Podręcznik dobrych praktyk w wykorzystaniu biomasy leśnej na cele energetyczne – Krzysztof Jodłowski i Michał Kalinowski

Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary 2013. ISBN 978-83-62830-22-0, s. 60.

Publikacja bezpłatna.

Wzrost zapotrzebowania na biomasę jako surowiec energetyczny spowodował napięcia między sektorem energetycznym i przemysłem drzewnym, konkurującymi o ograniczone zasoby. Odpowiedzią na te napięcia było Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r. ograniczające atrakcyjność pozyskania do celów energetycznych drewna wielkowymiarowego i średniowymiarowego (S1, S2 i S3). W reakcji na rosnące zapotrzebowanie na biomasę leśną Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wprowadziło dwa nowe sortymenty: drobnicę gałęziowo-chrustową na zrębki energetyczne M2 Z oraz baloty M2 BE.

W niniejszym opracowaniu autorzy skoncentrowano się przede wszystkim na pozyskaniu pozostałości zrębowych i zrębków, uznając, że są to najbardziej perspektywiczne kierunki użytkowania biomasy leśnej na cele energetyczne. Wykorzystano fragmenty dwóch kompleksowych opracowań: podręcznika Richardsona i in. (2002) pt. Bioenergia ze zrównoważonego leśnictwa oraz poradnika Perssona (2011) pt. „Zielona energia z lasu”, opatrując je stosownymi odniesieniami.

Translate »