Kontrolowane wypalanie wrzosowisk w Nadleśnictwie Drygały

Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu w dniu 11 października 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Drygały przeprowadziło terenową  część warsztatów z kontrolowanego wypalania wrzosowisk.

Kontrolowane wypalanie jako czynna forma ochrony wrzosowisk

W trakcie szkolenia uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności prawidłowego prowadzenia wypalania, przygotowania powierzchni oraz wykorzystania sprzętu podręcznego w zabezpieczeniu przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia. Szkolenie miało charakter praktyczny i polegało na wypaleniu dwóch obszarów o powierzchni 1 i 1,5 hektara, znajdujących się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Orzysz.

Odprawa przed rozpoczęciem wypalania.

Cześć praktyczną poprzedzało szkolenie teoretyczne, na którym omówione zostały aspekty prawne, zasady i warunki prowadzenia kontrolowanego wypalania, jako czynnej formy ochrony wrzosowisk.

Wypalanie wrzosowisk na terenie Nadleśnictwa Drygały było połączone z prowadzeniem przez naukowców z Akademii Pomorskiej w Słupsku i Uniwersytetu Wrocławskiego, badań monitoringowych związanych z wpływem kontrolowanego wypalania na florę i faunę wrzosowisk.

Wykorzystanie liniowej metody wypalania.

W części praktycznej oprócz pracowników IBL, Nadleśnictwa Drygały i Jędrzejów, udział wzięli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie oraz Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej z Bemowa Piskiego.

 

Tekst: Damian Czubak
Zdjęcia: Łukasz Tyburski

Translate »