Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
![](https://www.ibles.pl/wp-content/themes/ibles/assets/img/background/bg-hero.jpg)
Troszczymy się o las
Instytut Badawczy Leśnictwa. Zgodnie z celami statutowymi, prowadzi badania i prace rozwojowe w zakresie: zalesiania i odnawiania lasu, pielęgnacji, użytkowania, a także ekologii, ochrony przyrody, genetyki oraz ekonomiki i polityki leśnej. Instytut aktywnie uczestniczy w opracowaniu, na rzecz organów władzy państwowej, aktów prawnych oraz innych dokumentów, w tym wynikających z międzynarodowych konwencji i porozumień, a także Polityki Leśnej Państwa. Czytaj więcej
Aktualności
![](https://www.ibles.pl/wp-content/themes/ibles/assets/img/background/bg-counters.jpg?h=b3879229468419586bfb4f3fc50f0913)
Instytut Badawczy Leśnictwa w XXI w.:
Ponad 580 Zrealizowanych projektów oraz usług badawczych
Ponad 540 Ekspertyz
Ponad 2100 Publikacji naukowych
Realizowane projekty badawcze
![](https://www.ibles.pl/wp-content/themes/ibles/assets/img/content/project-1.jpg)
Projekty krajowe
-
Problematyka deficytu natury leśnej w społeczeństwie polskim i austiackim – próba utworzenia kwestionariusza psychometrycznego definiującego Deficyt Natury Leśnej
Zespół Deficytu Natury to termin bardzo popularny w świecie naukowym, zwłaszc...
-
Dzień dziecka – razem w lesie
Projekt finansowany w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II - P...
-
Wpływ stresu osmotycznego i temperatury powietrza na kiełkowanie nasion sosny zwyczajnej i wybranych obcych gatunków z rodzaju Pinus
Dynamicznie zmieniający się klimat manifestuje się między innymi w częstszym ...
![](https://www.ibles.pl/wp-content/themes/ibles/assets/img/content/project-2.jpg)
Projekty międzynarodowe
-
Drapieżne pogranicze – transgraniczna współpraca na rzecz zintegrowanej ochrony dużych drapieżników w Polsce i na Słowacji
Projekt zakłada transgraniczną współpracę na rzecz zintegrowanej ochrony dużych drapieżników w Polsce i na Słowacji. W projekcie współfinansowanym przez program Interreg Polska-Słowacja udział bierze 17 polskich oraz 2 słowackich partnerów.
-
Transnational Cooperation on nature-based solutions for restoring degraded forests of Central Europe (Współpraca międzynarodowa w zakresie opartych na naturze rozwiązań w celu odbudowy zdegradowanych lasów w Europie Środkowej)
Ochrona różnorodności biologicznej oraz promowanie adaptacji lasów do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków, to kluczowe wyzwania dla Europy Środkowej.
-
„Zrównoważone użytkowanie i inteligentne zarządzanie lasami”, akronim: SILVA NYMPHA
Głównym celem projektu SILVA NYMPHA jest wypełnienie luki w procesie zarządzania lasami, która wynika z rozproszonego i opóźnionego dostarczania informacji do ośrodków decyzyjnych. Nasza propozycja dostosowuje działania do celów zarządzania, podnosząc poziom przejrzystości i odpowiedzialności.