Świąteczne spotkanie pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa

17 grudnia 2015 r. w siedzibie Instytutu odbyło się coroczne spotkanie Dyrektora IBL z pracownikami.
dr hab. Janusz Czerepko

Dr hab. Janusz Czerepko, Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa

W pierwszej części spotkania dyrektor dr hab. Janusz Czerepko, prof. nadzw. omówił sytuację finansową Instytutu, stopień realizacji ”Koncepcji rozwoju Instytutu Badawczego Leśnictwa” oraz przedstawił zrealizowane inwestycje i remonty infrastruktury IBL. W dalszej części spotkania Dyrektor przypomniał o najważniejszych wydarzeniach oraz osiągnięciach pracowników Instytutu w mijającym roku, podkreślając wydarzenia związane z jubileuszem 85-lecia Instytutu.
Omawiając bieżącą sytuację finansową Instytutu Dyrektor podkreślił, że w ciągu roku nastąpił wzrost środków pieniężnych na ustawowych funduszach (rezerwowym, nagród, badań własnych oraz stypendialnym). Wzrosła również wartość środków Instytutu na lokatach. Na podstawie danych szacunkowych można wnioskować, że w 2015 r. Instytut powinien uzyskać dodatni wynik finansowy.
Efektem zaangażowania pracowników naukowych w zdobywaniu tematów badawczych jest dodatni bilans roboczodni w skali Instytutu. Ponadto nastąpił wyraźny wzrost liczby pracowników komórek administracyjno-ekonomicznych i obsługowych angażujących się w prace w projektach badawczych (łącznie 31 osób).

Uczestnicy Walnego zebrania Pracowników Instytutu

Analizując przeciętne zatrudnienie w latach 2010-2015 daje się zauważyć, że liczba pracowników naukowych, zwłaszcza adiunktów i asystentów utrzymuje się na stałym poziomie. Po 2010 r. nastąpił wyraźny spadek zatrudnionych profesorów zwyczajnych (z 11 do 3), natomiast w wyniku przeprowadzonych przewodów habilitacyjnych obserwuje się wzrost liczby profesorów nadzwyczajnych (z 16 do 23). W analizowanym okresie wzrosła również liczba osób zatrudnionych w Instytucie ogółem (201 w 2010 r. do 229 w 2015 r.), co jest wynikiem m.in. podpisania umów na realizację interdyscyplinarnych programów badawczych (np. LIFE+ ForBioSensing PL). Warto podkreślić, że niemal połowę (45%) stanu osobowego stanowią kobiety.

zdjęcie

Stoisko promocyjne Programu LIFE+ ForBioSensing PL „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”

Ponieważ rok jubileuszu 85-lecia Instytutu dobiega końca, tak więc Walne spotkanie pracowników było dobrym momentem do jego podsumowania. Dyrektor dr hab. Janusz Czerepko w kolejnych slajdach zaprezentował najważniejsze uroczystości, które miały miejsce w mijającym roku:

  • Uroczystość upamiętnienia 75. rocznicy śmierci Jana Teodora Hausbrandta (8 kwietnia br., Sękocin Stary);
  • Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Profesora Jana Jerzego Karpińskiego (17 kwietnia br., Białowieża);
  • Główne obchody jubileuszu 85-lecia IBL (17-18 czerwca br., Sękocin Stary) – pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego;
  • Uroczystość 35-lecia Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” nr 139 (26 października br., Sękocin Stary) – pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy;
  • Uroczyste seminarium zorganizowane z okazji 70–lecia obecności Instytutu Badawczego Leśnictwa w Krakowie (1 grudnia br., Ustroń-Jaszowiec).

Ponadto z okazji Jubileuszu IBL ukazały się następujące wydawnictwa:

  • „Rozwój i osiągnięcia IBL w latach 2010-2015″ (kontynuacja wcześniejszych publikacji za lata 1930-2000 i 2001-2005);
  • „Wyzwania i szanse leśnictwa XXI wieku” – materiały Międzynarodowej Konferencji Naukowej (Sękocin Stary, 18 czerwca br.);
  • „Placówka Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży”;
  • „Kronika Jubileuszu 85-lecia Instytutu Badawczego Leśnictwa”.

W 2015 r. odbyło się 9 konferencji (w tym 4 międzynarodowe) oraz 17 seminariów i szkoleń zorganizowanych lub współorganizowanych przez IBL. W wyniku wprowadzonej przez Dyrekcję ankietowej oceny seminariów najlepiej ocenione przez słuchaczy zostało seminarium pt. „Weryfikacja istniejących zasięgów występowania głównych lasotwórczych gatunków drzew na podstawie nowych badań”, którego głównym organizatorem i wykonawcą był dr inż. Jan Łukaszewicz z Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych.

zdjęcie

Uczestnicy Walnego zebrania Pracowników Instytutu

Nadal największym zleceniodawcą projektów realizowanych w IBL jest Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, ale zauważalny jest również wzrost skuteczności pozyskiwania środków finansowych od innych zleceniodawców krajowych oraz ze źródeł zagranicznych m.in. programów Unii Europejskiej.

