Opracowanie: E. Dmyterko, A. Sawicki
ZZ
Wizyta prof. dr. hab. Andreasa Roloffa z Niemiec

31
mar
2010

Na zaproszenie Zakładu Zarządzania Zasobami Leśnymi w dniach 31.03-1.04. 2010 r. gościł w IBL profesor Andreas Roloff.

Profesor Andreas Roloff

 

   Profesor Andreas Roloff jest kierownikiem Zakładu Botaniki i Zoologii Leśnej Drezdeńskiego Uniwersytetu Technicznego, z siedzibą w miejscowości Tharandt.
    W pierwszym dniu pobytu, tj. 31 marca br., prof. dr hab. Andreas Roloff był w Zakładzie Zarządzania Zasobami Leśnymi IBL, gdzie przedstawił wybrane zagadnienia, opracowywane w Katedrze Botaniki Leśnej i zapoznał się z niektórymi projektami badawczymi realizowanymi w Zakładzie Zarządzania. Prezentował wyniki badań dotyczące przede wszystkim wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na drzewa leśne oraz tolerancji drzew na stres wywołany suszą. Szczególnie zainteresował go temat badawczy "Opracowanie symulacji zagrożeń od czynników abiotycznych ekosystemów leśnych", zlecony przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Okazało się, że w przedstawionej tematyce obu ośrodków naukowych uwzględniono wiele tych samych elementów, odrębne wynikały natomiast z różnicy specyfiki specjalizacji autorów. Po spotkaniu nasz Gość oglądał drzewa rosnące w parkach i przy ulicach Warszawy. Ocenił m.in. witalność kasztanowców, dębów, grabów i innych gatunków w Parku Łazienkowskim, a także dęba posadzonego przed Zamkiem Królewskim przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dyskutował z doc. dr hab. Elżbietą Dmyterko i dr. Tomaszem Oszako, który wykonał wiele ekspertyz zagrożonych drzew w mieście, np. o różnych sposobach pielęgnacji drzew przesadzanych w późnym wieku, czy szansie przeżycia oglądanych osobników.

   Następnego dnia, 1 kwietnia, prof. A. Roloff wygłosił wykład dotyczący wpływu zmieniających się warunków klimatycznych na dobór gatunków drzew rosnących w miastach (więcej o seminarium). Wyniki badań nad wpływem tych warunków na dobór drzew leśnych zostały wcześniej opublikowane (Roloff A., Grundmann B. M. 2008. Waldbaumarten und ihre Verwendung im Klimawandel. Archiv für Forstwesen und Landschaftsökologie, 42, 3: 97-109.).

Tekst: E. Dmyterko,
Fot.: A. Sawicki

TAGI: archiwum aktualnosci zz


Informacje

Leśne Centrum Informacji

W dniu 3 listopada 2011 r. w siedzibie IBL została podpisana umowa o realizacji Projektu pt.: „Leśne Centrum Informacji - platforma informacyjna monitoringu środowiska przyrodniczego” (LCI)....więcej »

Utworzenie Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych (PZZL)

W dniu 25.05.2011 r. Polski Związek Zrzeszeń Leśnych został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jego siedziba mieści się w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym przy ul. Braci Leśnej 3....więcej »

Wizyta prof. dr. hab. Andreasa Roloffa z Niemiec

Na zaproszenie Zakładu Zarządzania Zasobami Leśnymi w dniach 31.03-1.04. 2010 r. gościł w IBL profesor Andreas Roloff....więcej »