05.10.2022 r. odbędzie się seminarium naukowe pt. „Alien plant Pathogens in agriculture and forestry”

Seminarium odbędzie się w 5 października 2022 r. (środa) o godz. 11.00 w sali konferencyjnej (parter budynku B) w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym.
Instytut Badawczy Leśnictwa serdecznie zaprasza na seminarium naukowe, podczas któego Dr. Slavica Matic z Institute for Sustainable Plant Protection (IPSP) National Research Council of Italy (CNR) w Torino wygłosi referat pt. „Alien plant Pathogens in agriculture and forestry”. Językiem seminarium będzie język angielski.

Dr. Slavica Matic

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium!

—————————————————————————–

Slavica Matić ukończyła studia rolnicze w 2001 roku na Wydziale Rolniczym Wschodniego Sarajewa (Bośnia i Hercegowina). Następnie uzyskała DSPU w zakresie zintegrowanego zarządzania szkodnikami w śródziemnomorskich uprawach drzew owocowych w Śródziemnomorskim Instytucie Agronomicznym w Bari (IAMB), Międzynarodowym Centrum Zaawansowanych Śródziemnomorskich Studiów Agronomicznych (CIHEAM) w 2003 r., tytuł magistra w zakresie IPM w IAMB-CIHEAM w 2004 r. oraz tytuł doktora w zakresie ochrony roślin w DISSPA, na Uniwersytecie w Bari w 2008 r.
Odbyła trzy staże podoktorskie w ICGEB w Treviso, w Krajowej Radzie Badań Naukowych (CNR), w Instytucie Zrównoważonej Ochrony Roślin (IPSP) w Turynie oraz w DISAFA na Uniwersytecie w Turynie. Następnie przez trzy lata pracowała w Centrum „AGROINNOVA” w Turynie. Współpracowała z IAM-CIHEAM w Bari oraz z Federalnym Instytutem Agromedycznym w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). W 2020 roku pracowała jako badacz w DISAFA. We wrześniu 2020 roku została zatrudniona jako stały pracownik naukowy w IPSP-CNR. Od 2017 roku pełni funkcję recenzenta w „Frontiers in Plant Science” oraz redaktora naczelnego w „Journal of Plant Diseases and Protection” i „Phytoparasitica”.
Jej zainteresowania badawcze to: biologia molekularna patogenów o znaczeniu gospodarczym na roślinach rolniczych, w szczególności wirusów i grzybów. Zajmuje się tematami związanymi z epidemiologią tych patogenów oraz ich interakcją z roślinami w kontekście zmian klimatycznych. Zajmuje się diagnostyką molekularną i serologiczną patogenów roślin, ze szczególnym uwzględnieniem patogenów roślin kwarantannowych, a także innowacyjną diagnostyką precyzyjną. Ponadto interesuje się ekspresją białek w roślinach, które mogą być wykorzystane w medycynie, weterynarii i farmacji, a także epidemiologią patogenów człowieka lub zwierząt obecnych w środowisku, w sektorze rolniczym i hodowlanym, ze szczególnym zainteresowaniem „one health approach”.

Szczegóły
  • Miejsce: Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym, ul. Braci Leśnej 3, sala konferencyjna (parter budynku B)
  • Termin: 5 październik 2022 11:00 – 5 październik 2022 13:00
  • Opiekun: dr hab. Tomasz Oszako, prof. IBL
  • telefon: 22 71 53 823, mobile: +48 604 849 391
  • e-mail: T.Oszako@ibles.waw.pl
Materiały do pobrania
Translate »