W roku bieżącym na zlecenie DGLP rozpoczęto realizację 13 tematów badawczych, realizowano 62, z czego 23 zostanie zakończonych, a jako propozycje do realizacji w 2016 r. złożono do DGLP 13 projektów.

Ponadto IBL od 2015 r. realizuje 52 tematy badawcze zlecone przez innych zleceniodawców, m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, i in.

W bieżącym roku odbyły się 4 posiedzenia Rady Naukowej IBL i 4 posiedzenia Prezydium RN IBL. Najważniejsze uchwały i opinie tego ciała kolegialnego dotyczyły:

  • Powołania Kapituły Medalu IBL oraz wyboru jej Przewodniczącego i Z-cy Przewodniczącego.
  • Wewnętrznej polityki antymobbingowej w IBL.
  • Regulaminu zarządzania prawami autorskimi i prawami własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych IBL oraz wyboru składu Komisji ds. Dóbr Intelektualnych.
  • Zasad tworzenia i podziału środków z Funduszu Badań Własnych w IBL oraz Zasad podziału dotacji na działalność statutową w Instytucie.
  • Propozycji przedstawiciela Instytutu oraz rekomendacji ekspertów do prac w Radzie Leśnictwa.
  • Zmian w zapisach Statutu IBL.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie wyników ankiety okresowej oceny Dyrekcji IBL, przeprowadzonej w listopadzie br., do której pytania przygotowane zostały przez Radę Pracowników w porozumieniu z Załogą.

Dr inż. Tomasz Jabłoński, Przewodniczący Rady Pracowników IBL

Wyniki ankiety przedstawił Przewodniczący Rady Pracowników IBL dr inż. Tomasz Jabłoński. Łącznie w ankiecie wzięło udział ponad 130 osób – frekwencja 55% osób uprawnionych do głosowania. Ankietowani pracownicy IBL wysoko ocenili szeroko pojętą działalność Dyrektora IBL dr hab. Janusza Czerepko oraz Jego Zastępców: prof. dr. hab. Jacka Hilszczańskiego (ds. Naukowo-Badawczych) i dr. inż. Piotra Gołosa (ds. Ekonomicznych), wystawiając noty w przedziale 4,15-4,18 (przy skali 1-5). Wszyscy Dyrektorzy dziękując za dobre oceny, w krótkich słowach odnieśli się do uwag zawartych w ankietach i zapewnili, że dołożą wszelkich starań aby utrzymać dobrą atmosferę pracy w Instytucie, a wszystkie pojawiąjące się problemy rozwiązywać na bieżąco. Zwrócili się również z gorącą prośbą, aby wszelkie uwagi czy pomysły dotyczące funkcjonowania Instytutu były zgłaszane do Dyrekcji.

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański, Zastępca Dyrektora IBL ds. Naukowo-Badawczych

dr inż. Piotr Gołos

Dr inż. Piotr Gołos, Zastępca Dyrektora IBL ds. Ekonomicznych

Na zakończenie Dyrektor IBL dr hab. Janusza Czerepko przedstawił stopień realizacji „Koncepcji rozwoju Instytutu Badawczego Leśnictwa” oraz plany na 2016 r. Stwierdził, że poprawę komunikacji wewnętrznej udało się osiągnąć poprzez spotkania tzw. szerokiego kierownictwa Instytutu, do udziału w których zapraszani są nie tylko kierownicy zakładów merytorycznych, ale również samodzielni pracownicy naukowi, przedstawiciele związków zawodowych i rady pracowników oraz wszyscy pracownicy, którzy chcę wziąć udział w spotkaniu.

Na podstawie dotychczasowych zgłoszeń nadesłanych przez komórki organizacyjne Instytutu w przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie 8 seminariów ogólnoinstytutowych, 2 konferencji oraz przeprowadzenie szkoleń podnoszących kompetencje pracowników.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania w sali konferencyjnej, był czas na podziękowanie za społeczną aktywność pracownikowi IBL. W podziękowaniu za honorowe oddanie 30 litrów krwi Prezes Klubu SHDK RP „Serce Pruszkowa” mgr inż. Artur Sawicki wręczył Panu Rafałowi Mitlejnerowi puchar ufundowany przez Prezydenta Pruszkowa Pana mgr. Inż. Jana Starzyńskiego.

zdjęcie

Mgr inż. Artur Sawicki (Dział Informacji Naukowej i Promocji) i Rafał Mitlejner (Administracja IBL)

Na zakończenie Dyrektor IBL dr. hab. Janusz Czerepko zaprosił wszystkich pracowników do pamiątkowego zdjęcia oraz podziękował za współpracę w mijającym roku. Zaznaczył też, jak ważne dla rozwoju Instytutu jest zaangażowanie wszystkich pracowników.

Pracownicy Instytutu

Pracownicy Instytutu w dniu 17 grudnia br.

Dzieląc się opłatkiem złożył wszystkim pracownikom Instytutu oraz ich Rodzinom życzenia Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

zdjęcie

Składanie życzeń świąteczno-noworocznych

Opracowanie: mgr inż. Artur Sawicki

Informacja Naukowa i Promocja

fot. Marcin Klisz, Artur Sawicki

Translate »