26. Festiwal Nauki – Piknik rodzinny w Instytucie Badawczym Leśnictwa

W ramach 26. Festiwalu Nauki 2022 Instytut Badawczy Leśnictwa zorganizował piknik rodzinny pt. „Ekosystemy leśne – klęski i żywioły”. Został on w tym roku poszerzony, o zrealizowany we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska – PIB, V Bieg pt. „Naukowcy na start”.

W ramach spotkania festiwalowego odbyły się wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. W trakcie przeprowadzonych gier terenowych i quizów młodzież szkolna mogła sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą, a przejście leśną ścieżką edukacyjną wraz z leśnikami pozwoliło na poznanie przyrody podwarszawskich lasów. Każda kolejna edycja Warszawskiego Festiwalu Nauki odbywa się także w pomieszczeniach Instytutu, gdzie prowadzone są lekcje warsztatowe dla młodzieży szkolnej.

Wiedzę przyrodniczo-leśną najlepiej przyswaja się… w lesie!

Podczas Pikniku rodzinnego pt. „Ekosystemy leśne – klęski i żywioły”, zorganizowanego w ramach projektu pt. „Zagrożenia ekosystemów leśnych – klęski i przeciwdziałanie” (dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), wystawione zostało specjalne stoisko, na którym najmłodsi uczestnicy byli odpytywani ze znajomości skutków działalności czterech żywiołów w lasach. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi, można było wygrać grę planszową z projektu.

Po wykazaniu się wiedzą można było wygrać edukacyjną grę planszową „Cztery żywioły”

Zarówno starsi, jak i młodsi uczestnicy pikniku mogli znaleźć na stoisku coś dla siebie: przyporządkować liść drzewa do odpowiedniego gatunku czy poznać kształt tropów zwierząt.

Można było także porozmawiać z edukatorami z zespołu projektowego o zagrożeniach dla lasu, wynikających z działalności żywiołów. Zaprezentowana została na ten temat także wystawa fotograficzna, która cieszyła się uznaniem uczestników pikniku.

Plenerowa wystawa fotograficzna pt. „Cztery żywioły w lasach” cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej

Odbiorcy o zainteresowaniach entomologicznych, mogli liczyć na przyjrzenie się bliżej małym stworzeniom zamie szkującym las. Omówione zostały gatunki owadów występujące w polskich lasach oraz rolę, jaką pełnią w ekosystemach leśnych.

A dla tych, którzy lubią większe zwierzęta – zaprezentowano specjalne modele w rozmiarze XXL, wykonane w ramach projektu „Wyposażenie, doposażenie oraz adaptacja i rozbudowa obiektów infrastruktury Izby Edukacji Leśnej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym”.

W ramach tego projektu można było poznać ofertę zajęć edukacyjnych, prowadzonych w IBL, w tym także zajęcia z wykorzystaniem VR (wirtualnej rzeczywistości).

Prezentacja zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości

Współorganizatorem spotkania było Nadleśnictwo Chojnów, które wystawiło swoje stoisko, na którym była możliwość rozmowy z leśnikami o możliwościach skorzystania z rekreacji na terenie Nadleśnictwa. Każdy uczestnik pikniku mógł spróbować swoich sił w wbijaniu gwoździa w specjalnie przygotowanych na ten cel pieńkach kilku gatunków drzew. Atrakcja ta bardzo spodobała się dzieciom.

Stoisko edukacyjne leśników z Nadleśnictwa Chojnów

Nie lada gratka czekała także na smakoszy. Mogli oni liczyć na poczęstunek w ramach projektu „Dobre z Lasu”, który realizowany przez Lasy Państwowe. Jego celem jest promowanie płodów runa leśnego, pochodzących z polskich lasów – umożliwienie dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Promuje on korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Jakie dobra czekały na uczestników pikniku? Można było posmakować kiełbasy z dzika, zjeść kanapkę ze smalcem i ogórkiem, a także rozgrzać się aromatyczną zupą grzybową.

Coś dla smakoszy – „Dobre z lasu”

Piknik został połączony z V Biegiem Instytutu Badawczego Leśnictwa „Naukowcy na start”, którego współorganizatorem jest Instytut Ochrony Środowiska – PIB. W ramach wydarzenia zorganizowane zostały: 
  • bieg przedszkolaków, 
  • bieg dzieci ze szkół podstawowych, 
  • bieg główny wraz z marszem nordic walking dla osób powyżej 16 roku życia na dystansie 5 km.

Uczestnicy biegu dzieci ze szkół podstawowych

Celem tej cyklicznej imprezy jest promowanie kultury fizycznej i korzystanie z tej formy rekreacji w lasach. Bieg główny został dedykowany pracownikom jednostek naukowych i instytutów badawczych oraz studentom z kół naukowych. Na wszystkich uczestników po biegu czekały wykonane specjalnie na ten cel drewniane medale, a także poczęstunek w postaci owoców i soków.

Każdy uczestnik V Biegu IBL i IOŚ-PIB otrzymał pamiątkowy medal

Biegom towarzyszyły również inne atrakcje. Uczestnicy pikniku, wyposażeni w fachową wiedzę, mogli posilić się kiełbaskami pieczonymi na ognisku.

Uczestnicy Pikniku rodzinnego i Biegu mogli posilić się przy ognisku

Zdjęcia z Pikniku rodzinnego można obejrzeć na naszym koncie na Facebooku. Dziękujemy wszystkim za obecność, zapraszamy za rok!

Opracowanie: Wirginia Duranowska

Zdjęcia: arch. IBL

Translate »