Kolejna edycja studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu”

W dniu 1 marca 2024 r. rozpoczęła się kolejna edycja studiów podyplomowych „Ochrona przeciwpożarowa lasu”, organizowanych wspólnie przez Instytut Badawczy Leśnictwa i Akademię Pożarniczą (wcześniej Szkołę Główną Służby Pożarniczej) w Warszawie.

W inauguracji studiów udział wzięli: Rektor-Komendant bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, Prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności mł. bryg. dr inż. Marcin Łapicz, dr inż. Anna Szajewska kierownik studiów oraz dr hab. Ryszard Szczygieł, który z ramienia Instytutu pełni rolę koordynatora tych studiów.
Studia kierowane są szczególnie do osób zajmujących się ochroną lasów przed pożarami, w tym leśników, strażaków, przyrodników, ale także dla wszystkich zainteresowanych problematyką zabezpieczenia przeciwpożarowego ekosystemów leśnych i nieleśnych. Celem studiów jest podniesienie kompetencji zawodowych i kwalifikacji słuchaczy, co przyczynić się powinno do wzrostu poziomu bezpieczeństwa pod względem pożarowym otaczającego nas środowiska naturalnego.

Na potrzeby słuchaczy i wszystkich osób zainteresowanych, opracowano i wydano we współpracy z IBL monografię pt. ”Ochrona przeciwpożarowa lasu”. Autorzy z obu instytucji przedstawili w niej aktualny stan wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu oraz dostarczyli wiedzy odnośnie praktycznych narzędzi i strategii, które mogą być wykorzystane na różnych poziomach zarządzania ochroną przeciwpożarową lasu. Monografia jest wielopłaszczyznowa, gdyż zawiera problematykę z wielu dziedzin, począwszy od zagadnień prawnych, poprzez organizację infrastruktury leśnej, łączności radiowej, lotnictwa, po sposoby detekcji ognia i kierowanie działaniami gaśniczymi. Recenzentami naukowymi monografii byli prof. dr hab. Maciej Skorupski i dr hab. Zbigniew Karaszewski.

Tekst: Łukasz Tyburski
Foto: Akademia Pożarnicza

Translate »