IBL na Kongresie „Nauka dla Społeczeństwa”

W dniach 3-5 czerwca 2023 r. na Politechnice Warszawskiej (PW) odbył się Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”. Kongres został objęty patronatami honorowymi Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji i Nauki.

   Trzeciego dnia Kongresu, podczas części plenarnej prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki przedstawicielom instytutów, które w wyniku ostatniej oceny parametrycznej otrzymały kategorie naukowe „A” i „A+”, wręczył okolicznościowe statuetki.

   Statuetkę w kategorii „A” dla Instytutu Badawczego Leśnictwa z rąk Ministra odebrał dr hab. Krzysztof Stereńczak, prof. IBL, zastępca dyrektora IBL ds. naukowo-badawczych. Po uroczystym wręczeniu medali i statuetek odbyła się debata plenarna pt. „Przyszłość instytutów w Polsce”.

   Kongres to nie tylko referaty i obrady, ale również bardzo szeroko pojęta popularyzacja nauki wśród społeczeństwa. Przez trzy dni w Auli Małej PW odbywały się wykłady i panele popularnonaukowe, natomiast w Auli Wielkiej PW zorganizowano wystawę osiągnięć instytutów, jednostek edukacyjnych i popularyzujących naukę. Łącznie swoją ofertę naukową i edukacyjną prezentowały 34 instytuty badawcze.

   Instytut Badawczy Leśnictwa reprezentowali naukowcy z: Zakładu Geomatyki (ZG) Zakładu Ochrony Lasu (ZOL), Zakład Lasów Naturalnych (ZLN) oraz pracownik Sekretariatu IBL.

    Mgr inż. Marek Lisańczuk i dr inż. Tomasz Hycza przedstawili możliwości zastosowania dronów i narzędzi geomatycznych w nowoczesnym leśnictwie.

     Dr Izabela Sondej prezentowała projekt „Otwarte Zasoby Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych” (OZwRCIN), realizowany w Instytucie w latach 2018-2021. Dr inż. Katarzyna Sikora, dr inż. Miłosz Tkaczyk oraz dr inż. Hanna Szmidla z ZOL omówili nowe technologie stosowane w ochronie lasu. Mgr inż. Artur Sawicki omawiał projekty, które uzyskały dofinansowanie ze środków NFOŚiGW. Pierwszy to „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie”, drugi zaś, w ramach którego na terenie IBL powstał Szlak Leśnych Gigantów to „Wyposażenie, doposażenie oraz adaptacja i rozbudowa obiektów infrastruktury Izby Edukacji Leśnej IBL”.

   Odwiedzający stoisko interesowali się m.in. masowym występowaniem pasożytniczej jemioły, uprawą trufli letniej, jak również owadami stanowiącymi zagrożenie dla polskich lasów. Nie zabrakło również pytań dotyczących przyszłości Puszczy Białowieskiej, problemu związanego z wchodzenia dzików do miast, czy też chorób odkleszczowych, w tym boreliozy.

   Przez trzy dni Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa” stoisko IBL odwiedziło kilkaset osób.

Opr. Artur Sawicki

Zdjęcia: archiwum IBL

Translate »