Studenci leśnictwa SGGW z wizytą w Instytucie Badawczym Leśnictwa

9 maja br. studenci Wydziału Leśnego SGGW w ramach zajęć dydaktycznych odwiedzili nasz Instytut. Organizatorką spotkania była dr inż. Agata Konecka (Katedra Hodowli Lasu SGGW), która zadbała o to, by program wizyty był bogaty i inspirujący.

Przyszłych leśników przyjęli i podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem pracownicy naukowi IBL:

  • dr inż. Wojciech GilZakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych,
  • dr inż. Łukasz TyburskiLaboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu,
  • dr hab. Paweł PrzybylskiZakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych/ GenLab,
  • dr hab. Szymon JastrzębowskiZakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych/Stacja Oceny Nasion,
  • dr inż. Piotr WrzesińskiZakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych/ Dendrolab,
  • dr hab. Marzena Niemczyk Zakład Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją dokonań i szerokiego spektrum projektów badawczych realizowanych oraz możliwych do zrealizowania zarówno w Zakładzie Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych (ZHLiGDL), jak i Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu (LPpoż). Podczas spotkania zwrócono uwagę na aktualnie stosowane rozwiązania w ochronie przeciwpożarowej lasu. Zaprezentowano znaczenie Krajowego System Informacji o Pożarach Lasu oraz danych zbieranych przez meteorologiczne punkty pomiarowe, które znajdują się na terenie LP.

Następnie, studenci udali się z wizytą na zajęcia praktyczne do działających w ZHLiGDL laboratoriów GenLab, Dendrolab oraz Stacji Oceny Nasion. W trakcie zajęć praktycznych omówiono między innymi:

  • GenLab: nowoczesne narzędzia analizy zmienności genetycznej drzew leśnych w oparciu o markery DNA. Zaprezentowano znaczenie praktyczne analiz genetycznych dla gospodarki leśnej. Największe zainteresowanie studentów zyskała analiza rtPCR, która w badaniach drzew leśnych jest identyczna jak w analizie wirusa SARS COV-2.  
  • Stacja Oceny Nasion: teoretyczne i praktyczne aspekty oceny nasion stosowanej w Lasach Państwowych. Omówiono m.in. takie metody jak: krojenie, kiełkowanie, barwienie, badania rentgenowskie, a także metody pomocnicze, np. test konduktometryczny i test przyspieszonego starzenia. Zaprezentowano także proces łuszczenia nasion z szyszek oraz metody stratyfikacji nasion spoczynkowych.
  • Dendrolab: kierunki badań z zakresu dendrochronologii i anatomii ilościowej drewna obejmujące adaptację gatunków drzew do zmian klimatu, badania proweniencyjne oraz identyfikację gatunków drzew na podstawie struktury anatomicznej drewna.

Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia unikalnej kolekcji nasion ponad 300 gatunków drzew i krzewów, zgromadzonej w Instytucie.

Wizyta w IBL była doskonałą okazją do połączenia wiedzy akademickiej z praktyką oraz pokazała, jak ważna jest współpraca nauki z gospodarką leśną.

Opracowanie tekstu: W. Duranowska

Fot. P. Przybylski

Translate »
Instytut Badawczy Leśnictwa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.