IBL
Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)

19
kwi
2018

12 kwietnia 2018 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym odbyło się seminarium naukowe, na którym naukowcy z Zakładów Ekologii i Ochrony Lasu IBL przybliżyli tematykę ochrony i uprawy trufli letniej.

   Trufle, to grzyby workowe, które tworzą symbiozę mykoryzową z wieloma gatunkami drzew, krzewów i roślin zielnych. Owocniki trufli są szczególnie cenione z uwagi na ich walory smakowe i zapachowe. Współcześnie, oprócz najpopularniejszej pod względem kulinarnym trufli białej (Tuber magnatum Picco) i trufli czarnozarodnikowej (T. melanosporum Vittad.), do cenionych gatunków należą trufle: zimowa (T. brumale Vittad.), wielkozarodnikowa (T. macrosporum Vittad.), wgłębiona (T. mesentericum Vittad.) i biaława (T. borchii Vittad.), a także trufla letnia (T. aestivum Vittad.) i jej odmiana jesienna (T. aestivum var. uncinatum Chatin), zwana też truflą burgundzką. Trufle w naszym kraju są dziś uważane za grzyby rzadkie, chociaż w XIX w. były stale obecne w polskiej kulturze, o czym świadczą liczne źródła historyczne.

   Od około 10 lat obserwowany jest renesans trufli w Polsce – wzrasta zainteresowanie społeczeństwa pozyskiwaniem i użytkowaniem tych grzybów. Pomyślne wyniki badań dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii trufli, jak i udane próby zakładania ogrodów truflowych z użyciem rodzimego inokulum, potwierdzają potencjał naszego kraju w uprawie trufli.

   Kluczowym wynikiem prowadzonych w Instytucie Badawczym Leśnictwa badań jest uzyskanie owocników trufli letniej w uprawie, co wskazuje, że stosowane metody hodowli (wzorowane na metodach stosowanych w krajach śródziemnomorskich), sprawdzają się również w warunkach środowiskowych Polski. Taki wynik otwiera nowe możliwości w propagowaniu ochrony czynnej cenionego gatunku grzyba, jak również może mieć znaczenie gospodarcze w Lasach Państwowych w kontekście promowanych przez DGLP działań na rzecz społeczeństwa i korzystania z dóbr lasu. Wpisuje się również w promowane w Europie  rolniczo-leśne przedsięwzięcia o charakterze ekonomiczno-socjalnym.

Dr inż. Piotr Gołos -  Zastępca Dyrektora IBL ds. Ekonomicznych

   Seminarium otworzył dr inż. Piotr Gołos - Zastępca Dyrektora IBL ds. Ekonomicznych, który w imieniu Dyrekcji Instytutu Badawczego Leśnictwa powitał przybyłych gości. Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych reprezentowały: mgr inż. Jolanta Błasiak i mgr inż. Małgorzata Czyżewska. W seminarium wzięli również udział dr hab. Andrzej Szczepkowski i dr hab. Paweł Staniszewski (przedstawiciele Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie), dr Julia Pawłowska (Polskie Towarzystwo Mykologiczne), pan Paweł Kania (Związek Leśników Polskich), pani Justyna Potocka (Ruch Obrony Lasów Polskich), a także przedstawiciele Dyrekcji i pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Głos zabiera mgr inż.Jolanta Błasiak z Dyrekcji generalnej Lasów Państwowych

   Kierownik zrealizowanego projektu pt. „Możliwości ochrony, uprawy i gospodarowania truflą letnią (Tuber aestivum Vitt.)", dr hab. Dorota Hilszczańska wprowadziła przybyłych w prezentowaną tematykę, a następnie zaprosiła do wysłuchania referatów:

  • „Trufle - dane historyczne i środowiskowe" (dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka);
  • „Zbiorowiska mykoryz w uprawach trufli letniej (T. aestivum Vitt.). Identyfikacja mykoryz." (dr hab. Dorota Hilszczańska, dr inż. Katarzyna Sikora, mgr inż. Hanna Szmidla);
  •  „Parametry fizyczno-chemiczne gleby i rozkład wilgotności oraz temperatury w glebie" (dr inż. Michał Wróbel);
  • „Owady zasiedlające owocniki trufli letniej (T. aestivum Vitt.) - potencjalne zagrożenie dla upraw" (dr inż. Radosław Plewa, dr inż. Tomasz Jaworski);
  • „Wytyczne prowadzenia upraw truflowych" (dr hab. Dorota Hilszczańska).

Referat wygłasza dr hab. Dorota Hilszczańska

Referat wygłasza dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka

Referat wygłasza dr inż. Michał Wróbel

Referat wygłasza dr inż. Radosław Plewa

   Po sesji referatowej, zgromadzeni goście zostali zaproszeni do dyskusji i zadawania pytań. Transmisja z seminarium dostępna była na kanale YouTube "Transmisje na żywo": https://www.youtube.com/watch?v=3opRtB4lqL4&feature=youtu.be

opr. dr inż. Aleksandra Rosa-Gruszecka

zdjęcia: Leszek Kruczek

TAGI: tuber trufle ochrona lasu


Więcej Informacji

Nagroda 18 MFFP dla filmu „Życie drzewa”!

Z dumą informujemy, że film „Życie drzewa”, wykonany na potrzeby projektu Forbiosensing, zdobył nagrodę dla filmu o charakterze edukacyjnym!...więcej »

Wspomnienie o Profesorze Andrzeju Kolku

Społeczność Instytutu Badawczego Leśnictwa ze smutkiem przyjęła wiadomość, że w dniu 6 października 2020 r. zmarł prof. dr hab. ANDRZEJ KOLK....więcej »

Profesor Andrzej Klocek przechodzi na emeryturę

31 sierpnia 2020 r. Profesor Andrzej Klocek, długoletni Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, przeszedł na emeryturę....więcej »

Relikty „Cudu nad Wisłą” na terenach leśnych i nie tylko

„Inwentaryzacja wybranych reliktów Bitwy Warszawskiej z 1920 r.”...więcej »