Stacjonarne spotkanie partnerów projektu RE-ENFORCE w Sopron

W dniach 23-28 marca w Sopron odbyło się spotkanie partnerów projektu “Współpraca międzynarodowa w zakresie opartych na naturze rozwiązań w celu odbudowy zdegradowanych lasów w Europie Środkowej – RE-ENFORCE”.

Głównym celem spotkania było omówienie wymagań dotyczących danych oraz metod modelowania w kontekście kluczowych zagrożeń dla ekosystemów leśnych. Dyskusje dotyczyły m.in. wpływu suszy, gradacji kornika, pożarów, silnych wiatrów oraz zamierania jesionu (ash dieback) na kondycję lasów Europy Środkowej. Istotną częścią obrad było również modelowanie usług ekosystemowych, które ma wspierać podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania środowiskiem.

Integralnym elementem spotkania była wizyta terenowa w Fertő-Hanság National Park, w rejonie lasów Lébény. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na problem zamierania jesionu, w tym z różnymi strategiami stosowanymi w kompleksie leśnym Tölgy-erdő. Przedstawiciel parku, Attila Fersch, zaprezentował rozwiązania oparte na naturze (NBS), wskazując ich rolę w adaptacji ekosystemów do zmieniających się warunków klimatycznych.

W trakcie wizyty terenowej uczestnicy byli również oprowadzani przez prof. Ferenca Lakatos, który przedstawił zagadnienia związane z przebudową drzewostanów po gradacji kornika. Zaprezentowano praktyczne podejścia do odbudowy lasów oraz zwiększania ich odporności na przyszłe zagrożenia biotyczne i abiotyczne.

Odwiedzono także centrum przyrodnicze Csárda. Omówiono tam zagadnienia związane z regulacją stosunków wodnych, które ograniczają ryzyko powodzi, a jednocześnie wpływają na kondycję lasów w warunkach postępujących zmian klimatu. W terenie obserwowano również funkcjonowanie ekosystemów w trudnych warunkach, w tym obecność ptaków wodnych.

Spotkanie miało charakter zarówno analityczny, jak i praktyczny, łącząc prace nad modelowaniem i danymi z obserwacją działań wdrażanych w terenie. Szczególny nacisk położono na adaptację lasów do zmian klimatu oraz przeciwdziałanie chorobom drzew i gradacjom owadów, w tym zamieraniu jesionu i gradacji kornika.

 

Opr. Zespół RE-ENFORCE IBL

Fot. Archiwum IBL

 

Translate »
Instytut Badawczy Leśnictwa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.