjalistów z dziedziny ochrony przeciwpożarowej lasu, wywodzących się z różnych jednostek Lasów Państwowych, z doświadczeniami hiszpańskiego partnera i ocena ich przydatności w warunkach polskich.  Tematyka spotkania obejmowała cały hiszpański system ochrony przeciwpożarowej lasów, a prezentowali go doświadczeni pracownicy organizacji CESEFOR.

 Skupiono się na dwóch urządzeniach: EMERCARTO - do śledzenia osób i sprzętu zaangażowanego w działania ratownicze oraz NOMO - do mierzenia obwodu pożaru w czasie rzeczywistym, obliczania powierzchni i przesyłu danych. Oprócz wykładów czysto teoretycznych uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć wszystko w praktyce i porozmawiać ze swoimi hiszpańskimi partnerami. Odwiedziny bazy lotniczej i sprzętu ratowniczego w miejscowości Garray, gdzie zaprezentowano działanie EMERCARTO i NOMO w praktyce, dały pełny obraz możliwości zastosowania tych urządzeń. Równie cenna była wizyta w Prowincjonalnym Centrum Dowodzenia w Sorii, z którego pracownicy zdolni są śledzić każde działanie i pozycję służb ratowniczych a dodatkowo dysponują pełną informacją o warunkach meteorologicznych. Była to okazja do wymiany uwag między stroną polską, a hiszpańską, o czym świadczyła ożywiona dyskusja i liczne pytania.
Więcej informacji o projekcie na stronie www.effmis.eu

Opracowanie: Ppoż

TAGI: współpraca zagraniczna wizyta


Informacje

"Fuels of Today - Fire Behavior of Tomorrow" - międzynarodowo o pożarach lasu

W dniach 29.04-3.05 2019 r. w Marsylii (Francja) oraz w Sydney (Australia) i Albuquerque (USA) odbyła się równolegle szósta edycja międzynarodowej konferencji pt. “Fire Behavior and Fuels Conference, Fuels of Today – Fire Behavior of Tomorrow”. Szczególną uwagę poświęcono problematyce zagrożenia pożarowego na styku terenów leśnych i zurbanizowanych (z ang. wildland-urban interface)....więcej »

Studia podyplomowe - 2019 "Ochrona przeciwpożarowa lasu"

W połowie stycznia planowane jest rozpoczęcie naboru na czwartą edycję studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu" na rok akademicki 2019/2020....więcej »

Nauka a pożary lasu

W dniach 12-16 listopada 2018 r. w Coimbrze (Portugalia) odbyła się VIII edycja międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu (8th International Conference on Forest Fire Research)....więcej »

Jesienne wypalanie wrzosowisk

2 października 2018 r. na terenie Wrzosowisk Przemkowskich (Nadleśnictwo Przemków) przeprowadzono jesienne wypalanie wrzosowisk....więcej »

Wybrane aspekty ochrony przeciwpożarowej lasu w „Postępach techniki w leśnictwie”

Właśnie ukazał się nowy zeszyt „Postępów techniki w leśnictwie” w całości poświęcony wybranym aspektom ochrony przeciwpożarowej lasu....więcej »

Trwa nabór na studia podyplomowe „Ochrona przeciwpożarowa lasu” na rok akademicki 2016/2017!

Informujemy, że trwa nabór na trzecią edycję studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu” na rok akademicki 2016/2017 organizowanych wspólnie przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej i Instytut Badawczy Leśnictwa....więcej »

Bezpilotowa platforma latająca FlyEye

W dniu 18 lipca 2013 r. na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól oraz Sława Śląska (RDLP w Zielonej Górze) testowano możliwości wykrywania pożarów lasów i obserwacji terenu przez bezpilotową platformę latającą FlyEye....więcej »

50 lat SPOPL

W dniu 11 kwietnia 2013 r. odbyła się w Instytucie Badawczym Leśnictwa uroczystość z okazji jubileuszu 50-lecia Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu....więcej »

Międzynarodowy projekt EFFMIS

W dniach 19-20 czerwca 2012 r. odbyła się wizyta studyjna i spotkanie bilateralne w ramach międzynarodowego projektu EFFMIS (European Forest Fire Monitoring using Information Systems)....więcej »

Europejski Monitoring Pożarów Lasu

W dniach 25-26 kwietnia 2012 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyły się międzynarodowe warsztaty w ramach projektu EFFMIS (Europejski Monitoring Pożarów Lasu za pomocą Systemów Informatycznych)....więcej »