IBL na Dniach SGGW 2023

Dni SGGW to święto całej uczelnianej społeczności, ale także wszystkich instytucji, którym edukacja przyrodniczo-leśna jest bliska sercu. Instytut Badawczy Leśnictwa corocznie podczas uczelnianego pikniku prezentuje swoją szeroką ofertę edukacyjną.

Zespół Instytutu Badawczego Leśnictwa

Podczas dwudniowego (19-20 maja) święta Uczelni, Instytut Badawczy Leśnictwa promował dwa projekty współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie” oraz „Wyposażenie, doposażenie oraz adaptacja i rozbudowa obiektów infrastruktury Izby Edukacji Leśnej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym”.

Wśród wielu atrakcji czekających na gości w dwa piknikowe dni znalazły się m.in.: wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie fotograficznym pt. „Cztery żywioły w lasach”, modele zwierząt z rozmiarze XXL – rodzina dzików i saren, gry zręcznościowe: budowanie wieży z klocków drewna i wyścig zająca z żółwiem, jak również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o tropach zwierząt z użyciem piasku kinetycznego, rozpoznawanie gatunków ptaków i grzybów występujących w polskich lasach, a także różnorodne gadżety edukacyjne wykonane z drewna. Za wykazanie się wiedzą, oprócz gadżetów, można było otrzymać wydawnictwo Ligi Ochrony Przyrody – „Przyrodę Polską” a na najmłodszych czekała kolorowanka o tematyce przyrodniczej. Wszystkie elementy stoiska cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników wydarzenia, a w szczególności wśród tej najmłodszej publiczności. 

Edukacja najmłodszych miłośników przyrody

Stoisko Instytut Badawczego Leśnictwa odwiedził prof. dr hab. Andrzej Grzywacz

W ramach projektu o zjawiskach klęskowych występujących w polskich lasach naukowcy z IBL prezentowali możliwości przeciwdziałania i minimalizacji skutków klęsk, w kontekście czterech żywiołów: I. OGNIA – pożary lasu, II. ZIEMI – szkody biotyczne – gradacje szkodliwych owadów i szkody antropogeniczne – zanieczyszczenia gleby, III. POWIETRZA – szkody od wiatru, zanieczyszczenia powietrza i IV. WODY – susze i powodzie, zjawiska związane z opadem śniegu i niską temperaturą – okiść, sadź, śniegołomy. Więcej informacji o działaniach edukacyjnych realizowanych w ramach projektu jest dostępne na witrynie internetowej: www.zywiolywlasach.pl.

„Szlak leśnych gigantów”, czyli modele ssaków  w skali 1:1, cieszyły się dużym zainteresowaniem

Zabawa w odgadywanie tropów zwierząt

Zespołowe zajęcia integracyjne

W imieniu Instytutu Badawczego Leśnictwa pragniemy serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom za możliwość promowania wśród społeczności zgromadzonej w środku Warszawy, działalności naukowej i edukacyjnej Instytutu. 

Tekst: Artur Sawicki

Zdjęcia: Archiwum IBL

Translate »