V Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa i Instytutu Ochrony Środowiska – PIB „Naukowcy na start”

W miniony weekend Instytut Badawczy Leśnictwa gościł na swoim terenie biegaczy i chodziarzy z całej Polski podczas piątej edycji biegu „Naukowcy na start”.

Na starcie biegu głównego stawiło się 59 osób, część z nich gościła we wszystkich edycjach naszego biegu! Urokliwą trasę biegnącą wśród lasów Leśnictwa Sękocin najszybciej pokonał Sylwester Kuśnierz (Markowi Biegacze) z czasem 17:35. Wynik ten jest nieoficjalnym rekordem trasy. Drugie miejsce zajął najmłodszy uczestnik biegu – 16-letni Piotr Kleczewski (19:21), a trzecie Marcin Niedziński (Wiejska Grupa Biegowa) z czasem 20:13.

Bieg główny w czasie 17:35, nieoficjalnym rekordzie trasy, pokonał pan Sylwester Kuśnierz (Markowi Biegacze) 

Wśród kobiet, najszybsza była reprezentująca barwy grupy Dogoń Grodzisk Mazowiecki, Anna Stankiewicz (23:39). Drugie i trzecie miejsce przypadło Marinie Gerszewskiej (Niewychowani Fizycznie) oraz Wioletcie Kozdrój (Dżakarta Run Team). Panie przybiegły na metę odpowiednio po 24 min 48 s oraz 25 min 40 s.

W biegu głównym wśród kobiet najszybsza była Anna Stankiewicz reprezentująca barwy grupy Dogoń Grodzisk Mazowiecki

Głównym celem naszego biegu jest promowanie aktywności fizycznej wśród pracowników naukowych. Dlatego, oprócz najszybszych biegaczy i biegaczek wyróżniamy najszybsze osoby w autorskich kategoriach naukowych: magister i doktorant, doktor, doktor habilitowany i profesor. Nie inaczej było również podczas piątej edycji. W kategorii doktor habilitowany i profesor najszybciej trasę pokonali Małgorzata Sławska i Marek Sławski, którzy reprezentują Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wśród doktorów pierwsza trójka mężczyzn  była następująca: Mariusz Ciesielski (IBL), Tomasz Jabłoński (IBL) oraz Krystian Szczepański (IOŚ-PIB). Największa konkurencja była w kategorii magister i doktorant. Wśród kobiet pierwsza była Renata Miąsko (12tri.pl/TeamZabieganeDni), druga Agata Smerd (IOŚ-PIB), trzecia Maja Sadkowska (IBL). Pierwsza trójka mężczyzn: Maciej Okrasa (IOŚ-PIB), Jacek Nowocień (Uczniowski Klub Sportowy Rusiec) oraz Marcin Korenkiewicz (IOŚ-PIB).

W kategorii doktor habilitowany i profesor najszybciej trasę pokonał dr hab. Marek Sławski z SGGW

Najszybsi wśród doktorów w kategorii mężczyzn: Mariusz Ciesielski (IBL), Tomasz Jabłoński (IBL), Krystian Szczepański (IOŚ-PIB)

 Marsz nordic walking ukończyło 21 osób, wśród których nagrodzono:
  • najszybsze kobiety: Małgorzatę Puszkarską (czas 35:41), Małgorzatę Kozłowską (36:37), Monikę Andrychiewicz (37:01);
  • najszybszych mężczyzn: Marcina Tomczaka (czas 33:10), Adama Klimczaka (33:39), Piotra Zdziarskiego (34:55).

Marsz nordic walking ukończyło 21 osób

Pełne wyniki biegu głównego oraz marszu nordic walking na dystansie 5 km dostępne są na stronie zapisów: https://zapisyonline.pl/wydarzenie/377,v-bieg-instytutu-badawczego-lesnictwa-oraz-instytutu-ochrony-srodowiska-pib-naukowcy-na-start

   Tradycją jest, że oprócz biegu i marszu dla osób powyżej 16 roku życia organizujemy również biegi dla przedszkolaków i dla uczniów szkół podstawowych. Najmłodsze dzieci miały do pokonania dystans 200 m. Na starcie stawiła się siódemka dzielnych maluchów, którzy z radością pokonały trasę od początku do końca, przy asyście swoich rodziców. W tej grupie nagrodziliśmy wszystkich uczestników i mamy nadzieję, że zamiłowanie do sportu pozostanie z nimi na długie lata.

Zwycięzcy Biegu Przedszkolaka

W biegu szkół podstawowych dystansie 800 m pierwsze trójki dziewcząt i chłopców były następujące:

  • klasy I-IV: dziewczyny – Zoja Szot, Nela Kędzior, Olga Józefacka; chłopcy: Aleksander Nagórek, Bartosz Chęcik, Stanisław Prędkopowicz;
  • klasy V-VIII: dziewczyny – Karolina Górska, Isabella SzotekLena Karpeta; chłopcy: Kacper Zagórski, Franciszek Szot, Witek Hejduk.

Uczestnicy biegu szkół podstawowych

Tegoroczne wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie współorganizatorów:

  • Instytutu Ochrony Środowiska – PIB;
  • Nadleśnictwa Chojnów;
  • Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

   Uczestnicy biegu mogli skorzystać z wielu atrakcji, które zostały przygotowane w ramach równolegle odbywającego się Pikniku Rodzinnego z okazji Festiwalu Nauki oraz projektu „Żywioły w lesie”. Edukatorzy z IBL oraz Nadleśnictwa Chojnów zapoznali chętnych z ciekawostkami dotyczącymi lasu podczas wielu zabaw edukacyjnych oraz wycieczki szlakiem Leśnych Gigantów. Podczas wydarzenia dla uczestników przewidziano również ognisko oraz dzięki uprzejmości Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, nadarzyła się okazja, żeby spróbować przysmaków „Dobre z lasu”.

Food truck z przysmakami „Dobre z lasu” serwował m.in. dziczyznę i zupę grzybową

Zdjęcia z V. Biegu „Naukowcy na start” można obejrzeć na naszym koncie na Facebooku. Kolejna edycja biegu już w 2023 r. O szczegółach poinformujemy wkrótce. 

Opracowanie: Mariusz Ciesielski, Tomasz Jabłoński

Zdjęcia: arch. IBL

Translate »