Seminarium wyjazdowe Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych

Punktualnie o godzinie 9.00 na leśnej polanie w miejscowości Truskaw, 7. października 2021 r. rozpoczęło się pierwsze w historii Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych – seminarium wyjazdowe.

Prelekcję pod tytułem „Bagna i wydmy, czyli kampinoskie bogactwo przyrodnicze Mazowsza” wygłosił dr inż. Szymon Jastrzębowski, debiutujący jako świeżo upieczony, licencjonowany przewodnik Kampinoskiego Parku Narodowego.

Piękne, jesienne słońce, zróżnicowane tereny KPN oraz charyzmatyczny i potrafiący zaciekawić słuchacza przewodnik – zapewniły temu wyjątkowemu Seminarium niepowtarzalną atmosferę.

Trasa krajoznawcza prowadziła czarnym szlakiem z Truskawia do Palmir, przechodząc wzdłuż granicy Obszaru Ochrony Ścisłej (OOŚ) Cyganka (z najstarszymi drzewostanami olszowymi na terenie Parku) oraz OOŚ Sieraków (największego i jednego z najstarszych OOŚ w KPN). Szlak wiódł kładkami, z których można było podziwiać kępkowo-dolinkową budowę olsu. Następnie wędrując po jednym z ramion wydmy parabolicznej obserwowaliśmy strukturę drzewostanów sosnowych na siedlisku Bśw i BMśw. Wywiązała się także w tym miejscu dyskusja na temat przyszłości drzewostanów sosnowych w KPN. Po dotarciu do Palmir, uczestnicy zwiedzili ekspozycję poświęconą egzekucjom dokonywanym przez Niemców na cywilnej ludności Warszawy i okolic. Następnie udaliśmy się na cmentarz, gdzie oddaliśmy się chwili zadumy i refleksji. Dalsza część wycieczki przebiegała wzdłuż Długiego Bagna, jedynego w KPN torfowiska wysokiego, gdzie oprócz wełnianki pochwowatej, spotkać można relikt epoki polodowcowej – chamedafne północą (jedno z dwóch stanowisk tego gatunku w KPN). Zwieńczeniem tej naukowej drogi był odpoczynek przy ognisku, na polanie, nieopodal miejscowości Pociecha.

Bogatsi w wiedzę o przyrodzie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz nierozerwalnie z nim złączonej historii walk o niepodległość Polski – pozujemy do wspólnego zdjęcia.

Wspólne zdjęcia

Na zakończenie seminarium, przy pomniku na rynku w Truskawiu, wysłuchaliśmy jeszcze opowieści o Zgrupowaniu AK „Kampinos” oraz Bitwie nad Bzurą, w której, jak się okazało walczył także członek rodziny jednego z naszych pracowników.

Opr. Tomasz Wojda, Szymon Jastrzębowski

Fot. V. Mohytych

Translate »