IV Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”

IV Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start” odbył się 21 września 2019 r., a więc tuż przed zakończeniem lata. W rywalizacji sportowej wzięło udział 158 osób, najwięcej z dotychczasowych edycji biegu.

Bieg został zorganizowany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska PIB, Nadleśnictwem Chojnów, Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych oraz drużyną biegową „Run Forest IBL”. Celem zorganizowanego wydarzenia była popularyzacja wśród pracowników jednostek naukowych w Polsce biegania oraz nordic walking jako najprostszych form ruchu i sportu.

Start biegu na 5 km

Rywalizacja sportowa odbyła się w trzech konkurencjach biegowych oraz marszu nordic walking. Dla najmłodszych uczestników, grupy przedszkolaków, została przygotowana 200 metrowa trasa wyznaczona wzdłuż jednej ze ścieżek edukacyjnych zlokalizowanych na terenie Instytutu. Nad bezpieczeństwem najmłodszych biegaczy czuwali rodzice, którzy licznie zdecydowali się pobiec razem ze swoimi pociechami.

Emocje i podziękowania za rywalizację na mecie

Najszybsi chłopcy w biegu przedszkolaka

Rywalizacja starszych dzieci, ze szkół podstawowych, miała miejsce na dystansie około 800 m. W obu biegach na starcie stanęło ponad 50 dzieci. Najszybszą dziewczyną w biegu przedszkolaka okazała się Zoja Szot, a w biegu szkół podstawowych Monika Sławska. Wśród chłopców rywalizacje na tych dystansach wygrali Bartosz Hajduk (bieg przedszkolaka) oraz wśród starszych dzieci Kacper Buczkowski.

Zwycięzcy biegu szkół podstawowych

Bieg główny na dystansie 5 km przyciągnął w tym roku na start 81 biegaczy z kilkudziesięciu miejscowości, wśród których najliczniej reprezentowaną miejscowością była Warszawa. Trasa biegu „Naukowcy na start” wiodła urokliwymi ścieżkami i drogami leśnymi Lasów Sękocińskich, a ze względu na swój profil w początkowym etapie biegu mogła sprawić biegaczom sporo trudności. W pięknych, jesiennych okolicznościach przyrody najszybciej trasę pokonała Anna Stankiewicz z grupy biegowej Dogoń Grodzisk Mazowiecki (czas 22:46). Wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Mikołaj Bąk z Państwowego Instytutu Geologicznego PIB (czas 18:58).

Zwycięzcy biegu głównego na dystansie 5 km

Tradycyjnie podczas naszego biegu wyłoniono również najszybsze biegaczki i biegaczy w kategoriach „naukowych”. Wśród „profesorów i doktorów habilitowanych” kolejny rok z rzędu triumfowali Małgorzata i Marek Sławscy z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W kategorii „doktor” zwyciężyła Marzena Niemczyk z Instytutu Badawczego Leśnictwa, a wśród mężczyzn Marek Goździk z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych. Wśród „Magistrów i doktorantów” trasę 5 km najszybciej pokonali Justyna Jonik z Wojskowej Akademii Technicznej i Marcin Lasocki z Państwowego Instytutu Geologicznego PIB.

Nagrodzeni wśród kobiet i mężczyzn w kategorii „profesor i doktor habilitowany"

Nagrodzeni wśród kobiet i mężczyzn w kategorii „profesor i doktor habilitowany”

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii "doktor"

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii „doktor”

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii "magister i doktorant"

Zwycięzcy w Biegu Głównym w kategorii „magister i doktorant”

Również na dystansie 5 km rywalizowało 27 uczestników marszu nordic walking. Wśród Pań najszybciej trasę pokonała Aleksandra Musiatowicz (czas 36:11), natomiast wśród Panów Wojciech Gil (czas 35:44).